ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը հակառուսական բանաձև է ընդունել, որը վերաբերում է իրավիճակին Ուկրաինայում։ Բանաձևին կողմ է քվեարկել 93 երկիր, դեմ՝ 18-ը, իսկ 65-ը՝ ձեռնպահ է մնացել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հայաստանը ձեռնպահ մնացած երկրների թվում է։
Առաջին անգամ բանաձևին չի միացել ԱՄՆ–ն, որը մշտապես նմանատիպ բանաձևերի համահեղինակն է եղել։ Վաշինգտոնն իր բանաձևը կներկայացնի։
Փաստաթղթում ընդգծվում է դեէսկալացիայի անհրաժեշտությունը, ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը և Ուկրաինայի դեմ պատերազմի խաղաղ կարգավորումը։ Մոսկվայից պահանջվում է անհապաղ, ամբողջական և անվերապահ զորքերի դուրսբերում Ուկրաինայի տարածքից, ինչպես նաև միակողմանիորեն ռազմական գործողությունների դադարեցում։
Բանաձևը ներկայացրել էր Ուկրաինան՝ որպես 50 երկրի հետ համահեղինակ։
ԱՄՆ-ն պատրաստվում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի քննարկմանը ներկայացնել Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման մասին բանաձև։Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն «ՄԱԿ-ին կառաջարկի պատմական բանաձև, որին պետք է աջակցեն կազմակերպության բոլոր անդամները՝ «խաղաղության ճանապարհ հարթելու համար»: Բանաձևում Ռուսաստանի հասցեին մեղադրանքներ չկան։ Փաստաթղթում ցավ է արտահայտվում մարդկային կորուստների կապակցությամբ «ռուս-ուկրաինական հակամարտությունում» և կոչ է արվում հնարավորինս արագ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։

Генеральная Ассамблея ООН приняла антироссийскую резолюцию, касающуюся ситуации в Украине. За документ проголосовали 93 страны, против – 18, воздержались – 65, сообщает РИА Новости.
Армения оказалась в числе воздержавшихся.
Впервые США не стали соавторами резолюции, хотя ранее страна традиционно поддерживала подобные инициативы. Вашингтон намерен представить собственный проект документа.
В резолюции подчеркивается необходимость деэскалации, немедленного прекращения боевых действий и мирного урегулирования конфликта против Украины. В документе содержится требование к Москве «немедленно, полностью и безоговорочно вывести войска с украинской территории, а также в одностороннем порядке прекратить военные действия.»
Проект резолюции был внесен Украиной при поддержке 50 стран-авторов.
США готовятся представить в Генассамблее ООН свою резолюцию по урегулированию конфликта в Украине, сообщил госсекретарь США Марко Рубио. По его словам, Вашингтон предложит «историческую резолюцию», которую должны поддержать все члены ООН, чтобы «проложить путь к миру». В отличие от предыдущих документов, эта резолюция не содержит обвинений в адрес России. В ней выражается сожаление по поводу человеческих жертв в «российско-украинском конфликте» и содержится призыв к скорейшему прекращению боевых действий.