Իսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում մեկնարկել է «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2025» (Mobile World Congress 2025) միջոցառումը, որտեղ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն արդեն երրորդ անգամ մասնակցում է հայկական միասնական տաղավարով։ Սա հնարավորություն է տալիս հայրենական տեխնոլոգիական ընկերություններին ներկայացնել իրենց արտադրանքն ու նորարարական լուծումները։
Նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է հայկական տաղավար՝ ծանոթանալու հայկական կազմակերպությունների ցուցադրած արտադրանքին։
Ցուցահանդեսին մասնակցում է տեխնոլոգիական ոլորտի 17 կազմակերպություն, որոնցից 10-ը ներկայացնում են իրենց արտադրանքն ու լուծումները, իսկ 7-ը հանդես է գալիս որպես այցելուներ։ Մասնակցում է նաև «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» (Enterprise Armenia) հիմնադրամը։
«Համաշխարհային բջջային կոնգրեսը» կապի և բջջային տեխնոլոգիաների ոլորտի խոշորագույն միջազգային հարթակներից է, որտեղ ներկայացվում են նորագույն տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականության լուծումներ և մի շարք այլ նորամուծություններ։ Միջոցառման շրջանակում նախատեսվում են նաև ոլորտային համաժողովներ, կլոր սեղաններ և պանելային քննարկումներ, որտեղ պետական պաշտոնյաներն ու մասնագետները հնարավորություն կունենան հաստատելու նոր գործարար կապեր։

4 Март 2025 - 09:32 AMT
В Барселоне, Испания, начался «Мировой мобильный конгресс 2025» (Mobile World Congress 2025), где Министерство высокотехнологичной промышленности Армении в третий раз участвует с единым национальным павильоном. Эта платформа позволяет армянским технологическим компаниям представить свою продукцию и инновационные решения.
Делегация во главе с заместителем министра Рубеном Симоняном посетила армянский павильон, чтобы ознакомиться с продукцией армянских организаций.
В выставке участвуют 17 организаций из технологического сектора: десять представляют свою продукцию и решения, а семь выступают в качестве посетителей. Также участвует фонд «Enterprise Armenia».
«Мировой мобильный конгресс» является одной из крупнейших международных платформ в области связи и мобильных технологий, где представлены новейшие технологии, решения искусственного интеллекта и различные другие инновации. В рамках мероприятия предусмотрены также отраслевые конференции, круглые столы и панельные дискуссии, где государственные чиновники и специалисты смогут установить новые деловые связи.