ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը փետրվարի 27–ին ներկայացրել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունում (USAID) իրականացված բարեփոխումների առաջին փուլի արդյունքները։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանձնարարությամբ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ղեկավարել է այս գործընթացը՝ վարչակազմի «Առաջինը՝ Ամերիկան» քաղաքականության շրջանակում արտաքին օգնության ծրագրերը վերանայելու նպատակով։
Պետքարտուղարության խոսնակի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ստուգվել է 9100-ից ավելի դրամաշնորհ, որոնց ընդհանուր արժեքը գերազանցել է 15․9 միլիարդ դոլարը։ 15 օրվա ընթացքում մոտ 4100 դրամաշնորհ՝ 4․4 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարով, որակվել է որպես չեղարկման ենթակա՝ կազմելով դրամաշնորհային միջոցների 28%-ը, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
USAID-ի գնահատմամբ, դեռևս մնում է 6200 դրամաշնորհ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 58․2 միլիարդ դոլար։ Վերանայման ավարտին, ներառյալ Ռուբիոյի անձնական ստուգումները, մոտ 5800 դրամաշնորհ՝ 54 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարով, ճանաչվել է չեղարկման ենթակա, ինչի հետևանքով ֆինանսավորումը կրճատվել է 92%-ով։
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ղեկավարել է 90-օրյա վերանայման գործընթացը՝ վստահ լինելու, որ «հարկատուների դոլարներն օգտագործվում են Ամերիկան ավելի ուժեղ, ավելի ապահով և ավելի բարգավաճ դարձնելու համար»։
Վերանայման ընթացքում պետքարտուղարությունը և USAID-ը կասեցրել են դրամաշնորհների, պայմանագրերի և այլ ֆինանսական միջոցների տրամադրումը՝ ապահովելու մանրակրկիտ ստուգում։ Սակայն այս որոշումը չի վերաբերել շտապ պարենային օգնությանը, կյանքեր փրկող մարդասիրական աջակցությանը և այլ անհրաժեշտ միջոցառումների։
Անհատական ստուգման արդյունքում որոշ ծրագրեր դադարեցվել կամ կասեցվել են։ Սակայն դաշնային դատավորը միջամտել է՝ պահանջելով վերանայել որոշումները, վերացնել կասեցումները և վերականգնել ֆինանսավորումը։
Պատասխանելով այս որոշմանը՝ պետքարտուղարությունը և USAID-ը արագ ավարտել են ծրագրերի գնահատումները՝ վերականգնելով որոշ ծրագրերի ֆինանսավորումը, իսկ մյուսներինը՝ դադարեցնելով։
«Այս ողջախոհ գործողությունները թույլ կտան գործակալություններին և նրանց պայմանագրային ու դրամաշնորհային պաշտոնյաներին կենտրոնանալ մնացած ծրագրերի վրա, բացահայտել արդյունավետության լրացուցիչ հնարավորություններ և ավելի սերտորեն համապատասխանեցնել վարչակազմի Ամերիկայի առաջնահերթություններին հաջորդող ծրագրերը», – ասվում է Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ USAID-ն պահպանել է կենսական նշանակության ծրագրեր, ներառյալ պարենային օգնությունը, ՄԻԱՎ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի բուժման համար անհրաժեշտ դեղամիջոցները, ինչպես նաև օժանդակությունը մի շարք երկրներին, այդ թվում՝ Լիբանանին, Հայիթիին, Վենեսուելային և Կուբային։
Հաջորդ փուլում պետքարտուղարությունը և USAID-ն, համագործակցելով Կոնգրեսի հետ, կմշակեն արտաքին օգնության նոր բարեփոխումներ։
Բացի այդ, USAID-ն յուրաքանչյուր չկատարված պարտավորության ենթարկել է անհատական վերանայման և անմիջապես դադարեցրել այն ֆինանսավորումը, որը չի համընկնում ԱՄՆ ազգային շահերի հետ, ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
«USAID-ը լիովին հավատարիմ է շարունակելու մնացած դրամաշնորհներն ու ծրագրերը, որոնք պետքարտուղար Ռուբիոն սահմանել է որպես շարունակական առաջնահերթություն՝ արտաքին օգնության նոր շեշտադրմանը համահունչ դարձնելով «Ամերիկան նախևառաջ» քաղաքականությանը, որն ավելի լավ կծառայի ամերիկացի հարկատուների շահերին», – նշվում է փաստաթղթում։
«Այս ջանքերը հավասարակշռություն կհասցնեն իմաստալից մարդասիրական օգնության և հարկատուների դոլարները խելամտորեն օգտագործելու անհրաժեշտության միջև՝ առաջ մղելով ամերիկյան շահերը ներսում և դրսում», – ասված է պետքարտուղարության հայտարարության մեջ։

28 Февраль 2025 - 10:56 AMT
27 февраля Государственный департамент США опубликовал результаты первого этапа реформ, проведенных в Агентстве США по международному развитию (USAID).
По поручению президента Дональда Трампа, государственный секретарь Марко Рубио возглавил эту инициативу с целью пересмотра программ внешней помощи в рамках политики администрации «Америка прежде всего».
Согласно заявлению представителя Госдепартамента, было проверено более 9100 грантов на общую сумму свыше 15,9 миллиарда долларов. В течение 15 дней около 4100 грантов на сумму 4,4 миллиарда долларов были признаны подлежащими отмене, что составляет 28% грантовых средств, сообщает «Голос Америки».
По оценкам USAID, остается 6200 грантов на общую сумму 58,2 миллиарда долларов. По завершении проверки, включая личные оценки Рубио, около 5800 грантов на сумму 54 миллиарда долларов были признаны подлежащими отмене, что привело к сокращению финансирования на 92%.
Госсекретарь Марко Рубио возглавил 90-дневный процесс пересмотра, чтобы убедиться, что «доллары налогоплательщиков используются для того, чтобы сделать Америку сильнее, безопаснее и процветающей».
В ходе проверки Госдепартамент и USAID приостановили выдачу грантов, контрактов и других финансовых ресурсов для обеспечения тщательного изучения. Однако это решение не затронуло экстренную продовольственную помощь, жизненно важную гуманитарную поддержку и другие необходимые меры.
В результате индивидуальных оценок некоторые программы были прекращены или приостановлены. Однако федеральный судья вмешался, потребовав пересмотреть решения, снять приостановки и восстановить финансирование.
В ответ Госдепартамент и USAID оперативно завершили оценку программ, восстановив финансирование одних и прекратив других.
«Эти разумные действия позволят агентствам и их контрактным и грантовым сотрудникам сосредоточиться на оставшихся программах, выявить дополнительные возможности для повышения эффективности и более тесно согласовать последующие программы с приоритетами администрации в отношении Америки», — говорится в заявлении Госдепартамента.
Отмечается, что USAID сохранило жизненно важные программы, включая продовольственную помощь, необходимые лекарства для лечения ВИЧ, туберкулеза и малярии, а также поддержку ряду стран, включая Ливан, Гаити, Венесуэлу и Кубу.
На следующем этапе Госдепартамент и USAID в сотрудничестве с Конгрессом разработают новые реформы внешней помощи.
Кроме того, USAID подвергло индивидуальной проверке каждое невыполненное обязательство и немедленно прекратило финансирование, не соответствующее национальным интересам США, подчеркивается в заявлении.