Թուրքիայում միաժամանակ իրականացված լայնածավալ գործողության արդյունքում ձերբակալվել են ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ ու արվեստագետներ։ Միջադեպը բուռն արձագանք է առաջացրել քաղաքական շրջանակներում։
Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, որ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կոնգրեսի» (HDK) դեմ նախաձեռնված հետաքննության շրջանակում հատուկ գործողություններ են իրականացվել Ստամբուլում և ևս 9 նահանգում, գրում է Ermenihaber-ը։
«Արշալույս օպերացիայի» արդյունքում 60 կասկածյալից 52-ը ձերբակալվել է։ Նրանց թվում են տարբեր քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև արվեստագետներ ու լրագրողներ։ Մասնավորապես, ձերբակալվածների թվում են Ստամբուլի նահանգային ղեկավարը, Գյունգյորեն շրջանի նախագահը, «Կանաչների ձախ» կուսակցության կենտրոնական գործադիր խորհրդի անդամը, արհմիության նախագահը, գործադիր անձինք և այլք։
Թուրքիայի «Աշխատավորական» կուսակցության նախագահ Սեյիթ Ասլանը խստորեն արձագանքել է իրադարձություններին՝ նշելով.
«Թուրքիայում ժողովրդավարական իրավունքների վրա ճնշումը մեծանում է, միանձնյա կառավարությունը, որը ցանկանում է Թուրքիան վերածել բաց բանտի, չի կարողանա հասնել իր նպատակներին: Մենք չենք հանձնվի այս մտածելակերպին, որը պայքարում է իրավունքների համար»։
Գործողության ընթացքում ձերբակալվել է նաև 3 լրագրող։ Մասնավորապես, Ստամբուլում բերման են ենթարկվել Էլիֆ Աքգյուլն ու Էրջումենտ Աքդենիզը, իսկ Անկարայում՝ Յըլդըզ Թարը։ Հետաքննության շրջանակում նրանց 24 ժամով արգելվել է փաստաբանի հետ հանդիպելը։ Ձերբակալվածների թվում է նաև նկարչուհի Փընար Այդընլարը։

The Istanbul Chief Public Prosecutor's Office announced that, as part of an investigation into the People's Democratic Congress (HDK), special operations were carried out in Istanbul and nine other provinces.
Dubbed "Operation Dawn," the operation led to the arrest of 52 out of 60 suspects. Among those detained are leaders of various political parties, artists, and journalists. Notably, the detainees include the Istanbul provincial head, the Güngören district president, a member of the Central Executive Board of the Green Left Party, a union president, executives, and others.
Seyit Aslan, chairman of Turkey's Labor Party, strongly criticized the events, stating:
"The pressure on democratic rights in Turkey is increasing; the one-man government, which wants to turn Turkey into an open prison, will not achieve its goals. We will not succumb to this mentality that fights against rights."
During the operation, three journalists were also detained. Specifically, Elif Akgül and Ercüment Akdeniz were taken into custody in Istanbul, while Yıldız Tar was detained in Ankara. As part of the investigation, they have been denied access to legal counsel for 24 hours. Among the detainees is also artist Pınar Aydınlar.