Թրամփը հերքում է Մոսկվա այցի մասին ենթադրությունները, մինչդեռ Կրեմլը հաստատում է, որ նման պլաններ չկան։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերքել է լուրերը, որոնց համաձայն նա նախատեսում է մասնակցել մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի օրվա շքերթին։
Կրեմլը նույնպես հաստատել է, որ Թրամփի այցի վերաբերյալ ոչ մի պայմանավորվածություն չկա
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Թրամփը արձագանքել է այս խոսակցություններին՝ հայտարարելով. «Ոչ, ոչ, ես ոչ»։
Նա ընդգծել է, որ չի նախատեսում մոտ ապագայում մեկնել Ռուսաստան և այս լուրերը որակել է որպես անհիմն, գրում է Republic-ը։
Մոսկվա հնարավոր այցի մասին ենթադրությունները սկսեցին շրջանառվել այն բանից հետո, երբ մի շարք լրատվամիջոցներ հաղորդեցին, որ Թրամփը կարող է մասնակցել Հաղթանակի օրվա միջոցառումներին և հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Որոշ աղբյուրներ պնդում էին, որ նման այցը կարող է դիվանագիտական նշանակալի քայլ դառնալ ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների ներկա լարված ֆոնի վրա։
Փետրվարի 12-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը և Պուտինը համաձայնել են փոխադարձ այցերի հնարավորության հարցում։ Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Պուտինը հրավիրել է Թրամփին Մոսկվա, և նրանք կարող են հանդիպել մինչև փետրվարի վերջ։
Թրամփը կոչ է արել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին բանակցել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմի դադարեցման շուրջ՝ ընդգծելով, որ «պետք է միասին նստել և դադարեցնել պատերազմը՝ միլիոնավոր մարդկանց սպանությունը վերջ տալու համար»։
Ռուսաստանում մայիսի 9-ը նշվում է որպես Հաղթանակի օր՝ ի հիշատակ 1945 թվականին ֆաշիստական Գերմանիայի նկատմամբ տարած հաղթանակի։ ԽՍՀՄ–ը վճռորոշ դեր է խաղացել ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում, կորցրել է ավելի քան 27 միլիոն մարդ՝ բոլոր երկրների շարքում ամենամեծ կորուստը, ինչի համար այս պատերազմը Ռուսաստանում կոչում են «Մեծ Հայրենական պատերազմ»։

U.S. President Donald Trump has denied reports claiming he intends to attend the Victory Day parade in Moscow on May 9. The Kremlin has also confirmed that no preparations are in place for Trump's visit to Russia on that date.
Addressing the rumors during a press conference, Trump stated, "No, no, I am not." He stressed that he had no intention of traveling to Russia in the near future and dismissed the speculation as unfounded, Republic World reports.
Speculation regarding Trump's possible visit to Moscow emerged after several media outlets reported that he might take part in the Victory Day celebrations and meet with Russian President Vladimir Putin. Some reports suggested that such a visit could serve as a notable diplomatic move amid ongoing tensions between the U.S. and Russia.
Following their February 12 phone call, Trump and Putin agreed on the possibility of visiting each other's countries. Kremlin spokesperson Dmitry Peskov confirmed that Putin had extended an invitation to Trump to visit Moscow, and the two leaders might meet before the end of February.
Trump has urged both Russian President Vladimir Putin and Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy to negotiate a resolution to the Russia-Ukraine war, emphasizing the need to "get together to stop the war and end the killing of millions of people."
Russia marks May 9 as Victory Day, commemorating its triumph over Nazi Germany in World War II. The Soviet Union, which included Russia, Ukraine, Belarus, and other republics, played a decisive role in defeating Nazi Germany in 1945. The war cost the Soviet Union over 27 million lives, the highest loss suffered by any nation, and is referred to in Russia as the "Great Patriotic War."