Ցմահ ազատազրկված քուրդ առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը պատմական կոչ է արել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը (PKK) վայր դնել զենքը և լուծարվել։ Նրա հայտարարությունը հրապարակվել է փետրվարի 27–ին Ստամբուլում։
«Բոլոր զինված խմբերը պետք է վայր դնեն զենքերը, և PKK-ն պետք է լուծարվի», – նշել է Օջալանը իր հայտարարության մեջ, որը փոխանցել է բանտում նրան այցելած Ժողովուրդների հավասարություն և ժողովրդավարություն կուսակցության (DEM Party) պատգամավորների պատվիրակությունը, գրում է Turkish Minute-ը։
Քրդերեն տարբերակը հրապարակել է քուրդ վետերան քաղաքական գործիչ Ահմեդ Թյուրքը, իսկ DEM Party-ի պատգամավոր Պերվին Բուլդանը թուրքերենով ընթերցել է այն Ստամբուլի հյուրանոցում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Օջալանը շեշտել է իր կոչի կարևորությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) առաջնորդ Դևլեթ Բահչելիին՝ խաղաղության միջավայր ձևավորելու համար։
Նա նաև կոչ է արել PKK-ին գումարել համագումար և պաշտոնապես լուծարման որոշում կայացնել։
«Ինչպես ցանկացած ժամանակակից համայնք և կուսակցություն, որի գոյությունը բռնի ուժով չի վերացվել, դուք պետք է ինքնակամ գումարեք ձեր համագումարը և որոշում կայացնեք. բոլոր խմբերը պետք է վայր դնեն զենքերը, և PKK-ն պետք է լուծարվի», – նշել է նա։
Օջալանը նաև անդրադարձել է PKK-ի զինված պայքարի պատճառներին, մասնավորապես՝ պետության կողմից քրդական ինքնության ճանաչման մերժմանը, սակայն ընդգծել է, որ այլևս պատճառ չկա զինված բախումների համար։
Օջալանի կողմից 1978-ին հիմնադրված PKK-ն 1984-ից զինված պայքար է մղում Թուրքիայի հարավ-արևելքում։ Թուրքիան և նրա արևմտյան դաշնակիցները խմբավորումը համարում են ահաբեկչական կազմակերպություն։
«Քաղաքական համակարգի ձգտման և իրականացման համար այլընտրանք չկա ժողովրդավարությանը։ Ժողովրդավարական համաձայնությունը հիմնարար ուղին է», – ասել է PKK-ի առաջնորդը։
Նրա ուղերձը հեռարձակվել է Դիարբեքիրում, Թուրքիայի հարավարևելյան քրդական մեծամասնություն ունեցող քաղաքում, որտեղ շուրջ 3000 մարդ էր հավաքվել լսելու այն։ Որոշ մարդիկ ծափահարել են, իսկ մյուսները հուզվել են։
Չնայած իր պատմական կոչին՝ Օջալանը չի նշել, թե թուրքական կառավարությունը ինչ քայլեր կձեռնարկի քրդերի ավելի լայն քաղաքական և մշակութային իրավունքների հարցում։ Նա նաև չի նշել որևէ նախապայման PKK-ի զինաթափման համար։
Ժողովուրդների հավասարություն և ժողովրդավարություն կուսակցության (DEM Party) պատգամավոր Սըրը Սյուրեյյա Օնդերը, ով հանդիսանում է հաշտության պատվիրակության անդամ, հայտնել է, որ Աբդուլլահ Օջալանը հանդիպման ավարտին գրություն է փոխանցել պատվիրակությանը։
Օջալանը գրել է. «… զենքերը վայր դնելու և PKK-ի լուծարման համար անհրաժեշտ է ժողովրդավարական քաղաքականության և դրա իրավական շրջանակի ճանաչումը»։
Նա այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։
Օջալանը հիմնականում մեկուսացված է եղել, մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերը, երբ Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին անսպասելիորեն խաղաղության առաջարկ արեց՝ պայմանով, որ Օջալանը կհրաժարվի բռնությունից։ Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նույնպես աջակցեց այս նախաձեռնությանը։
Դրանից հետո DEM Party-ի պատվիրակությունը հանդիպել է Օջալանին և հետագայում խորհրդարանական խմբակցություններին տեղեկացրել քննարկումների մասին։ Փետրվարի 27–ին պատվիրակությունը երրորդ անգամ այցելել է նրան՝ ուժեղացնելով ակնկալիքները, որ Օջալանը կհորդորի PKK-ին վայր դնել զենքերը՝ քրդական համայնքի համար քաղաքական զիջումների դիմաց։
Հինգշաբթի օրվա պատվիրակության կազմում էին DEM Party-ի համանախագահներ Թուլայ Հաթիմօղլուն և Թունջեր Բաքըրհանը, ինչպես նաև 82-ամյա վետերան քուրդ քաղաքական գործիչ Ահմեդ Թյուրքը, որը երկար տարիներ ներգրավված է քրդական հարցի լուծման ջանքերում։ Պատվիրակության կազմում էին նաև պատգամավորներ Օնդերը և Պերվին Բուլդանը, որոնք նախկին հանդիպումներին ևս մասնակցել էին, ինչպես նաև մեկ այլ DEM Party պատգամավոր։
75-ամյա Օջալանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտված առանց ներման իրավունքի և 1999 թվականի փետրվարին Նայրոբիում ձերբակալվելուց ի վեր գտնվում է Իմրալը կղզու բանտում։
1984 թվականին սկսված և ավելի քան 40,000 մարդու կյանք խլած հակամարտությունը դադարեցնելու համար տարիների ընթացքում տարբեր փորձեր են արվել։ Խաղաղության վերջին բանակցությունները ձախողվել են 2015 թվականին՝ հանգեցնելով նոր բռնությունների։

Jailed Kurdish leader Abdullah Öcalan has made an unprecedented appeal for the Kurdistan Workers’ Party (PKK) to lay down arms and dissolve, marking a historic turning point. His statement was read aloud in Istanbul, according to Turkish Minute.
“All armed groups must lay down their arms and the PKK must disband,” Öcalan stated in a declaration delivered by a delegation of lawmakers from the pro-Kurdish Peoples’ Equality and Democracy Party (DEM Party), who had visited him in prison earlier that day.
Veteran Kurdish politician Ahmet Türk presented the Kurdish version of the statement, while DEM Party lawmaker Pervin Buldan read the Turkish translation at a press conference in an İstanbul hotel.
Öcalan emphasized “the significance of his appeal, acknowledging the contributions of President Recep Tayyip Erdoğan and Nationalist Movement Party (MHP) leader Devlet Bahçeli in fostering an environment conducive to peace.”
“The call made by Mr. Devlet Bahçeli, along with the will expressed by Mr. President and the positive responses from political parties towards the anticipated call, have created an environment in which I am making a call for the laying down of arms, and I take on the historic responsibility of this call,” Öcalan declared.
He urged the PKK to convene a congress and officially decide on disbandment. “As in the case of any modern community and party whose existence has not been abolished by force, you must voluntarily convene your congress and make a decision: All groups must lay down their arms, and the PKK must dissolve itself,” he stated.
Öcalan also reflected on the motivations behind the PKK’s armed struggle, particularly the state’s historical denial of Kurdish identity. However, he insisted that armed conflict was no longer justified.
Established by Öcalan in 1978, the PKK has waged a violent insurgency in Turkey’s southeastern region since 1984. Turkey, along with its Western allies, considers the group a terrorist organization.
“There is no alternative to democracy in the pursuit and realization of a political system. Democratic consensus is the fundamental way,” Öcalan asserted.
His message was broadcast to a crowd of approximately 3,000 people in Diyarbakır, a Kurdish-majority city in southeastern Turkey. While some responded with applause, others were visibly emotional.
Despite the historic nature of his appeal, Öcalan did not outline specific actions the Turkish government would take to address Kurdish demands for expanded political and cultural rights. He also refrained from setting any conditions for the PKK’s disarmament.
Öcalan, 75, has been serving a life sentence without parole on İmralı Island since his capture in Nairobi in February 1999.
Efforts to bring an end to the conflict, which began in 1984 and has claimed over 40,000 lives, have taken various forms over the years. The most recent peace negotiations collapsed in 2015, leading to renewed violence.