Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը կտրականապես մերժել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն պնդումը, թե Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին «բռնապետ է»:
«Հայտարարել, որ նախագահ Զելենսկին չունի ժողովրդավարական լեգիտիմություն, պարզապես սխալ է և վտանգավոր», — ընդգծել է Շոլցը Der Spiegel ամսագրին տված հարցազրույցում փետրվարի 19-ին:
«Իրականությունն այն է, որ Վլադիմիր Զելենսկին Ուկրաինայի օրինական ընտրված պետության ղեկավարն է: Այն, որ պատերազմի պայմաններում հնարավոր չէ անցկացնել պատշաճ ընտրություններ, համապատասխանում է Ուկրաինայի սահմանադրության և ընտրական օրենքների դրույթներին: Եվ ոչ ոք իրավունք չունի հակառակը պնդելու», — հավելել է Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Նա հիշեցրել է, որ հենց Ռուսաստանն է Վլադիմիր Պուտինի գլխավորությամբ սկսել պատերազմը Ուկրաինայի դեմ:
«Ուկրաինան արդեն գրեթե երեք տարի ամեն օր պաշտպանում է իրեն անողոք ռուսական ագրեսիայից», — նշել է Շոլցը:
Թրամփի՝ Զելենսկու վերաբերյալ արտահայտությունները քննադատության են ենթարկվել նաև Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի և փոխկանցլեր, տնտեսության նախարար Ռոբերտ Հաբեկի կողմից:
«Եթե չգրենք շտապողական գրառումներ սոցիալական ցանցերում և ուշադրություն դարձնենք իրական աշխարհին, պարզ կդառնա, թե ով է Եվրոպայում, ցավոք, ստիպված ապրել դիկտատուրայի պայմաններում. դա Ռուսաստանի և Բելառուսի ժողովուրդներն են», — հայտարարել է Բերբոքը ZDF հանրային հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ուկրաինացիներն ամեն օր պայքարում են իրենց ազատ ժողովրդավարության համար, և մենք, որպես եվրոպացիներ, աջակցում ենք նրանց դեպի Եվրոպական միություն տանող ճանապարհին, որպեսզի միասին ամրապնդենք մեր ժողովրդավարական պետությունները»,–հավելել է Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը:
ԱՄՆ նախկին պաշտոնյա Ջոն Բոլթոնը ևս խստորեն քննադատել է Դոնալդ Թրամփի վերջին հայտարարությունները՝ ուղղված Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն և երկրում շարունակվող հակամարտությանը։ Բոլթոնն այս մեկնաբանությունները X-ի իր միկրոբլոգում որակել է որպես ԱՄՆ նախագահի կողմից երբևէ արված ամենաամոթալի հայտարարություններից մեկը։
Դոնալդ Թրամփը կոչ էր արել Վլադիմիր Զելենսկուն Ուկրաինայում կազմակերպել նախագահական ընտրություններ՝ պնդելով, որ նրա աջակցությունն իբր նվազել է մինչև չորս տոկոս։ Ի պատասխան Զելենսկին Թրամփի հայտարարությունը որակել է «կեղծ տեղեկատվություն», որը «ծագում է Ռուսաստանից»։ Մամուլի ասուլիսի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է, որ 2025 թվականի փետրվարի դրությամբ իրեն վստահում է քաղաքացիների 57%-ը՝ հղում կատարելով Կիևի միջազգային սոցիոլոգիական ինստիտուտի հարցման տվյալներին։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի աջակցությունն Ուկրաինային պարզապես բարեգործական քայլ չէ, այլ ռազմավարական անհրաժեշտություն, որը անմիջականորեն կապված է երկրի ազգային անվտանգության հետ։ Բոլթոնի խոսքով՝ ներքին կայունությունն ապահովելու համար ԱՄՆ-ն պետք է պահպանի իր ուժն ու ազդեցությունը միջազգային ասպարեզում, ինչը Ուկրաինային աջակցելը դարձնում է առաջնահերթություն։

Канцлер Германии Олаф Шольц категорически отверг заявление президента США Дональда Трампа о том, что лидер Украины Владимир Зеленский – «диктатор».
«Утверждать, что президент Зеленский не имеет демократической легитимности, просто ошибочно и опасно», — подчеркнул Шольц в интервью журналу Der Spiegel 19 февраля.
«Реальность такова, что Владимир Зеленский – законно избранный глава государства Украины. То, что во время войны невозможно провести надлежащие выборы, соответствует положениям Конституции и избирательного законодательства Украины. И никто не имеет права утверждать обратное», — добавил глава немецкого правительства, передает Deutsche Welle.
Шольц напомнил, что «войну против Украины развязала Россия во главе с Владимиром Путиным.»
«Украина уже почти три года ежедневно защищает себя от безжалостной российской агрессии», — отметил он.
Высказывания Трампа о Зеленском также подверглись критике со стороны министра иностранных дел Германии Анналены Бербок и вице-канцлера, министра экономики Роберта Хабека.
«Если не делать поспешных публикаций в соцсетях, а обратить внимание на реальный мир, то станет очевидно, кто в Европе, к сожалению, вынужден жить в условиях диктатуры – это народы России и Беларуси», — заявила Бербок в интервью телеканалу ZDF.
«Украинцы ежедневно борются за свою свободную демократию, и мы, как европейцы, поддерживаем их на пути в Европейский союз, чтобы вместе укреплять наши демократические государства», — добавила глава МИД Германии.
«Заявление президента США – это шок. Это беспрецедентное искажение реальности и чрезвычайно опасная риторика. Реальность такова, что диктатор Путин напал на демократическую Украину», — написал в X Роберт Хабек.
Дональд Трамп призвал Владимира Зеленского провести президентские выборы в Украине, утверждая, что уровень его поддержки якобы снизился до четырех процентов. В ответ Зеленский назвал заявление Трампа «ложной информацией», источником которой является Россия. На пресс-конференции украинский президент сослался на данные опроса Киевского международного института социологии, согласно которым на февраль 2025 года ему доверяют 57% граждан.
Бывший американский чиновник Джон Болтон также жестко раскритиковал Дональда Трампа за его недавние заявления в адрес президента Украины Владимира Зеленского и ситуацию в стране. В своем микроблоге в X Болтон назвал слова Трампа «одними из самых позорных заявлений, когда-либо сделанных президентом США.»
Он подчеркнул, что поддержка Украины со стороны США – это «не просто акт благотворительности, а стратегическая необходимость, непосредственно связанная с национальной безопасностью страны». По словам Болтона, для обеспечения внутренней стабильности США должны сохранять свою силу и влияние на международной арене, что делает поддержку Украины приоритетной задачей.
Критика Трампа последовала после заявления Зеленского, в котором украинский лидер утверждал, что Трамп попал под влияние «искаженной информационной среды» России. Это произошло после того, как Трамп заявил, что президентство Зеленского нелегитимно, поскольку в Украине не проводились выборы.