Meta Platforms Inc.-ին պատկանող WhatsApp հաղորդագրությունների փոխանակման ծառայությունը Եվրոպայում գերազանցել է կարևոր սահմանագիծ: Այժմ հավելվածը պարտավոր է համապատասխանել Եվրամիության Թվային ծառայությունների մասին օրենքի (DSA) խստացված կանոններին, գրում է Bloomberg-ը։ Այս օրենքը սահմանում է բարձր պահանջներ խոշորագույն առցանց հարթակների համար, որոնք ունեն ամսական 45 միլիոնից ավելի ակտիվ օգտատերեր։
Meta-ի փետրվարի 14-ի հայտարարության համաձայն՝ WhatsApp-ի բաց ալիքներում, որտեղ հրապարակվում են լրատվամիջոցների և հանրային անձանց նյութերը, 2024-ի երկրորդ կեսին ամսական ակտիվ օգտատերերի թիվը կազմել է մոտ 46․8 միլիոն: Հետևաբար, WhatsApp-ը համապատասխանել է «շատ խոշոր առցանց հարթակ» չափանիշներին՝ ընդգրկվելով DSA-ի կարգավորման մեջ, հաստատել է Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Թոմա Ռենյեն, գրում է The Insider-ը։
Bloomberg-ի հրապարակումից մի քանի օր առաջ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը ելույթ է ունեցել Մյունխենի համաժողովում՝ քննադատելով ԵՄ-ի վերահսկողության ուժեղացումն ուղերձագրերի և սոցիալական ցանցերի նկատմամբ՝ մեղադրելով պաշտոնյաներին համացանցում «խոսքի ազատությունը կարգավորելու» փորձերի մեջ։
WhatsApp-ի «շատ խոշոր հարթակ» ճանաչման վերաբերյալ վերջնական որոշումը պետք է կայացնի Եվրոպական հանձնաժողովը։ DSA-ի համաձայն, նման հարթակները պարտավոր են ակտիվ միջոցներ ձեռնարկել վնասակար բովանդակության դեմ՝ մշակելով հատուկ քաղաքականություններ։ Խախտումների դեպքում հավելվածին սպառնում են տուգանքներ, որոնք կարող են կազմել ընկերության տարեկան համաշխարհային եկամուտի մինչև 6%-ը։
Meta-ի ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանություններից։
Ավելի վաղ Եվրոպական հանձնաժողովը հետաքննություն էր սկսել Իլոն Մասկի X սոցիալական ցանցի գործունեության վերաբերյալ՝ կեղծ տեղեկությունների, անօրինական բովանդակության և թափանցիկության ԵՄ կանոնների հնարավոր խախտումների համար։ DSA-ի համաձայն՝ X-ին կարող է սպառնալ 6%-անոց տուգանք կամ արգելափակում ԵՄ տարածքում։
Փետրվարի 18-ին հայտնի դարձավ, որ Մասկի հարթակը հայց է ներկայացրել Գերմանիայի իշխանությունների դեմ՝ «խոսքի ազատության ոտնահարման» մեղադրանքով, քանի որ իշխանությունները բազմաթիվ հարցումներ են կատարել հանցագործությունների հետ կապված օգտատերերի տվյալների վերաբերյալ։ X-ի ղեկավարությունը նման պահանջները համարում է անօրինական։
«Գերմանիան X-ին ուղարկում է ԵՄ-ում օգտատերերի տվյալների ստացման հարցումների ամենամեծ թվաքանակը, որոնց մոտ 87%-ը կապված է արտահայտությունների հետ,» — նշված է ընկերության հաղորդագրությունում։
X-ում պնդում են, որ նման հարցումները իշխանությունների «միջամտություն են օգտատերերի անձնական կյանքին»։

19 Февраль 2025 - 08:32 AMT
Сервис обмена сообщениями WhatsApp, принадлежащий компании Meta Platforms Inc., преодолел важный рубеж по числу пользователей в Европе. Теперь мессенджер обязан соответствовать более жестким нормам, предусмотренным Законом о цифровых услугах (DSA) Евросоюза, сообщает Bloomberg. Этот закон устанавливает повышенные требования для крупнейших онлайн-платформ, которыми считаются сервисы с аудиторией свыше 45 млн активных пользователей в месяц, сообшает The Insider.
Согласно заявлению Meta от 14 февраля, в открытых каналах WhatsApp, где публикуются новости и контент от публичных персон, во второй половине 2024 года ежемесячно насчитывалось около 46,8 млн активных пользователей. Таким образом, WhatsApp теперь соответствует критериям «очень крупной онлайн-платформы», подпадая под юрисдикцию DSA, подтвердил представитель Европейской комиссии Томас Ренье.
За несколько дней до публикации Bloomberg о новых требованиях закона DSA к американскому мессенджеру вице-президент США Джей Ди Вэнс выступил на Мюнхенской конференции. В своей речи он подверг критике усиление контроля со стороны ЕС над мессенджерами и социальными сетями, осудив чиновников за попытки «регулировать свободу слова» в интернете.
Окончательное решение о включении WhatsApp в категорию «очень крупных онлайн-платформ» остается за Европейской комиссией. Согласно DSA, компании, подпадающие под это определение, обязаны предпринимать активные меры по противодействию вредоносному контенту, включая разработку специальных политик. В случае несоблюдения требований мессенджеру грозят штрафы, размер которых может достигать 6% от мирового годового дохода компании.
Представитель Meta отказался комментировать ситуацию.
Ранее Европейская комиссия инициировала расследование в отношении социальной сети X, принадлежащей Илону Маску, по подозрению в нарушении норм ЕС о борьбе с дезинформацией, незаконным контентом и прозрачностью. В случае выявления нарушений, согласно DSA, компании может грозить штраф в размере 6% от общего оборота и даже блокировка в странах Евросоюза.
18 февраля стало известно, что соцсеть Маска подала в суд на власти Германии, обвинив их в «посягательстве на свободу слова» из-за большого количества запросов на предоставление пользовательских данных, связанных с преступлениями. Руководство X считает эти запросы неправомерными.
«Германия направляет X наибольшее количество юридических запросов на получение пользовательских данных в ЕС, причем около 87% этих запросов касаются правонарушений, связанных с высказываниями», — говорится в сообщении компании.
В X утверждают, что такие запросы представляют собой «вмешательство властей в частную жизнь пользователей».