ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը հանձնարարել է զինված ուժերի կիբեր հրամանատարությանը դադարեցնել Ռուսաստանի դեմ ցանկացած ուղղվածությամբ պլանավորումը, ներառյալ հարձակողական կիբերարշավները։ Ինչպես հաղորդում է The Record-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, այս որոշումը կայացվել է փետրվարի 28-ին։
Հայտնի չէ, թե երբ է արգելքմ ուժի մեջ մտնելու։ Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ հրամանատարությանը տեղեկացրել են, որ այն կգործի «մոտ ապագայում»։ Ներկայումս կիբեր հրամանատարությունը իրականացնում է «ռիսկերի գնահատում», որի արդյունքների հիման վրա Հեգսեթին կներկայացվի այն գործողությունների ցանկը, որոնք ենթակա են սառեցման, ինչպես նաև՝ Ռուսաստանի կողմից պահպանվող հնարավոր սպառնալիքները, գրում է Deutsche Welle-ն։
Հրամանը փոխանցվել է կիբեր հրամանատարության ղեկավար գեներալ Թիմոթի Հոին, որը, իր հերթին, այն հասցրել է ենթականերին, այդ թվում՝ ԱՄՆ կիբերուժերի օպերատիվ գործունեության պատասխանատու գեներալ-մայոր Ռայան Հերիթիջին։ Սակայն, ըստ աղբյուրների, արգելքը չի տարածվում Ազգային անվտանգության գործակալության վրա, որը նույնպես գլխավորում է Հոն, ինչպես նաև նրա՝ Ռուսաստանի դեմ ռադիոտեխնիկական հետախուզական գործունեության վրա։
The Record-ի տվյալներով՝ արգելքը կարող է տարածվել նաև Ուկրաինային աջակցություն ցուցաբերող կիբերառաքելությունների վրա։ Նախկինում ԱՄՆ-ի կիբեր մասնագետները գործուղվել են Կիև՝ երկրի «թվային պաշտպանության» ամրապնդման նպատակով, ինչպես նաև՝ Մոսկվայի հնարավորությունները հետազոտելու համար, ներառյալ՝ հետախուզական գործողությունները։
ԱՄՆ կիբերուժերի ապագան դեռ անորոշ է։ Ներկայումս դրանց կազմում ծառայում է մոտ վեց հազար զինծառայող, որոնցից յուրաքանչյուր չորրորդն աշխատում է Ռուսաստանի հետ կապված խնդիրների վրա։ Վաշինգտոնը Մոսկվային վաղուց համարում է գլոբալ կիբերհանցագործության կենտրոն, որը ներգրավված է եղել ԱՄՆ-ի մասնավոր ընկերությունների և պետական կառույցների դեմ իրականացված բազմաթիվ հարձակումներում։
Աղբյուրները նշել են, որ Հեգսեթի հրամանը տրվել է մոտ մեկ շաբաթ առաջ և որևէ առնչություն չունի Դոնալդ Թրամփի ու Վլադիմիր Զելենսկու միջև վերջերս տեղի ունեցած սկանդալի հետ։ Նրանց ուղիղ եթերում տեղի ունեցած վիճաբանությունը հանգեցրել է Ուկրաինայի պատվիրակության հեռանալուն Սպիտակ տնից։
Փետրվարի 28–ի երեկոյան Սպիտակ տան Օվալաձև սրահում ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը, որն անցել է լրագրողների ներկայությամբ, տապալվել է՝ կողմերը մեղադրանքներ են հնչեցրել միմյանց հասցեին, հանքանյութերի վերաբերյալ պայմանագիրը չի կնքվել, իսկ համատեղ ասուլիսը չեղարկվել է։

Министр обороны США Пит Хегсет приказал киберкомандованию вооруженных сил приостановить любое планирование, направленное против России, включая наступательные кибероперации. Как сообщает издание The Record со ссылкой на осведомленные источники, соответствующее распоряжение было отдано 28 февраля.
Когда именно запрет вступит в силу, пока неизвестно. По информации источников, командованию сообщили, что это произойдет «в обозримом будущем». В настоящее время специалисты киберкомандования проводят «оценку рисков», результаты которой позволят составить для Хегсета перечень операций, подпадающих под заморозку, а также потенциальных угроз, которые сохраняются со стороны России.
Приказ был направлен начальнику киберкомандования генералу Тимоти Хо, который передал его подчиненным, в том числе генерал-майору Райану Херитиджу, ответственному за оперативную деятельность кибервойск США. Однако, как уточняют источники, запрет не распространяется на Агентство национальной безопасности, также возглавляемое Хо, и его деятельность по радиотехнической разведке в отношении России.
По данным The Record, запрет может затронуть и кибероперации, оказывающие поддержку Украине. Ранее американские специалисты направлялись в Киев для усиления «цифровой обороны» страны и сбора информации о российских возможностях, включая разведывательные операции.
Будущее сотрудников кибервойск США остается неопределенным. В настоящее время численность киберподразделений составляет около шести тысяч человек, при этом каждый четвертый специалист занимается вопросами, связанными с Россией. Москва давно рассматривается Вашингтоном как центр глобальной киберпреступности, участвовавший во множестве атак против американских компаний и государственных учреждений.
Источники издания подчеркнули, что приказ Хегсета был отдан около недели назад и не имеет связи с недавним скандалом между Дональдом Трампом и Владимиром Зеленским, разразившимся во время их переговоров. Перепалка между лидерами в прямом эфире привела к выдворению украинской делегации из Белого дома.