ԱՄՆ աջակցությամբ Հայաստանի ոստիկանական համակարգում կիբեռլաբորատորիա ստեղծելու աշխատանքները ժամանակավոր դադարի փուլում են՝ ԱՄՆ-ում արտաքին ծրագրերի առնչությամբ վերջին զարգացումներով պայմանավորված։
Ներքին գործերի նախարարությունը մանրամասնել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության շրջանակում նախատեսված համագործակցության ուղղությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հունվարի 16-ին մամուլի ասուլիսի ընթացքում Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը նշել էր, որ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության շրջանակում ներառված են նաև ՀՀ ՆԳՆ-ի հետ համագործակցության զարգացման ուղղություններ։
ՆԳՆ-ի պարզաբանմամբ՝ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ձևավորվել է երկկողմ նպատակային ու արդյունավետ փոխգործակցություն, որը 2025 թվականի հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ամրապնդվել է ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրմամբ։ Այս փաստաթուղթը ներառում է մի շարք ուղղություններ, այդ թվում՝
- ՆԳՆ բարեփոխումների և արդիականացման աջակցություն, մասնավորապես՝ ոստիկանական կրթության կազմակերպում, հանրային անվտանգության ապահովման ծրագրերի իրականացում, ինչպես նաև խախտումների հետաքննություն ու պատասխանատվության ենթարկում։
- Անդրազգային հանցավորության դեմ պայքար՝ ներառելով ահաբեկչության, կազմակերպված հանցավորության, մարդկանց թրաֆիքինգի, թմրանյութերի անօրինական շրջանառության, փողերի լվացման և կիբեռհանցավորության կանխարգելումը։
- Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց և փախստականներին աջակցություն ցուցաբերելու ԱՄՆ պատրաստակամությունը։
Ինչ վերաբերում է ռազմավարական գործընկերությունից բխող ծրագրերին, ապա նախարարությունը շեշտել է, որ ստորագրված կանոնադրությունը հատուկ գործողությունների ծրագիր չէ, այլ ռազմավարական բնույթի փաստաթուղթ, որը սահմանում է համագործակցության ընդհանուր ուղղությունները։ Ներկա փուլում որևէ կոնկրետ ծրագիր կամ գործողություն նախատեսված չէ։
Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ ՆԳՆ համակարգի բարեփոխումների ու կարողությունների զարգացման միջոցների վերաբերյալ մանրամասներ կհստակեցվեն համապատասխան գործողությունների ծրագիր մշակելուց հետո։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի գործընկերները նախնական հավանություն են տվել ոստիկանության համակարգում կիբեռլաբորատորիա կառուցելու նախաձեռնությանը։

The initiative to create a cyber laboratory within Armenia's police system, supported by the United States, is currently on hold due to recent developments related to U.S. foreign programs.
The Ministry of Internal Affairs detailed the cooperation directions outlined in the strategic partnership agreement between Armenia and the U.S., according to Armenpress.
On January 16, during a press conference, Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan stated that the Armenia-U.S. strategic partnership charter includes areas for developing cooperation with Armenia's Ministry of Internal Affairs.
According to the ministry, a bilateral, effective, and targeted collaboration has been established between Armenia and the U.S., formalized on January 14, 2025, in Washington with the signing of the strategic partnership charter. This document encompasses several areas, including:
- Support for reforms and modernization of the Ministry of Internal Affairs, particularly in organizing police education, implementing public safety programs, and investigating and holding accountable for violations.
- Combating transnational crime, including terrorism, organized crime, human trafficking, illegal drug circulation, money laundering, and cybercrime.
- The U.S.'s readiness to assist displaced persons and refugees from Nagorno-Karabakh.
Regarding programs stemming from the strategic partnership, the ministry emphasized that the signed charter is a strategic document outlining general cooperation directions, not a specific action plan. Currently, no concrete programs or actions are planned.
Details on U.S. support for reforms and capacity development within the Ministry of Internal Affairs will be clarified after developing a corresponding action plan.
Minister Arpine Sargsyan had previously mentioned that U.S. partners had initially approved the initiative to build a cyber laboratory within the police system.