ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն փետրվարի 18-ին հայտարարել է, որ Էր Ռիադում կայացած բանակցությունների արդյունքում Ռուսաստանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչները պայմանավորվել են վերականգնել դեսպանատների լիարժեք աշխատանքը Մոսկվայում և Վաշինգտոնում։
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին դիվանագիտական առաքելությունները զգալի սահմանափակումների են բախվել, ինչը դժվարացրել է նրանց համագործակցությունը, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ Associated Press–ն հղումով։
«Մեզ պետք են ակտիվ դիվանագիտական առաքելություններ, որոնք կարող են նորմալ գործել, որպեսզի հնարավոր լինի շարունակել աշխատանքն այդ ալիքներով»,–ասել է նա։
Փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայում կայացել են բանակցություններ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների միջև։ Ամերիկյան կողմը գլխավորել է Մարկո Ռուբիոն, ում ուղեկցել են Մերձավոր Արևելքի հարցերով նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և ազգային անվտանգության խորհրդական Մայք Ուոլցը։
Ռուսաստանը ներկայացրել են արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։ Բացի այդ, Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (ՌԴՈւՀ) ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիևը հանդիպել է Դոնալդ Թրամփի թիմի ներկայացուցիչների հետ։

18 Февраль 2025 - 14:59 AMT
Госсекретарь США Марко Рубио во вторник, 18 февраля, объявил, что по итогам переговоров в Эр-Рияде российская и американская делегации договорились о возвращении работы посольств в Москве и Вашингтоне к полноценному формату.
По его словам, дипломатические миссии обеих стран в последние годы столкнулись с серьезными ограничениями, что затрудняло их совместную работу.
— Нам понадобятся активные дипломатические миссии, которые смогут нормально функционировать, чтобы иметь возможность продолжать работу по этим каналам, — передает слова Рубио Assosiated Press.
18 февраля в Саудовской Аравии состоялись переговоры между представителями России и США. Американскую сторону возглавил Марко Рубио, к которому присоединились спецпосланник президента по Ближнему Востоку Стив Уиткофф и советник по национальной безопасности Майк Уолц. Российскую делегацию представляли министр иностранных дел Сергей Лавров и помощник президента РФ Юрий Ушаков. Кроме того, глава Российского фонда прямых инвестиций (РФПИ) Кирилл Дмитриев провел встречу с представителями команды Дональда Трампа.