ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու միջև բանավեճը ավելի է սրվել այն բանից հետո, երբ Թրամփը Զելենսկուն անվանել է «բռնապետ»։
«Ես սիրում եմ Ուկրաինան, բայց Զելենսկին սարսափելի աշխատանք է տարել, նրա երկիրը կործանված է, և միլիոնավոր մարդիկ անհարկի մահացել են», — գրել է Թրամփը Truth Social հարթակում։
«Զելենսկին պետք է արագ գործի, այլապես երկիրը չի պահպանվի», — հավելել է նա, հայտնում է Euronews-ը։
Ուկրաինան նախատեսել էր նախագահական ընտրություններ անցկացնել 2024 թվականի մարտին կամ ապրիլին, ինչը պետք է եզրափակեր Զելենսկու առաջին հնգամյա ժամկետը։ Սակայն քվեարկությունը հետաձգվել է, քանի որ երկրի սահմանադրությունն արգելում է ընտրությունների անցկացումը ռազմական դրության պայմաններում։ Ռազմական դրությունը հայտարարվել է 2022 թվականի փետրվարի 24-ին՝ Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժման օրը։
Կրեմլը բազմիցս փորձել է այս հետաձգումը ներկայացնել որպես Զելենսկու լեգիտիմության կորստի ապացույց, սակայն Կիևը պնդում է, որ դա Սահմանադրության խեղաթյուրում է։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Զելենսկին նշել է, որ բաց է Ուկրաինայում ընտրությունների հարցը քննարկելու համար, սակայն քաղաքացիները մտահոգված են, որ ռազմական դրության չեղարկումը կարող է թուլացնել երկրի պաշտպանունակությունը։
«Ես կենտրոնացած եմ մեր երկրի գոյատևման վրա։ Սա եմ արել իմ ամբողջ պաշտոնավարման ընթացքում», — ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ, քննադատություն է առաջացրել նաև Ռուսաստանում 2024 թվականի մարտին անցկացված նախագահական ընտրությունը, որտեղ գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստացել է ձայների 88%-ը։Ընտրությունները կասկածի տակ են առնվել, քանի որ Պուտինը չուներ լուրջ մրցակիցներ։ Շատ միջազգային դիտորդներ ընտրությունները գնահատել են որպես ոչ ազատ և ոչ արդար։

The war of words between former U.S. President Donald Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy intensified on Wednesday after Trump referred to Zelenskyy as a "dictator."
"I love Ukraine, but Zelenskyy has done a terrible job, his country is shattered, and millions have unnecessarily died," Trump stated on Truth Social.
"Zelensky better move fast or he is not going to have a country left," he added, according to Euronews
Trump’s remarks came in response to Zelenskyy’s earlier criticism, in which the Ukrainian leader accused Trump of being influenced by Russian "disinformation." Zelenskyy made this claim after Trump suggested that Ukraine’s presidency was illegitimate due to the absence of elections.
Ukraine had originally planned to hold a presidential election in March or April 2024, marking the end of Zelenskyy’s first five-year term. However, the vote was postponed because the country’s constitution prohibits elections under martial law. This law has been in effect since February 24, 2022, when Russia launched its full-scale invasion of Ukraine.
The Kremlin has repeatedly attempted to use this delay to cast doubt on Zelenskyy’s legitimacy, a claim that Kyiv has dismissed as a misrepresentation of its constitutional laws.
Speaking at the Munich Security Conference on Saturday, Zelenskyy said he was open to discussing the possibility of holding elections, but the Ukrainian people were concerned that lifting martial law could weaken the country’s defenses.
"I am focusing on the survival of our country. I've been doing this throughout my term," he said.
Meanwhile, questions have also emerged about the presidential election held in Russia in March 2024, in which President Vladimir Putin secured a fifth term with 88% of the vote.
The election faced widespread criticism due to the lack of genuine competition, as key opposition figures, including Alexei Navalny, were barred from running by the Central Election Commission. Other irregularities further undermined the vote's credibility.