Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը կտրականապես մերժել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն պնդումը, թե Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին «բռնապետ է»:
«Հայտարարել, որ նախագահ Զելենսկին չունի ժողովրդավարական լեգիտիմություն, պարզապես սխալ է և վտանգավոր», — ընդգծել է Շոլցը Der Spiegel ամսագրին տված հարցազրույցում փետրվարի 19-ին:
«Իրականությունն այն է, որ Վլադիմիր Զելենսկին Ուկրաինայի օրինական ընտրված պետության ղեկավարն է: Այն, որ պատերազմի պայմաններում հնարավոր չէ անցկացնել պատշաճ ընտրություններ, համապատասխանում է Ուկրաինայի սահմանադրության և ընտրական օրենքների դրույթներին: Եվ ոչ ոք իրավունք չունի հակառակը պնդելու», — հավելել է Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Նա հիշեցրել է, որ հենց Ռուսաստանն է Վլադիմիր Պուտինի գլխավորությամբ սկսել պատերազմը Ուկրաինայի դեմ:
«Ուկրաինան արդեն գրեթե երեք տարի ամեն օր պաշտպանում է իրեն անողոք ռուսական ագրեսիայից», — նշել է Շոլցը:
Թրամփի՝ Զելենսկու վերաբերյալ արտահայտությունները քննադատության են ենթարկվել նաև Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի և փոխկանցլեր, տնտեսության նախարար Ռոբերտ Հաբեկի կողմից:
«Եթե չգրենք շտապողական գրառումներ սոցիալական ցանցերում և ուշադրություն դարձնենք իրական աշխարհին, պարզ կդառնա, թե ով է Եվրոպայում, ցավոք, ստիպված ապրել դիկտատուրայի պայմաններում. դա Ռուսաստանի և Բելառուսի ժողովուրդներն են», — հայտարարել է Բերբոքը ZDF հանրային հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ուկրաինացիներն ամեն օր պայքարում են իրենց ազատ ժողովրդավարության համար, և մենք, որպես եվրոպացիներ, աջակցում ենք նրանց դեպի Եվրոպական միություն տանող ճանապարհին, որպեսզի միասին ամրապնդենք մեր ժողովրդավարական պետությունները»,–հավելել է Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը:
ԱՄՆ նախկին պաշտոնյա Ջոն Բոլթոնը ևս խստորեն քննադատել է Դոնալդ Թրամփի վերջին հայտարարությունները՝ ուղղված Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն և երկրում շարունակվող հակամարտությանը։ Բոլթոնն այս մեկնաբանությունները X-ի իր միկրոբլոգում որակել է որպես ԱՄՆ նախագահի կողմից երբևէ արված ամենաամոթալի հայտարարություններից մեկը։
Դոնալդ Թրամփը կոչ էր արել Վլադիմիր Զելենսկուն Ուկրաինայում կազմակերպել նախագահական ընտրություններ՝ պնդելով, որ նրա աջակցությունն իբր նվազել է մինչև չորս տոկոս։ Ի պատասխան Զելենսկին Թրամփի հայտարարությունը որակել է «կեղծ տեղեկատվություն», որը «ծագում է Ռուսաստանից»։ Մամուլի ասուլիսի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է, որ 2025 թվականի փետրվարի դրությամբ իրեն վստահում է քաղաքացիների 57%-ը՝ հղում կատարելով Կիևի միջազգային սոցիոլոգիական ինստիտուտի հարցման տվյալներին։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի աջակցությունն Ուկրաինային պարզապես բարեգործական քայլ չէ, այլ ռազմավարական անհրաժեշտություն, որը անմիջականորեն կապված է երկրի ազգային անվտանգության հետ։ Բոլթոնի խոսքով՝ ներքին կայունությունն ապահովելու համար ԱՄՆ-ն պետք է պահպանի իր ուժն ու ազդեցությունը միջազգային ասպարեզում, ինչը Ուկրաինային աջակցելը դարձնում է առաջնահերթություն։

"To say that President Zelensky lacks democratic legitimacy is simply wrong and dangerous," Scholz emphasized in an interview with Der Spiegel on February 19.
"The reality is that Volodymyr Zelensky is the legitimately elected head of state of Ukraine. The fact that proper elections cannot be held during wartime is in accordance with Ukraine’s constitution and electoral laws. No one has the right to claim otherwise," the German chancellor added, as reported by Deutsche Welle.
Scholz also reminded that “it was Russia, under Vladimir Putin’s leadership, that started the war against Ukraine.”
"Ukraine has been defending itself against relentless Russian aggression every single day for almost three years," he noted.
Trump’s remarks about Zelensky were also criticized by German Foreign Minister Annalena Baerbock and Vice Chancellor, Minister of Economy Robert Habeck.
"If we avoid hasty posts on social media and look at the real world, it’s clear who is truly living under dictatorship in Europe—unfortunately, that’s the people of Russia and Belarus," Baerbock said in an interview with the public broadcaster ZDF.
"The people of Ukraine fight daily for their free democracy, and we, as Europeans, support their path toward the European Union to strengthen our democratic states together," she added.
"The U.S. president’s statement is shocking. It is an unprecedented distortion of reality and an extremely dangerous rhetoric. The reality is that the dictator Putin attacked democratic Ukraine," Robert Habeck wrote on X.
Donald Trump called on Volodymyr Zelensky to hold presidential elections in Ukraine, claiming that his support had allegedly dropped to four percent. In response, Zelensky dismissed Trump’s statement as "false information" originating from Russia. During a press conference, the Ukrainian president cited a survey by the Kyiv International Institute of Sociology, showing that as of February 2025, 57% of citizens trust him.
Former U.S. official John Bolton also harshly criticized Donald Trump’s recent statements about Ukrainian President Volodymyr Zelensky and the ongoing conflict in the country. Bolton described Trump’s remarks in his X microblog as “some of the most disgraceful statements ever made by a U.S. president.”
He emphasized that “U.S. support for Ukraine is not just a matter of goodwill but a strategic necessity directly tied to national security.” According to Bolton, “ensuring internal stability requires the U.S. to maintain its strength and influence on the global stage, making support for Ukraine a priority.”
Trump’s criticism followed an earlier statement by Zelensky, in which the Ukrainian leader claimed that Trump had fallen into Russia’s "distorted information space." This came after Trump alleged that Zelensky’s presidency was illegitimate because elections had not been held in Ukraine.