Թրամփի վարչակազմը հայտարարել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության՝ USAID–ի արտասահմանյան օգնության պայմանագրերի ավելի քան 90%-ի դադարեցման մասին, ինչը 60 միլիարդ դոլարով կրճատում է ԱՄՆ-ի ընդհանուր օգնության բյուջեն ամբողջ աշխարհում։ Այս որոշումը ընդգծում է վարչակազմի ընդհանուր ռազմավարությունը՝ նվազեցնել ԱՄՆ-ի զարգացման և հումանիտար աջակցության ծավալները։
Այս կրճատումների հետևանքով USAID-ի ծրագրերից միայն չնչին մասն է պահպանվում, ինչը ակտիվիստներին մղում է դատարանում պայքարել մնացածի համար։ Վարչակազմի մտադրությունները մանրամասն ներկայացվել են ինչպես ներքին հուշագրում, այնպես էլ վարչակազմի դեմ ներկայացված դատական հայցի փաստաթղթերում, գրում է Associated Press-ը։
Փետրվարի 26–ին Գերագույն դատարանը միջամտել է այդ գործերից մեկին՝ ժամանակավորապես արգելափակելով դատարանի որոշումը, որը կառավարությանը պարտավորեցնում էր կեսգիշերից առաջ տրամադրել միլիարդավոր դոլարների օգնություն։ Հրապարակված տվյալները ցույց են տալիս, թե որքան հեռուն է գնում վարչակազմի նահանջը օտարերկրյա օգնության և ավանդական քաղաքականության ուղղությամբ, որը դիտարկում էր օժանդակությունը որպես տնտեսական կայունության ապահովման, դաշինքների ամրապնդման և ԱՄՆ շահերի պաշտպանման միջոց։
Հուշագրում պաշտոնյաները նշում են, որ վերացնում են «տասնամյակների ինստիտուցիոնալ հոսանքից առաջացած լուրջ վատնումը»։ Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ USAID-ի և Պետդեպարտամենտի օժանդակության բաշխման գործընթացում կկատարվեն նոր փոփոխություններ՝ «հարկատուների գումարներն ավելի խելամիտ ծախսելու և ամերիկյան շահերը առաջ մղելու» նպատակով։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա դաշնակից Իլոն Մասկն ավելի արագ և կոշտ են մոտեցել օտարերկրյա օգնության կրճատմանը, քան դաշնային կառավարության այլ ոլորտներին։ Երկուսն էլ պնդում են, որ USAID-ի ծրագրերը առաջ են տանում լիբերալ օրակարգ և անիմաստ ծախսեր են։
Ներկայացված դատական փաստաթղթերում շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունները USAID-ի պայմանագրերի արագ լուծարման մասին նշում են, որ գործընթացը տեղի է ունենում աննախադեպ արագությամբ՝ առանց պատշաճ ուսումնասիրության։
«Շատ ավելի շատ լուծարումներ են սպասվում, խնդրում եմ պատրաստ եղեք»,– գրել է USAID-ի պաշտոնյան աշխատակիցներին ուղղված էլ. նամակում, ըստ փաստաբանների։
Կազմակերպությունները, որոնք ֆինանսավորման սառեցման արդյունքում միլիարդավոր դոլարների պարտքեր ունեն, պնդում են, որ պայմանագրերի զանգվածային լուծարումը իշխանությունների կողմից դատարանի որոշումը շրջանցելու փորձ է։
Միացյալ Նահանգների խոշոր բիզնեսների, միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների և նախկին պաշտոնյաների կոալիցիան արձագանքել է ցնցումով։
«Ամերիկյան ժողովուրդը արժանի է թափանցիկ հաշվետվության այն մասին, թե ինչ է կորչում՝ ահաբեկչության դեմ պայքարում, համաշխարհային առողջապահության, պարենային անվտանգության և մրցակցության ոլորտներում», — հայտարարել է ԱՄՆ գլոբալ առաջնորդության կոալիցիան։
Պետդեպարտամենտը հաստատել է, որ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն վերանայել է կրճատումների որոշումը։ Ըստ վարչակազմի, փոփոխությունները կասեցնում են 6200 երկարաժամկետ USAID պայմանագրերից 5800–ը, ինչը 54 միլիարդ դոլարով կրճատում է ֆինանսավորումը։ Բացի այդ, Պետդեպարտամենտի 9100 դրամաշնորհներից 4100-ը դադարեցվում է՝ 4.4 միլիարդ դոլարի կրճատմամբ։
Հունվարի 20-ին Թրամփը հրամայեց 90-օրյա վերանայում անցկացնել՝ որոշելու, թե որ ծրագրերը պետք է շարունակվեն, միաժամանակ կասեցնելով օտարերկրյա օգնության ամբողջ ֆինանսավորումը։ Ֆինանսավորման սառեցումը խափանել է հազարավոր ծրագրեր, իսկ Մասկի Կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտը USAID-ի աշխատակիցների մեծ մասին ազատել է աշխատանքից։
Հաջողված ծրագրերը, որոնք օգնել են զսպել Էբոլայի բռնկումները և Աֆրիկայում ավելի քան 20 միլիոն մարդու փրկել ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի բուժման միջոցով, նույնպես զրկվել են ֆինանսավորումից, հայտնում են USAID-ի պաշտոնյաները։ Միևնույն ժամանակ, պաշտոնապես հայտարարվում է ծրագրերի չեղարկման մասին։

27 Февраль 2025 - 07:29 AMT
Администрация Трампа объявила о прекращении более 90% контрактов Агентства США по международному развитию (USAID), что приведет к сокращению бюджета американской помощи в мире на 60 миллиардов долларов. Это решение соответствует общей стратегии администрации по сокращению американской гуманитарной и экономической поддержки.
В результате этих сокращений лишь незначительная часть программ USAID сохранится, что вынуждает активистов добиваться отмены решения через суд. Намерения администрации подробно изложены как во внутреннем меморандуме, так и в судебных документах, представленных в рамках иска против правительства, сообщает Associated Press.
26 февраля Верховный суд вмешался в один из таких исков, временно заблокировав постановление, обязывавшее правительство выделить миллиарды долларов в виде помощи до полуночи. Опубликованные документы демонстрируют масштаб отхода администрации от традиционной политики, рассматривавшей помощь как инструмент обеспечения экономической стабильности, укрепления союзов и защиты американских интересов.
В меморандуме чиновники отмечают, что ликвидируют «серьезные излишки, возникшие за десятилетия институциональных практик». В документе также говорится о планируемых изменениях в процессе распределения помощи USAID и Госдепартамента с целью «более рационального расходования средств налогоплательщиков и продвижения американских интересов».
Президент Дональд Трамп и его союзник Илон Маск продвигают сокращения помощи быстрее и жестче, чем в других сферах федерального бюджета. Оба утверждают, что программы USAID способствуют продвижению либеральной повестки и являются неэффективными расходами.
Судебные документы от некоммерческих организаций свидетельствуют, что прекращение контрактов USAID происходит с беспрецедентной скоростью и без должного анализа.
«В ближайшее время ожидается еще большее количество расторжений, просьба быть готовыми», — написал один из чиновников USAID в электронном письме сотрудникам, согласно адвокатам.
Организации, столкнувшиеся с замораживанием финансирования и накопившие многомиллиардные долги, утверждают, что массовое расторжение контрактов является попыткой администрации обойти судебные решения.
Госдепартамент подтвердил, что госсекретарь Марко Рубио пересмотрел решение о сокращениях. По данным администрации, изменения приведут к прекращению 5 800 из 6 200 долгосрочных контрактов USAID, что снизит финансирование на 54 миллиарда долларов. Кроме того, из 9 100 грантов Госдепартамента будет аннулировано 4 100, что уменьшит финансирование еще на 4,4 миллиарда долларов.
*20 января Трамп распорядился провести 90-дневный пересмотр программ, чтобы определить, какие из них следует продолжать, одновременно заморозив все финансирование зарубежной помощи. Эта мера заблокировала тысячи проектов, а Департамент эффективности управления, возглавляемый Маском, сократил большую часть сотрудников USAID.
Успешные инициативы, помогавшие сдерживать вспышки Эболы и спасавшие более 20 миллионов человек в Африке благодаря лечению ВИЧ/СПИДа, также остались без финансирования, заявляют представители USAID. Одновременно официально объявляется о закрытии этих программ.*