Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) 24-րդ համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հայտնել է, որ Հայաստանում առաջիկայում կգործեն նոր վենչուրային ֆոնդեր, իսկ տեխնոլոգիական ոլորտում կիրականացվեն մասշտաբային նախագծեր։
«Կան ստարտափերի սեգմենտին վերաբերող դրամաշնորհային ծրագրեր, որոնք շարունակվում են, և ամբողջապես կառավարության տիրույթում են: Իհարկե, կան որոշակի օրենսդրական մեխանիզմներ, որոնց լավարկման վրա աշխատում ենք, բայց պետք է ասել, որ ներդրումային միջավայրի տեսանկյունից ստարտափ համայնքում բավականին լավ և հրապուրիչ ներդրումային միջավայր կա: Առաջիկայում կտեսնեք նոր վենչուրային ֆոնդերի և նոր մասշտաբային լուծումային ծրագրերի մուտքը Հայաստան»,- նշել է Արշակյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ փետրվարի 26-ին նախատեսվում է գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի նիստ, որի ընթացքում կքննարկվեն պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության նոր ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները։ Դրանք նախատեսված են կրթության, գիտության և արդյունաբերության միջև կապն ամրապնդելու պետական ծրագրերի մշակման համար։
Արշակյանը ընդգծել է, որ ԱՏՁՄ-ին անդամակցող հայկական ընկերությունների մեծ մասը գործունեություն է ծավալում միջազգային շուկայում, սակայն կարևոր է, որ դրանք առավել ակտիվ ներգրավվեն նաև Հայաստանի թվայնացման գործընթացներում։
«Հուսով եմ, որ այդ առումով նույնպես զգալի ակտիվացում կունենանք: Չնայած կան Հայաստանում աշխատող ընկերություններ, բայց պետք է ասել, որ ոլորտում հիմնականում զբաղված են միջազգային շուկաներ արտահանման բիզնեսով: Հայաստանի դիրքը տարեցտարի ամրապնդվում է: Միանշանակ կա Հայաստանն ավելի ճանաչելի դարձնելու հնարավորություն»,- նշել է Արշակյանը։
Նա կարևորել է նաև ինժեներական ուղղվածության բուհերում ավելի շատ շրջանավարտների ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ կոչ անելով ծնողներին խրախուսել իրենց երեխաներին ընտրել տեխնոլոգիական և բնագիտական մասնագիտություններ։
ԱՏՁՄ 25-ամյակին ընդառաջ կազմակերպված համաժողովը մեկտեղել է նորարարության ոլորտի մոտ 300 մասնակից Հայաստանից և արտերկրից։ Միջոցառման շրջանակում նախատեսվում է նաև ԱՏՁՄ խորհրդի և նախագահի ընտրություն։

Armenia will soon see the launch of new venture funds and the implementation of large-scale technological projects, according to Hakob Arshakyan, Deputy Speaker of the National Assembly. He made the announcement during the 24th annual conference of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).
"There are ongoing grant programs for startups that are fully under the government’s jurisdiction. Of course, we are working on refining certain legislative mechanisms, but overall, the investment environment within the startup community is quite attractive. Soon, you will witness the entry of new venture funds and large-scale solution-oriented projects in Armenia," Arshakyan stated, as reported by Armenpress.
He also mentioned that on February 26, the Council for Science and Technology Development will convene to discuss new institutional mechanisms for public-private sector collaboration. These initiatives aim to strengthen the links between education, science, and industry, fostering the development of state-backed programs.
Arshakyan emphasized that most Armenian companies within UATE operate in international markets. However, he stressed the importance of their greater involvement in Armenia’s digitalization efforts.
"I hope to see significant progress in this regard. While several companies are based in Armenia, many focus primarily on exports. Nevertheless, Armenia’s position in the sector is strengthening each year, and there is a clear opportunity to enhance its global recognition," Arshakyan noted.
He also highlighted the need for more graduates in engineering disciplines, urging parents to encourage their children to pursue careers in technology and science.
The UATE conference, held ahead of the organization’s 25th anniversary, has gathered around 300 participants from Armenia and abroad. The event will also feature elections for the UATE board and presidency.