Չինական արհեստական բանականության DeepSeek ընկերությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր չաթ-բոտ հավելվածների ներբեռնումները Հարավային Կորեայում, համագործակցելով տեղական կարգավորող մարմինների հետ, գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունները լուծելու նպատակով, հայտնում է Variety.com-ը։
AI շուկայի խաղացողը շաբաթ երեկոյան հեռացրել է իր հավելվածները Հարավային Կորեայի Apple-ի App Store-ից և Google Play-ից: Այս որոշումն ընդունվել է երկրի Անձնական տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովի (PIPC) հետ համաձայնեցված՝ հավելվածի հնարավոր վերաթողարկումից առաջ գաղտնիության պաշտպանության միջոցները խստացնելու նպատակով։
Այս սահմանափակումը չի ազդում DeepSeek-ի ներկայիս բջջային օգտատերերի կամ համակարգչային տարբերակների վրա, սակայն հանձնաժողովի հետաքննության բաժնի ղեկավար Նամ Սեոկը հորդորել է հարավկորեացի օգտատերերին հեռացնել հավելվածը և խուսափել անձնական տվյալներ մուտքագրելուց, քանի դեռ գաղտնիության հետ կապված խնդիրները չեն լուծվել։
Մի քանի հարավկորեական պետական կառույցներ և ընկերություններ արդեն արգելափակել են DeepSeek-ի հասանելիությունը իրենց ցանցերում՝ մտահոգություն հայտնելով AI մոդելի տվյալների հավաքագրման մեթոդների վերաբերյալ։
Հանձնաժողովը, որը նախորդ ամսին սկսել էր DeepSeek-ի գործունեության հետաքննությունը, հայտնաբերել է թափանցիկության խնդիրներ երրորդ կողմերի հետ տվյալների փոխանակման հարցում, ինչպես նաև հնարավոր չափից ավելի անձնական տվյալների հավաքագրում, նշել է Նամը։
«Ծառայության դադարեցման ընթացքում մենք մանրակրկիտ կուսումնասիրենք DeepSeek AI մոդելի անձնական տվյալների մշակման գործընթացը՝ ապահովելու համար երկրի գաղտնիության օրենսդրությանն ավելի լավ համապատասխանելը և տվյալների պաշտպանության հետ կապված մտահոգությունները լուծելը»,- հայտարարել է PIPC փոխնախագահ Չոյ Ջանգ-Հյուկը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Չնայած օգտատերերի պաշտոնական թիվը հստակ հայտնի չէ, շուկայի վերլուծական Wiseapp Retail ընկերության գնահատմամբ, 2024 թվականի հունվարի վերջին DeepSeek-ը Հարավային Կորեայում ունեցել է մոտ 1.2 միլիոն սմարթֆոն օգտագործող, դառնալով երկրում երկրորդ ամենահայտնի AI հարթակը՝ ChatGPT-ից հետո։
DeepSeek-ի գլոբալ ներկայությունը նվազում է, քանի որ ավելի ու ավելի շատ երկրներ սահմանափակումներ են կիրառում դրա նկատմամբ՝ գաղտնիության և անվտանգության հետ կապված մտահոգությունների պատճառով։
Իտալիայի Տվյալների պաշտպանության մարմինը առաջիններից էր, որ արգելափակեց հավելվածը՝ տվյալների հավաքագրման և պահպանման թափանցիկության պակասի պատճառով։ ԱՄՆ-ում Նյու Յորք նահանգը արգելել է DeepSeek-ի օգտագործումը պետական սարքերում, մինչդեռ երկկուսակցական օրինագիծը առաջարկում է ավելի լայն դաշնային արգելք։ Ավստրալիան նույնպես արգելել է AI-ի օգտագործումը բոլոր պետական համակարգերում, իսկ խոշոր բանկերը և հեռահաղորդակցական ընկերությունները խստացրել են անվտանգության միջոցները։ Թայվանի Թվային գործերի նախարարությունը նույնպես նման միջոցներ է ձեռնարկել՝ նշելով ազգային անվտանգության ռիսկեր։
Այս ամսվա սկզբին Չինաստանի կառավարությունը անդրադարձել է այս մտահոգություններին։
«Չինաստանի կառավարությունը մեծ կարևորություն է տալիս տվյալների գաղտնիությանը և անվտանգությանը և պաշտպանել է դրանք օրենքի համաձայն։ Մենք երբեք չենք խնդրել և չենք խնդրի որևէ ընկերության կամ անհատի հավաքել կամ պահել տվյալներ օրենքի խախտմամբ»,- հայտարարել է արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը։
«Չինաստանը միշտ դեմ է եղել ազգային անվտանգության հասկացության չափից դուրս ընդլայնմանը կամ առևտրի և տեխնոլոգիայի հարցերի քաղաքականացմանը։ Մենք հաստատակամորեն կպաշտպանենք չինական ընկերությունների օրինական իրավունքներն ու շահերը»,–նշել է նա։

18 Февраль 2025 - 12:04 AMT
Китайская компания в сфере искусственного интеллекта DeepSeek временно прекратила загрузку своих чат-ботов в Южной Корее, взаимодействуя с местными регуляторами для урегулирования вопросов конфиденциальности, сообщает Variety.com.
В субботу вечером компания удалила свои приложения из южнокорейских версий Apple App Store и Google Play. Это решение было согласовано с Комиссией по защите персональных данных Южной Кореи (PIPC) для усиления мер конфиденциальности перед возможным повторным запуском.
Ограничение не затрагивает текущих мобильных пользователей или версии DeepSeek для компьютеров. Однако руководитель следственного отдела PIPC Нам Сеок призвал южнокорейских пользователей удалить приложение и воздержаться от ввода личных данных до устранения проблем с конфиденциальностью.
Ряд государственных учреждений и компаний Южной Кореи уже заблокировали доступ к DeepSeek, выражая обеспокоенность методами сбора данных его ИИ-модели.
Комиссия, начавшая расследование деятельности DeepSeek в прошлом месяце, выявила проблемы с прозрачностью при передаче данных третьим сторонам, а также возможный избыточный сбор персональных данных, сообщил Нам.
«В период приостановки работы мы детально изучим, как DeepSeek AI обрабатывает персональные данные, чтобы обеспечить лучшее соответствие национальному законодательству о конфиденциальности и устранить замечания по защите данных», — заявил на пресс-конференции вице-президент PIPC Чхве Чжан Хёк.
Точное количество пользователей DeepSeek остается неизвестным, однако, по данным аналитической компании Wiseapp Retail, в конце января 2024 года у платформы было около 1,2 миллиона пользователей смартфонов в Южной Корее, что сделало ее второй по популярности ИИ-службой в стране после ChatGPT.
Присутствие DeepSeek на мировом рынке сокращается, поскольку все больше стран вводят ограничения из-за опасений, связанных с конфиденциальностью и безопасностью.
В Италии Управление по защите данных стало одним из первых, кто заблокировал приложение, ссылаясь на недостаточную прозрачность сбора и хранения данных. В США штат Нью-Йорк запретил использование DeepSeek на государственных устройствах, а двухпартийный законопроект предлагает еще более широкие федеральные ограничения. Австралия также запретила использование ИИ в государственных системах, а крупнейшие банки и телекоммуникационные компании усилили меры безопасности. Министерство цифровых дел Тайваня предприняло аналогичные шаги, ссылаясь на угрозы национальной безопасности.
В начале этого месяца китайское правительство отреагировало на возникшие опасения.
«Правительство Китая уделяет большое внимание конфиденциальности и безопасности данных и всегда защищало их в соответствии с законодательством. Мы никогда не запрашивали и не будем запрашивать у компаний или частных лиц сбор или хранение данных с нарушением закона», — заявил представитель Министерства иностранных дел.
«Китай всегда выступал против чрезмерного расширения концепции национальной безопасности или политизации вопросов торговли и технологий. Мы твердо намерены защищать законные права и интересы китайских компаний», — добавил он.