Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ) և Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) նախատեսում են առաջիկա երկու-երեք ամիսներին ստորագրել ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիր։ Այս մասին հայտնել է ԱՄԷ արտաքին առևտրի հարցերով պետական նախարար Թանի բեն Ահմեդ ալ-Զեյուդին։
«Անցած տարվա ևս մեկ կարևոր իրադարձություն էր ԱՄԷ-ի և Եվրասիական տնտեսական միության, որում ընդգրկված է նաև Ռուսաստանը, միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի նախապատրաստումը։ Այս փաստաթղթի մշակումը տևել է գրեթե մեկուկես տարի : Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք, որ այն ստորագրվի երկու կամ երեք ամսից», – ասել է նա Աբու Դաբիում Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Պատրաստված է Ռուսաստանում» տոնավաճառի բացման ժամանակ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ԱՄԷ-ի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է՝ 3․5 միլիարդ դոլարից հասնելով 10 միլիարդի։ Նրա խոսքով՝ ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը կնպաստի փոխադարձ առևտրի հետագա ընդլայնմանը։
Ավելի վաղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Անդրեյ Սլեպնևը նշել էր, որ ԱՄԷ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև համաձայնագրի բանակցությունները ավարտվել են։ Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Դենիս Մանտուրովը հայտնել է, որ փաստաթուղթը կարող է ստորագրվել 2025 թվականի կեսերին։
ԱՄԷ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև բանակցությունները մեկնարկել են 2023 թվականի մարտին։ Այդ ընթացքում կողմերը մի քանի փուլով խորհրդակցություններ են անցկացրել։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը, փաստաթուղթը կարգավորելու է սակագների նվազեցման, մաքսային և ճյուղային համագործակցության, էլեկտրոնային առևտրի ու մտավոր սեփականության պաշտպանության, ինչպես նաև առևտրի պաշտպանության միջոցների հետ կապված հարցերը։

The United Arab Emirates (UAE) and the Eurasian Economic Union (EAEU) plan to sign a free trade agreement within the next two to three months. This was announced by the UAE’s Minister of State for Foreign Trade, Thani bin Ahmed Al Zeyoudi.
"Another important event last year was the preparation of the free trade agreement between the UAE and the Eurasian Economic Union, which includes Russia. The work on this agreement took almost a year and a half . We eagerly anticipate signing the document in two or three months," he said at the opening of the "Made in Russia" fair, organized by the Russian Export Center in Abu Dhabi, TASS reports.
The minister also noted that over the past three years, trade between the UAE and Russia has grown from $3.5 billion to $10 billion. According to him, establishing a free trade zone will further boost trade between the countries.
Negotiations on the free trade zone between the UAE and the EAEU began in March 2023. Several rounds of consultations have taken place since then. As previously reported by Russia’s Ministry of Economic Development, the agreement will regulate tariff liberalization, customs and sectoral cooperation, e-commerce, intellectual property protection, and trade defense measures.
Earlier, Eurasian Economic Commission Minister for Trade Andrey Slepnev stated that negotiations on the agreement between the UAE and the EAEU had been completed. Russia’s First Deputy Prime Minister Denis Manturov noted that the document could be signed in mid-2025.
The EAEU is an economic integration bloc comprising Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan. Observer status has been granted to Iran, Cuba, Moldova, and Uzbekistan.