Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին հայտնել է, որ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ մինչև փետրվարի վերջ կամ ավելի ուշ։
«Արևմտյան լրատվամիջոցները շատ բան են գրում, մեր լրատվամիջոցներն էլ շատ բան են գրում… Կարող է լինել, կարող է չլինել», – նշել է Պեսկովը՝ մեկնաբանելով, թե արդյոք հանդիպումը կկայանա մինչև ամսվա ավարտը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Փետրվարի 18–ին Էր Ռիադում ավարտվել են ռուս-ամերիկյան բարձր մակարդակի բանակցությունները։ Ռուսաստանի կողմից մասնակցել են արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, նախագահի խորհրդական Յուրի Ուշակովը և Ռուսական ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիևը։ ԱՄՆ-ն ներկայացրել են նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Մերձավոր Արևելքի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիթքոֆը։
Ուշակովի խոսքով՝ բանակցությունների հիմնական թեմաներից մեկն եղել է Ուկրաինայի շուրջ քննարկումների մեկնարկը։ Ռուսական և ամերիկյան պատվիրակությունները դրական են գնահատել հանդիպման արդյունքները, պայմանավորվելով համատեղ լուծել խնդիրները և պատրաստվել նոր հանդիպումների։
Ռուսաստանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչները պայմանավորվել են վերականգնել դեսպանատների լիարժեք աշխատանքը Մոսկվայում և Վաշինգտոնում։

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил журналистам, что встреча Владимира Путина и Дональда Трампа может состояться до конца февраля или на более позднем этапе.
«Западные СМИ пишут очень многое, наши СМИ пишут очень многое… Может быть, а может и не быть», — отметил Песков, комментируя возможность встречи лидеров до конца месяца, сообщает РИА Новости.
Во вторник в Эр-Рияде завершились российско-американские переговоры высокого уровня. Российскую сторону представляли министр иностранных дел Сергей Лавров, помощник президента Юрий Ушаков и глава Российского фонда прямых инвестиций Кирилл Дмитриев. От США в переговорах участвовали советник президента по национальной безопасности Майк Уолтц, государственный секретарь Марко Рубио и спецпредставитель президента по Ближнему Востоку Стивен Уиткофф.
По словам Ушакова, одной из ключевых тем обсуждения было начало переговоров по Украине. Российская и американская делегации отметили позитивные итоги встречи, договорившись о дальнейшем взаимодействии и подготовке новых встреч.