ԱՄՆ-ն նոր բանաձև է առաջարկել ՄԱԿ–ին, որով չի մեղադրում Ռուսաստանին Ուկրաինայում հակամարտությունը սկսելու մեջ։ Փոխարենը Վաշինգտոնը ներկայացրել է սեփական նախաձեռնությունը՝ «Ճանապարհ դեպի խաղաղություն» անվանումով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին իր տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթի վրա հղումով։
Բանաձևի տեքստը բաղկացած է ընդամենը երեք կետից։ Այն արտահայտում է ցավակցություն «ռուս-ուկրաինական հակամարտության» զոհերի համար, կոչ է անում հնարավորինս շուտ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հաստատել կայուն խաղաղություն երկու երկրների միջև։ Բացի այդ, շեշտվում է, որ ՄԱԿ-ի հիմնական նպատակը միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանումն է, ինչպես նաև հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը։
Փփաստաթղթում բացակայում են Արևմուտքի կողմից հաճախ օգտագործվող ձևակերպումները «ռուսական ներխուժման» մասին, ինչպես նաև պահանջը՝ ռուսական զորքերը միակողմանիորեն դուրս բերելու Ուկրաինայից։ Սակայն Ռուսաստանը բանաձևի մեջ փոփոխություն է մտցրել՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է վերացնել հակամարտության խորքային պատճառները։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ուկրաինայի հարցով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի հակառուսական բանաձևի նախագծի հարցում առաջին անգամ ԱՄՆ-ն համահեղինակ չի դարձել։ Փաստաթղթում պահանջվում է անհապաղ և անպայմանորեն դուրս բերել ռուսական զորքերը, սակայն այն չի անդրադառնում ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ։
2022 թվականի փետրվարից սկսած՝ Գլխավոր վեհաժողովը պարբերաբար նիստեր է գումարում Ուկրաինայի թեմայով 11-րդ արտակարգ հատուկ նստաշրջանի շրջանակում։ Դրանց ընթացքում արդեն ընդունվել է վեց բանաձև, որոնք աջակցում են Կիևի դիրքորոշմանը և անտեսում Մոսկվայի մտահոգությունները։ Մինչ այժմ ԱՄՆ-ն անփոփոխ կերպով համահեղինակ էր այս փաստաթղթերի՝ Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Կանադայի և արևմտյան այլ երկրների հետ միասին։

Новый проект резолюции, предложенный Соединенными Штатами, не возлагает на Россию ответственность за начало конфликта на Украине. Вместо этого Вашингтон представил собственную инициативу под названием «Путь к миру», сообщает РИА Новости со ссылкой на документ, оказавшийся в распоряжении агентства.
Текст резолюции состоит всего из трех пунктов. В нем выражается скорбь по жертвам «российско-украинского конфликта», содержится призыв к скорейшему прекращению боевых действий и установлению прочного мира между сторонами. Также подчеркивается, что основная задача ООН – поддержание международного мира и безопасности, а также мирное урегулирование споров.
Примечательно, что в документе отсутствуют привычные для Запада формулировки о «российском вторжении» и требование о безоговорочном выводе войск с украинской территории. Однако Россия внесла в проект поправку, в которой указывается на необходимость устранения коренных причин конфликта.
Ранее в четверг стало известно, что впервые с начала специальной военной операции США отказались выступить соавторами антироссийской резолюции Генассамблеи ООН по Украине. В этом документе содержится требование немедленного вывода российских войск, однако в нем не упоминается право народов на самоопределение, закрепленное в Уставе ООН.
С февраля 2022 года Генассамблея неоднократно собиралась в рамках 11-й чрезвычайной специальной сессии, посвященной украинскому кризису. В ходе заседаний были приняты шесть резолюций, поддерживающих позицию Киева и игнорирующих озабоченности Москвы. До настоящего момента США неизменно входили в число соавторов этих документов наряду с Великобританией, Францией, Германией, Канадой и другими западными странами.