ԱՄՆ կառավարության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման վարչության (DOGE) ղեկավար Իլոն Մասկը առաջինն է սուպերմիլիարդատերերի ցուցակում, որտեղ ընդգրկված է ընդամենը 24 մարդ ամբողջ աշխարհում։ Այd մասին հաղորդel է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով Altrata վերլուծական ընկերության տվյալներին։
Փորձագետների կարծիքով, կարելի է խոսել գերկարող մարդկանց նոր կատեգորիայի ձևավորման մասին՝ սուպերմիլիարդատերերի, որոնց կարողությունը կազմում է առնվազն $50 միլիարդ։ Altrata-ն այդ ցուցակում ընդգրկել է 24 մարդու ամբողջ աշխարհից, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ցուցակի առաջին տեղում է SpaceX, Tesla և X ընկերությունների ղեկավարը՝ Իլոն Մասկը, որի կարողությունը գնահատվում է $419․4 միլիարդ։ Երկրորդ հորիզոնականում է Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը ($263.8 միլիարդ), իսկ երրորդը՝ LVMH-ի սեփականատեր Բերնար Առնոն ($238.9 միլիարդ)։ Շարունակում են ցուցակը Oracle-ի ղեկավար Լարի Էլիսոնը ($237 միլիարդ) և Meta-ի գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը ($220.8 միլիարդ)։
Ընդհանուր առմամբ, 24 սուպերմիլիարդատերերի կարողությունը կազմում է $3.3 տրիլիոն, ինչը համադրելի է Ֆրանսիայի անվանական ՀՆԱ-ի հետ, նշում է Altrata-ն։ Ցուցակի 16 անդամ $100 միլիարդից ավելի կարողություն ունի։
Եթե 19-րդ դարում և 20-րդ դարի սկզբին ամենահարուստ մարդիկ արդյունաբերողներ էին, ապա այսօր նրանց մեծ մասը կարողությունը ստեղծել է տեխնոլոգիական ոլորտում։

26 Февраль 2025 - 07:24 AMT
Руководитель ведомства по повышению эффективности работы правительства США (DOGE) Илон Маск занял первое место в рейтинге супермиллиардеров, который включает всего 24 человека по всему миру. Об этом сообщает газета The Wall Street Journal, ссылаясь на данные аналитической компании Altrata.
По мнению экспертов, сегодня можно говорить о формировании новой категории сверхбогатых – супермиллиардеров, чье состояние составляет не менее $50 млрд. Altrata включила в этот список 24 человека со всего мира. На первом месте оказался глава SpaceX, Tesla и X Илон Маск, состояние которого оценивается в $419,4 млрд. Вторую строчку занял основатель Amazon Джефф Безос ($263,8 млрд), а третью – владелец LVMH Бернар Арно ($238,9 млрд). Далее следуют глава Oracle Ларри Эллисон ($237 млрд) и руководитель Meta (признана в России экстремистской) Марк Цукерберг ($220,8 млрд).
Общий капитал 24 супермиллиардеров составляет $3,3 трлн, что сопоставимо с номинальным ВВП Франции, отмечает Altrata. Восемь человек из списка обладают состоянием свыше $100 млрд. Если в XIX – начале XX века самые состоятельные люди были промышленниками, то сегодня большинство супермиллиардеров сколотили свое состояние в технологической сфере.