ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պետք է շնորհակալ լինի ԱՄՆ–ին աջակցության համար, այլ ոչ թե հրապարակայնորեն դժգոհություն հայտնի։
Վենսի խոսքով՝ առանց ԱՄՆ-ի առատաձեռնության, ո՛չ Զելենսկին, ո՛չ էլ Ուկրաինան չէին գոյատևի։
«Զելենսկին պետք է շնորհակալ լինի, ոչ թե վիրավորի մեզ՝ առանց ԱՄՆ–ի առատաձեռնության ինքն էլ, Ուկրաինան էլ գոյություն չէին ունենա»,–ասել է նա ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում ընթացող CPAC պահպանողական համաժողովի շրջանակներում, գրում է Fakti.bg-ն։
Ավելի վաղ Թրամփը հրապարակայնորեն քննադատել էր Զելենսկուն Վաշինգտոնի վերաբերյալ նրա հայտարարությունների համար՝ անվանելով նրան «ընտրությունների բացակայությամբ բռնապետ» և ընդգծելով, որ առանց ԱՄՆ-ի Ուկրաինան չէր կարողանա խաղաղ համաձայնության գալ Ռուսաստանի հետ։ Նա նաև մեղադրել էր Կիևին՝ ամերիկյան էական օգնության «անհետացման» համար։
Վենսը նշել է, որ Զելենսկու հրապարակային քննադատությունները Թրամփի դիրքորոշումը չեն փոխի և խորհուրդ է տվել Ուկրաինայի ղեկավարին ուղիղ երկխոսություն վարել Սպիտակ տան հետ։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Զելենսկին նշել է, որ բաց է Ուկրաինայում ընտրությունների հարցը քննարկելու համար, սակայն քաղաքացիները մտահոգված են, որ ռազմական դրության չեղարկումը կարող է թուլացնել երկրի պաշտպանունակությունը։

U.S. Vice President J.D. Vance has suggested that Ukrainian President Volodymyr Zelensky should express gratitude to the United States for its support rather than voicing public dissatisfaction. According to Vance, without America's generosity, neither Zelensky nor Ukraine would continue to exist.
“President Zelensky and his country would cease to exist without the generosity of the United States of America. So let him thank you. If he disagrees with President Trump, let him pick up the phone and call him or our talented diplomats, and not go on a media tour of Europe criticizing the President of the United States. This is offensive – to him, to me, to the American people. And, by the way, that's stupid," Vance told reporters on the sidelines of the conservative CPAC conference currently underway in the U.S. capital.
Previously, Trump had publicly criticized Zelensky for his remarks about Washington, referring to him as a "dictator without an election" and emphasizing that Ukraine would not be able to secure a peace agreement with Russia without American intervention. He also accused Kyiv of mishandling a substantial portion of U.S. aid.
Vance stated that Zelensky’s public criticisms of Trump would not influence the former president's stance. Instead, he advised the Ukrainian leader to engage in direct discussions with the White House.