Իսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում մեկնարկել է «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2025» (Mobile World Congress 2025) միջոցառումը, որտեղ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն արդեն երրորդ անգամ մասնակցում է հայկական միասնական տաղավարով։ Սա հնարավորություն է տալիս հայրենական տեխնոլոգիական ընկերություններին ներկայացնել իրենց արտադրանքն ու նորարարական լուծումները։
Նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է հայկական տաղավար՝ ծանոթանալու հայկական կազմակերպությունների ցուցադրած արտադրանքին։
Ցուցահանդեսին մասնակցում է տեխնոլոգիական ոլորտի 17 կազմակերպություն, որոնցից 10-ը ներկայացնում են իրենց արտադրանքն ու լուծումները, իսկ 7-ը հանդես է գալիս որպես այցելուներ։ Մասնակցում է նաև «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» (Enterprise Armenia) հիմնադրամը։
«Համաշխարհային բջջային կոնգրեսը» կապի և բջջային տեխնոլոգիաների ոլորտի խոշորագույն միջազգային հարթակներից է, որտեղ ներկայացվում են նորագույն տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականության լուծումներ և մի շարք այլ նորամուծություններ։ Միջոցառման շրջանակում նախատեսվում են նաև ոլորտային համաժողովներ, կլոր սեղաններ և պանելային քննարկումներ, որտեղ պետական պաշտոնյաներն ու մասնագետները հնարավորություն կունենան հաստատելու նոր գործարար կապեր։

The Mobile World Congress 2025 has commenced in Barcelona, Spain, where Armenia's Ministry of High-Tech Industry is participating for the third time with a unified national pavilion. This platform allows Armenian tech companies to present their products and innovative solutions.
A delegation led by Deputy Minister Ruben Simonyan visited the Armenian pavilion to acquaint themselves with the showcased products of Armenian organizations.
Seventeen organizations from the tech sector are participating in the exhibition: ten are presenting their products and solutions, while seven are attending as visitors. The Enterprise Armenia foundation is also participating.
The Mobile World Congress is one of the largest international platforms in the field of communications and mobile technologies, showcasing the latest technologies, artificial intelligence solutions, and various other innovations. The event also includes sector-specific conferences, roundtables, and panel discussions, providing government officials and specialists opportunities to establish new business connections.