Հայաստանի ռազմարդյունաբերական ոլորտի 11 ընկերություն փետրվարի 17-21-ը Աբու Դաբիում անցկացվող պաշտպանական արտադրանքի միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում կներկայացնի տեղեկատվական, պաշտպանական և ռազմական նշանակության տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաև ինժեներական նորարարական լուծումներ՝ արտացոլելով ոլորտի վերջին զարգացումներն ու երկրի ներուժը։
«ԱՅԴԵՔՍ 2025» (IDEX 2025) ցուցահանդեսին մասնակցությունը նպատակ ունի հայկական պաշտպանական արտադրանքը ներկայացնել միջազգային շուկայում, տեղեկացնում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 16-21-ը կմասնակցի Աբու Դաբիում կայանալիք այս խոշորամասշտաբ համաժողովին և ցուցահանդեսին։
Միջոցառման ընթացքում կցուցադրվեն ոչ միայն պատրաստի արտադրանք և ծրագրեր, այլև հեռանկարային նախագծեր, որոնք կնպաստեն ոլորտում նոր համագործակցությունների ստեղծմանն ու ընդլայնմանը։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ցուցահանդեսին մասնակցում է «ՀԱՅԱՍՏԱՆ (ARMENIA)» միասնական տաղավարով արդեն երրորդ անգամ անընդմեջ։
Այս ցուցահանդեսը, որն անցկացվում է երկու տարին մեկ, համարվում է աշխարհի խոշորագույն պաշտպանական ցուցահանդեսներից մեկը, և այս տարի սպասվում է մոտ 150 հազար այցելու։
Փետրվարի 16-ին միջոցառմանը նախորդել է Միջազգային պաշտպանական համաժողովը (IDC), որտեղ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պաշտպանության հարցերով պետնախարար Մուհամմադ բին Մուբարաք բին Ֆադել Ալ-Մազրուեի հրավերով ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցել է «Ապատեղեկատվություն և ազդեցության գործառնություններ» խորագրով պանելային քննարկմանը՝ որպես բանախոս։

Одиннадцать компаний армянского военно-промышленного комплекса принимают участие в международной оборонной выставке в Абу-Даби с 17 по 21 февраля. Они демонстрируют информационные, оборонные и военные технологии, а также инженерные инновационные решения, отражающие последние достижения отрасли и потенциал Армении.
Как сообщает Министерство высокотехнологичной промышленности Армении, участие в IDEX 2025 направлено на продвижение армянской оборонной продукции на международный рынок.
Делегация во главе с министром высокотехнологичной промышленности Армении Мхитаром Айрапетяном с 16 по 21 февраля принимает участие в масштабной конференции и выставке в Абу-Даби.
На мероприятии представлены не только готовые продукты и технологии, но и перспективные проекты, которые способствуют созданию и расширению международного сотрудничества.
Армения участвует в выставке с национальным стендом «ARMENIA» уже третий раз подряд.
Эта выставка, проходящая раз в два года, считается одной из крупнейших в мире в области оборонной промышленности. В этом году ожидается около 150 000 посетителей.
16 февраля выставке предшествовала Международная оборонная конференция (IDC). По приглашению государственного министра ОАЭ по вопросам обороны Мухаммада бин Мубарака бин Фаделя Аль-Мазруи министр Мхитар Айрапетян принял участие в панельной дискуссии на тему «Дезинформация и операции влияния» в качестве спикера.