Չինական արհեստական բանականության DeepSeek ընկերությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր չաթ-բոտ հավելվածների ներբեռնումները Հարավային Կորեայում, համագործակցելով տեղական կարգավորող մարմինների հետ, գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունները լուծելու նպատակով, հայտնում է Variety.com-ը։
AI շուկայի խաղացողը շաբաթ երեկոյան հեռացրել է իր հավելվածները Հարավային Կորեայի Apple-ի App Store-ից և Google Play-ից: Այս որոշումն ընդունվել է երկրի Անձնական տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովի (PIPC) հետ համաձայնեցված՝ հավելվածի հնարավոր վերաթողարկումից առաջ գաղտնիության պաշտպանության միջոցները խստացնելու նպատակով։
Այս սահմանափակումը չի ազդում DeepSeek-ի ներկայիս բջջային օգտատերերի կամ համակարգչային տարբերակների վրա, սակայն հանձնաժողովի հետաքննության բաժնի ղեկավար Նամ Սեոկը հորդորել է հարավկորեացի օգտատերերին հեռացնել հավելվածը և խուսափել անձնական տվյալներ մուտքագրելուց, քանի դեռ գաղտնիության հետ կապված խնդիրները չեն լուծվել։
Մի քանի հարավկորեական պետական կառույցներ և ընկերություններ արդեն արգելափակել են DeepSeek-ի հասանելիությունը իրենց ցանցերում՝ մտահոգություն հայտնելով AI մոդելի տվյալների հավաքագրման մեթոդների վերաբերյալ։
Հանձնաժողովը, որը նախորդ ամսին սկսել էր DeepSeek-ի գործունեության հետաքննությունը, հայտնաբերել է թափանցիկության խնդիրներ երրորդ կողմերի հետ տվյալների փոխանակման հարցում, ինչպես նաև հնարավոր չափից ավելի անձնական տվյալների հավաքագրում, նշել է Նամը։
«Ծառայության դադարեցման ընթացքում մենք մանրակրկիտ կուսումնասիրենք DeepSeek AI մոդելի անձնական տվյալների մշակման գործընթացը՝ ապահովելու համար երկրի գաղտնիության օրենսդրությանն ավելի լավ համապատասխանելը և տվյալների պաշտպանության հետ կապված մտահոգությունները լուծելը»,- հայտարարել է PIPC փոխնախագահ Չոյ Ջանգ-Հյուկը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Չնայած օգտատերերի պաշտոնական թիվը հստակ հայտնի չէ, շուկայի վերլուծական Wiseapp Retail ընկերության գնահատմամբ, 2024 թվականի հունվարի վերջին DeepSeek-ը Հարավային Կորեայում ունեցել է մոտ 1.2 միլիոն սմարթֆոն օգտագործող, դառնալով երկրում երկրորդ ամենահայտնի AI հարթակը՝ ChatGPT-ից հետո։
DeepSeek-ի գլոբալ ներկայությունը նվազում է, քանի որ ավելի ու ավելի շատ երկրներ սահմանափակումներ են կիրառում դրա նկատմամբ՝ գաղտնիության և անվտանգության հետ կապված մտահոգությունների պատճառով։
Իտալիայի Տվյալների պաշտպանության մարմինը առաջիններից էր, որ արգելափակեց հավելվածը՝ տվյալների հավաքագրման և պահպանման թափանցիկության պակասի պատճառով։ ԱՄՆ-ում Նյու Յորք նահանգը արգելել է DeepSeek-ի օգտագործումը պետական սարքերում, մինչդեռ երկկուսակցական օրինագիծը առաջարկում է ավելի լայն դաշնային արգելք։ Ավստրալիան նույնպես արգելել է AI-ի օգտագործումը բոլոր պետական համակարգերում, իսկ խոշոր բանկերը և հեռահաղորդակցական ընկերությունները խստացրել են անվտանգության միջոցները։ Թայվանի Թվային գործերի նախարարությունը նույնպես նման միջոցներ է ձեռնարկել՝ նշելով ազգային անվտանգության ռիսկեր։
Այս ամսվա սկզբին Չինաստանի կառավարությունը անդրադարձել է այս մտահոգություններին։
«Չինաստանի կառավարությունը մեծ կարևորություն է տալիս տվյալների գաղտնիությանը և անվտանգությանը և պաշտպանել է դրանք օրենքի համաձայն։ Մենք երբեք չենք խնդրել և չենք խնդրի որևէ ընկերության կամ անհատի հավաքել կամ պահել տվյալներ օրենքի խախտմամբ»,- հայտարարել է արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը։
«Չինաստանը միշտ դեմ է եղել ազգային անվտանգության հասկացության չափից դուրս ընդլայնմանը կամ առևտրի և տեխնոլոգիայի հարցերի քաղաքականացմանը։ Մենք հաստատակամորեն կպաշտպանենք չինական ընկերությունների օրինական իրավունքներն ու շահերը»,–նշել է նա։

Chinese artificial intelligence firm DeepSeek has temporarily stopped downloads of its chatbot applications in South Korea as it collaborates with local regulators to resolve privacy concerns, officials confirmed Monday, according to AP and domestic media.
The emerging AI company withdrew its apps from South Korean versions of Apple’s App Store and Google Play on Saturday night. This decision was made in coordination with the country’s Personal Information Protection Commission (PIPC), which is working with DeepSeek to strengthen privacy measures before a potential relaunch, Variety reports.
Existing mobile users and desktop clients remain unaffected by the suspension. However, Nam Seok, head of the commission’s investigative division, advised South Korean users to delete the app and refrain from sharing personal data until the privacy concerns are resolved.
Several South Korean government agencies and corporations have already restricted access to DeepSeek, citing apprehensions over how the AI model collects and processes user data.
The commission, which initiated its probe into DeepSeek last month, identified shortcomings in the company's transparency regarding third-party data sharing and its potentially excessive collection of personal information, Nam stated.
“During the service suspension period, we will closely examine the DeepSeek AI model’s personal data processing to ensure better compliance with the country’s privacy law and address concerns about data privacy,” said Choi Jang-hyuk, PIPC vice chair, during a press conference.
Although exact user numbers are unclear, market analysis firm Wiseapp Retail estimated that DeepSeek had around 1.2 million South Korean smartphone users in late January, making it the country’s second most popular AI platform after ChatGPT, according to AP.
DeepSeek’s global presence is shrinking as an increasing number of governments impose restrictions on the AI platform due to privacy and security concerns. Italy’s Data Protection Authority was among the first to block the app, citing insufficient transparency regarding data collection and storage. In the U.S., New York State has prohibited DeepSeek on government devices, while a bipartisan bill seeks a broader federal ban. Australia has also restricted the AI from all government systems, with major banks and telecom firms tightening security measures. Taiwan’s Ministry of Digital Affairs has followed suit, citing national security risks.
Earlier this month, Chinese authorities addressed these growing concerns. “The Chinese government attaches great importance to data privacy and security and protects it in accordance with the law. We have never asked and will never ask any company or individual to collect or store data against laws,” a foreign ministry spokesperson said. “China has all along opposed moves to overstretch the concept of national security or politicize trade and tech issues. We will firmly protect the lawful rights and interests of Chinese companies.”