Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ Վրաստանի համար դռները շարունակում են բաց մնալ տարածաշրջանային «3+3» ձևաչափի շրջանակներում, և նրա տեղը բանակցությունների սեղանի շուրջ միշտ հասանելի է։
«Սկզբից բոլորը համաձայնել են, որ մենք ունենք հենց «3+3» ձևաչափը և որ մենք հասկանում ենք Վրաստանի դիրքորոշման կասկածներն ու նրբությունները, սակայն վրացի ներկայացուցիչների աթոռը միշտ կլինի այս ձևաչափի նիստերի դահլիճում», – հայտարարել է ՌԴ գլխավոր դիվանագետը, գրում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Լավրովի խոսքով՝ այս մոտեցումը վերահաստատվել է նախարարների վերջին հանդիպման ժամանակ։
«Մենք վերահաստատեցինք վրացական կողմին, որ դռները բաց են, աթոռը տեղում է»,–ասել է նա։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ Վրաստանի ներկայիս ղեկավարությունը առաջնորդվում է ազգային շահերով։
«Այն, որ «3+3»-ը գործում է բոլոր մասնակիցների շահերից ելնելով, կասկած չի հարուցում։ … Ի դեպ, սա նախորդ ԱՄՆ վարչակազմի մոտ նախանձ էր առաջացնում, այլ ոչ թե կասկած, որը փորձում էր «3+3»-ի փոխարեն առաջ մղել «3+1» ձևաչափը, այսինքն՝ երեք կովկասյան երկրներ և ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի մարդիկ, որոնք կղեկավարեին նրանց», – նշել է նա։
Բացի այդ, ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ «3+3» ձևաչափի վերջին հանդիպման ժամանակ որոշում է կայացվել այս խորհրդատվական հարթակից ստեղծել ավելի կառուցվածքային կազմակերպություն։
Հոկտեմբերի 23-ին Թեհրանում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի, Հայաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը «3+3» ձևաչափով։ Այս բանակցային ձևաչափը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախաձեռնությունն է։ Առաջին հանդիպումը կայացել է 2021 թվականին Մոսկվայում, սակայն Վրաստանը չի մասնակցել։
Սկզբում «3+3»-ին դեմ էին հանդես գալիս Վրաստանը և Հայաստանը, սակայն հետագայում Երևանը միացավ բանակցություններին, մինչդեռ Թբիլիսին մնաց միակ տարածաշրջանային խաղացողը, որը կտրականապես հրաժարվեց մասնակցել։
2023 թվականի մարտի 20-ին Սերգեյ Լավրովն արդեն հայտարարել էր, որ «3+3»-ի դռները բաց են Վրաստանի համար։ Տվյալ բանակցային ձևաչափին Վրաստանին միանալու կոչ էր արել նաև Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, սակայն՝ անարդյունք։ Վրաստանի իշխանությունները շարունակում են կոշտ դիրքորոշում պահել՝ կտրականապես մերժելով մասնակցությունը։

Глава Министерства иностранных дел России Сергей Лавров подчеркнул, что двери для Грузии в рамках регионального формата «3+3» остаются открытыми, а ее место за столом переговоров остается свободным.
«С самого начала все согласились, что у нас именно формат «3+3» и что мы понимаем сомнения и нюансы позиции Грузии, но что кресло для грузинских представителей всегда будет находиться в зале заседания этого формата», — заявил главный российский дипломат.
По словам Лаврова, этот подход был подтвержден в ходе последней встречи министров, передает Радио Свобода.
«Мы подтвердили грузинской стороне, что двери открыты, кресло стоит».
Министр также отметил, что нынешнее руководство Грузии руководствуется национальными интересами страны.
«А то, что «3+3» в интересах всех участников, сомнений не вызывает. Кстати, это вызывало зависть, а не сомнения у предыдущей администрации США, которая пыталась взамен формата «3+3» продвигать формат «3+1», то есть три Закавказские страны и люди Байдена, которые стали бы ими руководить», — отметил он.
Кроме того, глава МИД России подчеркнул, что на последней встрече участников «3+3» было решено сделать из этой консультационной платформы более структурированную организацию.
Напомним, 23 октября в Тегеране состоялась встреча глав МИД Азербайджана, Армении, Ирана, России и Турции в формате «3+3». Данный переговорный формат был предложен президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в 2020 году как новая платформа регионального сотрудничества для обеспечения стабильности и мира на Южном Кавказе. Первая встреча состоялась в Москве в 2021 году, однако Грузия на ней не присутствовала.
Изначально против участия в «3+3» выступали Грузия и Армения, однако позже Ереван присоединился к переговорам, тогда как Тбилиси остался единственным региональным игроком, решительно отказавшимся участвовать в этом формате.
20 марта 2023 года Сергей Лавров уже заявлял, что двери «3+3» остаются открытыми для Грузии. Попытку убедить Тбилиси присоединиться к переговорам предпринимал и глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, но безуспешно. Власти Грузии продолжают занимать жесткую позицию, категорически отвергая возможность участия.