Հայաստանի ռազմարդյունաբերական ոլորտի 11 ընկերություն փետրվարի 17-21-ը Աբու Դաբիում անցկացվող պաշտպանական արտադրանքի միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում կներկայացնի տեղեկատվական, պաշտպանական և ռազմական նշանակության տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաև ինժեներական նորարարական լուծումներ՝ արտացոլելով ոլորտի վերջին զարգացումներն ու երկրի ներուժը։
«ԱՅԴԵՔՍ 2025» (IDEX 2025) ցուցահանդեսին մասնակցությունը նպատակ ունի հայկական պաշտպանական արտադրանքը ներկայացնել միջազգային շուկայում, տեղեկացնում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 16-21-ը կմասնակցի Աբու Դաբիում կայանալիք այս խոշորամասշտաբ համաժողովին և ցուցահանդեսին։
Միջոցառման ընթացքում կցուցադրվեն ոչ միայն պատրաստի արտադրանք և ծրագրեր, այլև հեռանկարային նախագծեր, որոնք կնպաստեն ոլորտում նոր համագործակցությունների ստեղծմանն ու ընդլայնմանը։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ցուցահանդեսին մասնակցում է «ՀԱՅԱՍՏԱՆ (ARMENIA)» միասնական տաղավարով արդեն երրորդ անգամ անընդմեջ։
Այս ցուցահանդեսը, որն անցկացվում է երկու տարին մեկ, համարվում է աշխարհի խոշորագույն պաշտպանական ցուցահանդեսներից մեկը, և այս տարի սպասվում է մոտ 150 հազար այցելու։
Փետրվարի 16-ին միջոցառմանը նախորդել է Միջազգային պաշտպանական համաժողովը (IDC), որտեղ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պաշտպանության հարցերով պետնախարար Մուհամմադ բին Մուբարաք բին Ֆադել Ալ-Մազրուեի հրավերով ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցել է «Ապատեղեկատվություն և ազդեցության գործառնություններ» խորագրով պանելային քննարկմանը՝ որպես բանախոս։

Eleven Armenian defense industry companies are participating in the international defense exhibition in Abu Dhabi from February 17-21. They are presenting information, defense, and military technologies, as well as innovative engineering solutions, showcasing the latest developments in the sector and Armenia’s potential.
According to Armenia’s Ministry of High-Tech Industry, participation in IDEX 2025 aims to introduce Armenian defense products to the global market.
A delegation led by Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan is attending the large-scale conference and exhibition in Abu Dhabi from February 16-21.
The event features not only ready-made products and solutions but also prospective projects designed to foster new partnerships and industry expansion.
Armenia is participating in the exhibition with a unified national booth, ARMENIA, for the third consecutive time.
Held biennially, this exhibition is one of the world’s largest defense expos, expecting around 150,000 visitors this year.
On February 16, the International Defense Conference (IDC) preceded the exhibition. At the invitation of the UAE's Minister of State for Defense Affairs, Mohammed bin Mubarak bin Fahad Al Mazrouei, Armenian Minister Mkhitar Hayrapetyan participated as a speaker in a panel discussion titled “Disinformation and Influence Operations.”