Սուդանում կործանվել է ռազմական ինքնաթիռ, որի հետևանքով առնվազն 46 զոհ կա։ Պաշտոնյաները նախազգուշացնում են, որ զոհերի թիվը կարող է աճել։
Վթարը տեղի է ունեցել Օմդուրման քաղաքում, որը գտնվում է մայրաքաղաք Խարթումի դիմաց՝ գետի մյուս ափին։ Զոհերի թվում եղել են ինչպես զինվորականներ, այնպես էլ քաղաքացիական անձինք, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
«Որոնողական աշխատանքները շարունակվում են՝ փլատակների տակ մնացածներին գտնելու համար», – հայտարարել է առողջապահության նախարարությունը։
Պաշտոնյաները հայտնել են, որ աղետը տեղի է ունեցել Վադի Սեյդնա ռազմաբազայի մոտ։ Ռազմական աղբյուրները Reuters գործակալությանը հայտնել են, որ վթարի հնարավոր պատճառը տեխնիկական անսարքությունն է։
Զոհերի թվում եղել է նաև գեներալ-մայոր Բահրը, ով նախկինում ղեկավարել է Խարթումի ռազմական ստորաբաժանումները։
2023 թվականի ապրիլից ի վեր Սուդանի բանակը պատերազմում է Ռազմական աջակցման ուժերի (RSF) դեմ՝ բանակի ղեկավար Աբդել Ֆաթահ ալ-Բուրհանի և նրա նախկին տեղակալ, RSF հրամանատար Մոհամեդ Համդան Դագլոյի միջև լարվածության սրման հետևանքով։
Հակամարտությունը ծանր վնասներ է հասցրել Խարթումին և այլ քաղաքներին։ Առնվազն 150,000 մարդ է զոհվել, որոնց մեծ մասը՝ խաղաղ բնակիչներ։ Դիտորդները կարծում են, որ զոհերի իրական թիվը կարող է զգալիորեն ավելի մեծ լինել։
Պատերազմի հետևանքով ավելի քան 10 միլիոն մարդ հարկադրված է եղել լքել իրենց տները։ Բացի այդ, Դարֆուրի անկայուն շրջանում հաղորդումներ կան էթնիկ զանգվածային սպանությունների մասին։

A military plane crashed in a residential area of Omdurman, Sudan, on Wednesday, killing at least 46 people, with officials warning the death toll could rise further.
The crash occurred in Omdurman, located across the river from the capital, Khartoum. Both military personnel and civilians were among the casualties.
"Search efforts are still ongoing to find the remaining martyrs under the rubble," the Health Ministry stated according to DW.
Officials said the crash took place near Wadi Seidna air base and involved an Antonov aircraft. Military sources speaking to Reuters suggested the accident was likely caused by technical failure.
One of the victims was Major General Bahr, a former senior military commander overseeing all of Khartoum.
Since April 2023, Sudan’s army has been engaged in a war against the Rapid Support Forces (RSF) after tensions erupted between army chief Abdel Fattah al-Burhan and his former deputy, RSF commander Mohamed Hamadan Daglo.
The conflict has inflicted severe damage on Khartoum and numerous other cities, with at least 150,000 people killed, mostly civilians. Observers believe the true number of casualties could be significantly higher.
More than 10 million people have been forced to flee their homes due to the fighting. Reports of mass killings along ethnic lines have also emerged from the troubled Darfur region.