Սուրբ Աթոռի Մամուլի գրասենյակը թարմացրել է Ֆրանցիսկոս պապի առողջական վիճակի մասին տեղեկատվությունը՝ նշելով, որ նրա կլինիկական վիճակը պահանջում է լրացուցիչ հոսպիտալացում։ Այդ պատճառով փետրվարի 19–ին նախատեսված Ընդհանուր ունկնդրությունը չեղարկվել է։
«Վերջին օրերին և այսօր իրականացված բժշկական հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տվել շնչառական ուղիների բազմաբակտերիալ վարակ, ինչը հանգեցրել է բուժման հետագա փոփոխության։
Այս պահի դրությամբ կատարված բոլոր հետազոտությունները վկայում են բարդ կլինիկական պատկերի մասին, որը պահանջում է համապատասխան հոսպիտալացում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Այս հայտարարությունը Սուրբ Աթոռի մամուլի գրասենյակը տարածել է՝ տեղեկացնելով հանրությանը Պապի առողջական վիճակի մասին։
Ֆրանցիսկոս պապը փետրվարի 14-ից գտնվում է Հռոմի «Ջեմելլի» հիվանդանոցում՝ բրոնխիտ ախտորոշմամբ։
Նշվում է, որ չնայած հոսպիտալացմանը, Ֆրանցիսկոս պապը մնում է բարձր տրամադրությամբ։ Սուրբ Աթոռի Մամուլի գրասենյակի տնօրեն Մատեո Բրունին հայտնել է, որ Պապը կապ է հաստատել Գազայի Սուրբ Ընտանիք ծխականի հետ, որը ղեկավարում են արգենտինացի հայր Գաբրիել Ռոմանելլին և նրա օգնական, եգիպտացի հայր Յուսուֆ Ասադը։
Պապը վերջին 15 ամիսների ընթացքում պարբերաբար կապ է ունեցել հոր Ռոմանելլիի հետ, Գազայում շարունակվող բռնության և տառապանքի պայմաններում։ Ուրբաթ և շաբաթ օրերին նա կրկին զանգահարել է ծխականներին՝ հետաքրքրվելով նրանց վիճակով։
Պապը ոչ միայն հետաքրքրվել է ծխականների վիճակով, այլև օրհնել է նրանց, իսկ նրանք իրենց հերթին համերաշխություն են հայտնել նրան։

17 Февраль 2025 - 15:13 AMT
Пресс-служба Ватикана обновила информацию о состоянии здоровья Папы Франциска, сообщив, что его клиническое состояние требует дальнейшей госпитализации. В связи с этим общая аудиенция, запланированная на 19 февраля, отменена.
«Результаты недавних медицинских исследований выявили мультибактериальную инфекцию дыхательных путей, что потребовало корректировки лечения. На данный момент все обследования указывают на сложную клиническую картину, требующую соответствующей госпитализации», — говорится в заявлении.
Данный пресс-релиз Пресс-служба Ватикана распространила для информирования общественности о состоянии здоровья Папы.
Папа Франциск находится в римской больнице «Джемелли» с 14 февраля, где ему был поставлен диагноз бронхит.
Несмотря на госпитализацию, Папа остается в хорошем настроении. Директор Пресс-службы Ватикана Маттео Бруни сообщил, что Папа Франциск связался с приходом Святого Семейства в Газе, которым руководят аргентинец отец Габриэль Романелли и его помощник, египтянин отец Юсеф Асад.
В последние 15 месяцев Папа Франциск регулярно поддерживал связь с отцом Романелли, учитывая продолжающееся насилие и страдания в Газе. В пятницу и субботу он вновь позвонил прихожанам, чтобы узнать об их состоянии.
Папа не только выразил беспокойство, но и благословил их, а они, в свою очередь, выразили ему свою солидарность.