ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու միջև բանավեճը ավելի է սրվել այն բանից հետո, երբ Թրամփը Զելենսկուն անվանել է «բռնապետ»։
«Ես սիրում եմ Ուկրաինան, բայց Զելենսկին սարսափելի աշխատանք է տարել, նրա երկիրը կործանված է, և միլիոնավոր մարդիկ անհարկի մահացել են», — գրել է Թրամփը Truth Social հարթակում։
«Զելենսկին պետք է արագ գործի, այլապես երկիրը չի պահպանվի», — հավելել է նա, հայտնում է Euronews-ը։
Ուկրաինան նախատեսել էր նախագահական ընտրություններ անցկացնել 2024 թվականի մարտին կամ ապրիլին, ինչը պետք է եզրափակեր Զելենսկու առաջին հնգամյա ժամկետը։ Սակայն քվեարկությունը հետաձգվել է, քանի որ երկրի սահմանադրությունն արգելում է ընտրությունների անցկացումը ռազմական դրության պայմաններում։ Ռազմական դրությունը հայտարարվել է 2022 թվականի փետրվարի 24-ին՝ Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժման օրը։
Կրեմլը բազմիցս փորձել է այս հետաձգումը ներկայացնել որպես Զելենսկու լեգիտիմության կորստի ապացույց, սակայն Կիևը պնդում է, որ դա Սահմանադրության խեղաթյուրում է։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Զելենսկին նշել է, որ բաց է Ուկրաինայում ընտրությունների հարցը քննարկելու համար, սակայն քաղաքացիները մտահոգված են, որ ռազմական դրության չեղարկումը կարող է թուլացնել երկրի պաշտպանունակությունը։
«Ես կենտրոնացած եմ մեր երկրի գոյատևման վրա։ Սա եմ արել իմ ամբողջ պաշտոնավարման ընթացքում», — ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ, քննադատություն է առաջացրել նաև Ռուսաստանում 2024 թվականի մարտին անցկացված նախագահական ընտրությունը, որտեղ գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստացել է ձայների 88%-ը։Ընտրությունները կասկածի տակ են առնվել, քանի որ Պուտինը չուներ լուրջ մրցակիցներ։ Շատ միջազգային դիտորդներ ընտրությունները գնահատել են որպես ոչ ազատ և ոչ արդար։

Противостояние между бывшим президентом США Дональдом Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским обострилось после того, как Трамп назвал Зеленского «диктатором».
«Я люблю Украину, но Зеленский проделал ужасную работу, его страна разрушена, и миллионы людей погибли зря», — написал Трамп в Truth Social.
«Зеленский должен действовать быстро, иначе у него не останется страны», — добавил он, сообщает Euronews.
Резкие высказывания Трампа стали ответом на слова Зеленского, который ранее заявил, что бывший президент США находится под влиянием российской «дезинформации». Это произошло после того, как Трамп усомнился в легитимности украинской власти из-за отсутствия выборов.
Украина планировала провести президентские выборы в марте или апреле 2024 года, что завершило бы первый пятилетний срок Зеленского. Однако голосование было отложено, так как Конституция страны запрещает выборы во время военного положения. Оно было введено 24 февраля 2022 года, в день полномасштабного вторжения России.
Кремль неоднократно пытался использовать перенос выборов, чтобы поставить под сомнение легитимность Зеленского, но Киев отверг эти обвинения как искажение Конституции.
Выступая в субботу на Мюнхенской конференции по безопасности, Зеленский заявил, что открыт к обсуждению выборов, однако украинцы обеспокоены тем, что отмена военного положения может ослабить оборону страны.
«Я сосредоточен на выживании нашей страны. Этим я занимаюсь весь свой срок», — сказал он.
В то же время вопросы вызвали выборы в России в марте 2024 года, когда действующий президент Владимир Путин набрал 88% голосов.