Եվրամիությունն այլևս չի կարող ապավինել ԱՄՆ-ին ընդհանուր շահերը պաշտպանելու հարցում և պետք է իր ձեռքը վերցնի իր պաշտպանությունն ու անվտանգությունը։ Այդ մասին ասվում է Եվրախորհրդարանի խոշորագույն խմբակցությունների հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Սաուդյան Արաբիայում ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև բանակցությունների ֆոնին։
«Հաշվի առնելով վերջին հայտարարություններն ու իրադարձությունները, այդ թվում՝ Սաուդյան Արաբիայում ԱՄՆ-ի և ՌԴ ներկայացուցիչների միջև տեղի ունեցած նախնական բանակցությունները, վերջին քաղաքական զարգացումները պարզ վկայում են, որ ԵՄ-ն և անդամ երկրները, ցավոք, այլևս չեն կարող ամբողջությամբ ապավինել ԱՄՆ-ի կառավարությանն ընդհանուր արժեքներն ու շահերը պաշտպանելիս, սակայն ԵՄ-ն պետք է իր ձեռքը վերցնի դրանց պաշտպանությունն ու անվտանգությունը»,- ասված է փաստաթղթում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Փաստաթղթում ընդգծվում է նաև, որ անհրաժեշտ է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել ռազմական ծախսերի ավելացման և օպտիմալացման ուղղությամբ։
«Անհրաժեշտության դեպքում ԵՄ-ի հասանելի գործիքների շրջանակում առկա բոլոր լուծումները, ներառյալ՝ բացառիկ հանգամանքների դեպքում, պետք է օգտագործվեն ԵՄ-ի զսպող կարողությունները և ռազմավարական ինքնավարությունն ուժեղացնելու համար», – ասված է փաստաթղթում։
Ռուսաստանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչները պայմանավորվել են վերականգնել դեսպանատների լիարժեք աշխատանքը Մոսկվայում և Վաշինգտոնում։ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու միջև բանավեճը ավելի է սրվել այն բանից հետո, երբ Թրամփը Զելենսկուն անվանել է «բռնապետ»։

Европейский Союз больше не может зависеть от Соединенных Штатов в защите общих интересов и должен взять на себя ответственность за собственную оборону и безопасность. Об этом говорится в заявлении крупнейших фракций Европарламента, опубликованном на фоне недавних переговоров между США и Россией в Саудовской Аравии.
"Учитывая недавние заявления и события, включая предварительные переговоры, состоявшиеся в Саудовской Аравии между представителями Соединенных Штатов и Российской Федерации, последние политические события ясно показывают, что ЕС и его государства-члены, к сожалению, больше не могут полностью полагаться на правительство США в защите наших общих ценностей и интересов. Поэтому ЕС должен взять оборону и безопасность в свои руки", — говорится в документе, сообщает РИА Новости.
В заявлении также подчеркивается срочная необходимость увеличения и оптимизации военных расходов.
"При необходимости все доступные решения в рамках существующих инструментов ЕС, включая те, которые применимы в исключительных обстоятельствах, должны быть использованы для усиления сдерживающих возможностей ЕС и стратегической автономии", — добавляется в документе.
Российские и американские представители договорились восстановить полную работу посольств в Москве и Вашингтоне. Кроме того, напряженность между президентом США Дональдом Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским усилилась после того, как Трамп назвал Зеленского "диктатором".
Критика Трампа последовала за более ранними заявлениями Зеленского, где украинский лидер обвинил Трампа в том, что тот попал в российское "пространство дезинформации". Этот обмен мнениями произошел после утверждения Трампа о нелегитимности президентства Зеленского из-за отсутствия выборов в Украине.