Փետրվարի 28–ի երեկոյան Սպիտակ տան Օվալաձև սրահում ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը, որն անցել է լրագրողների ներկայությամբ, տապալվել է՝ կողմերը մեղադրանքներ են հնչեցրել միմյանց հասցեին, հանքանյութերի վերաբերյալ պայմանագիրը չի կնքվել, իսկ համատեղ ասուլիսը չեղարկվել է, հայտնում է BBC-ն։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
Զելենսկին հեռացել է առանց մեկնաբանությունների, ամերիկյան կողմը նրան մեղադրել է անշնորհակալ լինելու մեջ։
Թրամփը Զելենսկու հետ Սպիտակ տանը կայացած հանդիպումը բնութագրել է որպես շատ նշանակալի և շատ բան բացահայտող։ Նա այդ մասին գրել է Truth Social իր սոցցանցում։
Բացի այդ, նա մեղադրել է Զելենսկուն՝ ԱՄՆ-ի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու համար Օվալաձև աշխատասենյակում կայացած զրույցի ընթացքում։ Իր խոսքի վերջում Թրամփը նշել է, որ Զելենսկին պատրաստ չէ խաղաղության և կարող է վերադառնալ, երբ պատրաստ լինի խաղաղության բանակցությունների։
Թրամփը մեղադրել է Զելենսկուն «երրորդ համաշխարհային պատերազմով խաղալու» մեջ և ասել, որ նա պետք է խաղաղության համաձայնագիր կնքի Ռուսաստանի հետ՝ նախազգուշացնելով. «հակառակ դեպքում՝ մենք դուրս ենք գալիս», գրում է BBC-ն։
Զելենսկին կտրականապես մերժել է որևէ զիջում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ հայտարարելով, որ «չպետք է լինեն որևէ փոխզիջումներ»։
Հետագայում Fox News-ին տված հարցազրույցում Զելենսկին ընդունել է, որ Թրամփի հետ հակասությունը «լավ չէր երկու կողմերի համար», սակայն վստահություն է հայտնել, որ նրանց հարաբերությունները կարող են վերականգնվել։
Միևնույն ժամանակ, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը կապ է հաստատել Թրամփի և Զելենսկու հետ։ Նրա խոսնակը նշել է, որ Սթարմերը «պահպանում է Ուկրաինայի նկատմամբ անսասան աջակցությունը»։
Եվրոպական երկրների ղեկավարներն աջակցություն են հայտնել Ուկրաինային։
Զելենսկին պատասխանել է հարցին՝ արդյոք նա ցանկանում է ներողություն խնդրել ամերիկյան գործընկերոջից՝ Դոնալդ Թրամփից, Սպիտակ տանը տեղի ունեցած վերջին վեճից հետո։
«Ես չեմ կարծում, որ մենք ինչ-որ վատ բան ենք արել։ Հարգանքով ժողովրդավարության և մեդիայի նկատմամբ, կարծում եմ, պետք է հասկանալ Ուկրաինայի դիրքորոշումը»,–ասել է նա, հայտնում է Pravda.com.ua-ն։
Հարցին, թե արդյոք Զելենսկին զղջում է տեղի ունեցածի համար, նա պատասխանել է. «Ես կարծում եմ, որ դա վատ իրավիճակ էր։ Ես միշտ բաց եմ մեդիայի համար, բայց դա պետք է տեղի ունենար փակ դռների հետևում։ Ես ուզում եմ, որ մեր գործընկերները մեզ ճիշտ հասկանան»։
Նա նաև հավելել է, որ շատ շնորհակալ է ամերիկացիներին և Թրամփին ամբողջ աջակցության համար, բայց նա կարծում է, որ «մենք պետք է լինենք նույն կողմում»։
Պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Թրամփը չափազանց մոտ էր Պուտինին, ինչպես պնդում են որոշ դեմոկրատներ, Զելենսկին ասել է. «Մենք խոսել ենք այդ մասին»։
Զելենսկին նշել է, որ Թրամփն ասել է, որ ցանկանում է լինել մեջտեղում, բայց «ես ուզում եմ, որ նա ավելի շատ մեր կողմում լինի»։
Լրագրողը նաև հարցրել է Զելենսկուն, թե արդյոք նա կարծում է, որ վիճաբանությունը պլանավորված էր, նա պատասխանել է, որ դա «շատ բարդ իրավիճակ» էր, և նա չէր ցանկանա կորցնել ԱՄՆ գործընկերների աջակցությունը։

Встреча президента США Дональда Трампа и президента Украины Владимира Зеленского, прошедшая вечером 28 февраля в Овальном кабинете Белого дома, завершилась провалом. Лидеры обменялись обвинениями, соглашение по полезным ископаемым не было подписано, а запланированная совместная пресс-конференция была отменена, сообщает BBC.
Во встрече также принимал участие вице-президент США Джей Ди Венс.
Зеленский покинул переговоры без комментариев, а американская сторона обвинила его в неблагодарности.
Трамп охарактеризовал свою встречу с Зеленским как очень значимую и во многом показательную. Об этом он написал в своей социальной сети Truth Social.
Кроме того, Трамп обвинил Зеленского в неуважении к Соединенным Штатам во время беседы в Овальном кабинете. В завершение своей речи он заявил, что Зеленский не готов к миру и может вернуться тогда, когда будет готов к переговорам.
Трамп также обвинил Зеленского в «игре с Третьей мировой войной», заявив, что он должен заключить мирное соглашение с Россией, иначе «мы уходим», пишет BBC.
Зеленский категорически отказался идти на уступки президенту России Владимиру Путину, заявив, что «никаких компромиссов быть не должно».
Позднее, в интервью Fox News, Зеленский признал, что конфликт с Трампом «был плох для обеих сторон», но выразил уверенность, что их отношения можно восстановить.
Тем временем премьер-министр Великобритании Кир Стармер связался как с Трампом, так и с Зеленским. Его представитель подчеркнул, что Стармер «сохраняет неизменную поддержку Украины».
Лидеры европейских стран также выразили поддержку Украине.
Зеленского спросили, собирается ли он извиняться перед Трампом после конфликта в Белом доме.
«Я не думаю, что мы сделали что-то плохое. С уважением к демократии и СМИ, считаю, что необходимо понять позицию Украины», — заявил он, передает Pravda.com.ua .
На вопрос, жалеет ли он о случившемся, Зеленский ответил: «Думаю, это была неприятная ситуация. Я всегда открыт для СМИ, но это должно было произойти за закрытыми дверями. Я хочу, чтобы наши партнеры правильно нас понимали».
Он также добавил, что очень благодарен американцам и Трампу за всю оказанную поддержку, но считает, что «мы должны быть на одной стороне».
На вопрос, не слишком ли Трамп близок к Путину, как утверждают некоторые демократы, Зеленский ответил: «Мы говорили об этом».
Зеленский отметил, что Трамп выразил желание быть «посередине», но добавил: «Я хочу, чтобы он был больше на нашей стороне».
Когда Зеленского спросили, считает ли он, что спор был заранее спланирован, он назвал ситуацию «очень сложной» и подчеркнул, что не хочет терять поддержку США.