Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է մասնակցել Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին այդ երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Այդ մասին տեղեկացրել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նա հիշեցրել է լրագրողներին, որ Պուտինը բազմիցս արտահայտել է Ուկրաինայի ներկայիս ղեկավարության հետ բանակցելու իր պատրաստակամությունը, գրում է Gazeta.ru–ն։
«Միևնույն ժամանակ, պայմանավորվածությունների իրավական ամրագրումը ենթակա է լուրջ քննարկման՝ հաշվի առնելով այն իրականությունը, որ Զելենսկու լեգիտիմությունը կարող է վիճարկվել։ Այս մասին Պուտինը բազմիցս է հայտարարել», — ասել է Պեսկովը։
Մոսկվան Վլադիմիր Զելենսկուն չի ճանաչում որպես Ուկրաինայի օրինական նախագահ, քանի որ նրա պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվել է 2024 թվականի մայիսին։ Ուկրաինայի իշխանությունները հրաժարվել են անցկացնել նոր ընտրություններ՝ վկայակոչելով ռազմական դրության ռեժիմը։
Փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադում մեկնարկել են ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների բանակցություններն Ուկրաինայի վերաբերյալ։ Հանդիպումը նվիրված է հակամարտության կարգավորման հնարավոր շփումների և Վլադիմիր Պուտինի ու Դոնալդ Թրամփի հանդիպման կազմակերպման քննարկմանը։
Ավելի վաղ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Կիևը չի մասնակցի ԱՄՆ-Ռուսաստան բանակցություններին, նույնիսկ եթե իրեն նման առաջարկ արվի։

Russian President Vladimir Putin is ready to participate in negotiations on resolving the conflict in Ukraine with President Volodymyr Zelensky if necessary. This was announced by Kremlin spokesman Dmitry Peskov during a briefing.
He reminded journalists that Putin has repeatedly expressed his willingness to hold talks with Ukraine’s current leadership, Gazeta.ru reports.
"At the same time, the legal formalization of agreements requires serious discussion, given the reality that Zelensky’s legitimacy can be challenged. Putin has repeatedly made statements on this matter," Peskov said.
Moscow does not recognize Volodymyr Zelensky as Ukraine’s legitimate president, as his term officially ended in May 2024. The Ukrainian authorities refused to hold elections, citing the ongoing martial law.
On February 18, talks between Russian and U.S. representatives on Ukraine began in Riyadh, the capital of Saudi Arabia. The discussions focus on potential contacts regarding conflict resolution and the possible organization of a meeting between Vladimir Putin and Donald Trump.
Earlier, Zelensky stated that Kyiv would not participate in U.S.-Russia negotiations, even if asked to do so.