ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդես է եկել Կոնգրեսի համատեղ նիստում իր առաջին ելույթով՝ շեշտադրելով այն որպես «ամերիկյան երազանքի վերածնունդ»: Իր խոսքում նա հաստատել է իր հավատարմությունը ներքին և արտաքին քաղաքականության նպատակներին։
Թրամփը նաև ասել է, որ նամակ է ստացել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուց խաղաղ բանակցություններին պատրաստակամության մասին, և հավելել է, որ ՌԴ–ից ևս «հզոր ազդակներ» է ստանում խաղաղությանը պատրաստակամ լինելու վերաբերյալ, հայտնում է BBC-ն։
Թրամփը վերահաստատել է իր վերջին որոշումները, ներառյալ Մեքսիկայից և Կանադայից ներմուծվող բոլոր ապրանքների վրա 25% մաքսատուրքի սահմանումը, ինչպես նաև Ուկրաինային տրամադրվող ամերիկյան ռազմական օգնության դադարեցումը։ Նա նշել է, որ այս քայլերը անհրաժեշտ են ամերիկյան աշխատուժի և հարկատուների շահերը պաշտպանելու համար, հայտնում է France24-ը։
Տնտեսական քաղաքականությունից դուրս, Թրամփը կարևորել է իր վարչակազմի հաղթանակները մշակութային ոլորտում՝ ընդգծելով, որ կառավարական հաստատություններում և քաղաքականությունում կատարված փոփոխությունները համահունչ են պահպանողական արժեքներին։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մարտի 4-ի երեկոյան հայտարարել է, որ հանձնարարել է երկրի պաշտպանության նախարարին, հետախուզության ղեկավարներին և դիվանագետներին կապ հաստատել ԱՄՆ-ի հետ՝ ռազմական օգնության ապագան հստակեցնելու համար, հայտնում է The Kyiv Independent-ը։
https://kyivindependent.com/people-should-not-be-guessing-zelensky-orders-officials-to-clarify-future-of-us-military-aid-to-ukraine/
«Մարդիկ չպետք է ենթադրություններ անեն։ Ուկրաինան և Ամերիկան արժանի են հարգալից երկխոսության և միմյանց հստակ դիրքորոշման», – ասել է Զելենսկին։
Նրա հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ տեղեկություններ տարածվեցին, որ մարտի 4-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է անմիջապես դադարեցնել ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնությունն Ուկրաինային։
Իր ելույթում Զելենսկին հիշեցրել է, որ ռազմական աջակցությունը կարճ ժամանակով կասեցվել էր նաև հունվարի վերջին, սակայն այն վերականգնվել էր։ Նա հղում է արել Reuters-ի փետրվարյան հրապարակմանը, որը կապում էր այդ դադարը Սպիտակ տան ներսում ընթացող քաղաքական քննարկումների հետ։
«Սա 2022-ը չէ. այժմ մեր դիմադրողականությունը բարձր է, և մենք ունենք պաշտպանության միջոցներ, սակայն Ամերիկայի հետ նորմալ գործընկերային հարաբերությունները մեզ համար կարևոր են, որպեսզի իսկապես վերջ դնենք պատերազմին», – նշել է նա։
Զելենսկին նաև զգուշացրել է, որ Մոսկվայի դիրքորոշումը չի փոխվել, պնդելով, որ Ռուսաստանը շարունակում է պահանջել Ուկրաինայի բանակի կրճատում, տարածքների հանձնում և քաղաքական համակարգի էական թուլացում։
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնը ռազմական օգնության դադարեցումը որակել է որպես «ժամանակավոր դադար»՝ կապելով այն Զելենսկու՝ Թրամփի հետ Օվալաձև սրահում փետրվարի 28-ին ունեցած հանդիպման հետևանքների հետ։ Այդ հանդիպումն ավարտվել էր առանց ԱՄՆ-Ուկրաինա հանքանյութերի համաձայնագրի ստորագրման։
Մինչդեռ ամերիկացի պաշտոնյաները մեծացրել են ճնշումը Զելենսկու վրա՝ ոմանք պահանջելով, որ նա ներողություն խնդրի Սպիտակ տան հետ հակասությունների համար։ Ավելի վաղ Զելենսկին իրավիճակը որակել էր «ափսոսալի» և վերահաստատել Ուկրաինայի պատրաստակամությունը ստորագրելու հանքանյութերի և անվտանգության համաձայնագիրը «ցանկացած պահի և ցանկացած հարմար ձևաչափով»։

5 Март 2025 - 11:40 AMT
Президент США Дональд Трамп выступил на совместном заседании Конгресса, подчеркнув это как «возрождение американской мечты». В своей речи он подтвердил приверженность целям внутренней и внешней политики.
Трамп также заявил, что получил письмо от президента Украины Владимира Зеленского, в котором тот выразил готовность к мирным переговорам. Он добавил, что получает «сильные сигналы» от России об их готовности к миру, сообщает BBC.
Трамп подтвердил свои недавние решения, включая введение 25% тарифа на все товары, импортируемые из Мексики и Канады, а также прекращение американской военной помощи Украине. Он отметил, что эти меры необходимы для защиты интересов американских рабочих и налогоплательщиков, сообщает France24.
Помимо экономической политики, Трамп подчеркнул достижения своей администрации в культурной сфере, отметив, что изменения в государственных учреждениях и политике соответствуют консервативным ценностям.
Президент Украины Владимир Зеленский вечером 4 марта заявил, что поручил министру обороны страны, руководителям разведки и дипломатам связаться с США, чтобы уточнить будущее военной помощи Украине, сообщает The Kyiv Independent.
«Люди не должны догадываться. Украина и Америка заслуживают уважительного диалога и четких позиций друг друга», — сказал Зеленский.
Его заявление прозвучало после сообщений о том, что 4 марта президент США Дональд Трамп распорядился немедленно прекратить более 1 миллиарда долларов военной помощи Украине.
В своем выступлении Зеленский напомнил, что военная поддержка была кратковременно приостановлена в конце января, но затем восстановлена. Он сослался на февральскую публикацию Reuters, связывающую эту паузу с внутренними политическими обсуждениями в Белом доме.
«Сейчас не 2022 год; наша устойчивость высока, и у нас есть средства защиты, но нормальные партнерские отношения с Америкой важны для нас, чтобы действительно закончить войну», — отметил он.
Зеленский также предупредил, что позиция Москвы не изменилась, утверждая, что Россия продолжает требовать сокращения армии Украины, уступки территорий и значительного ослабления политической системы.
*4 марта спикер Палаты представителей США Майк Джонсон охарактеризовал приостановку военной помощи как «временную паузу», связав это с последствиями встречи Зеленского с Трампом в Овальном кабинете 28 февраля. Эта встреча завершилась без подписания соглашения о полезных ископаемых между США и Украиной.
Между тем американские чиновники усилили давление на Зеленского, некоторые требуют, чтобы он извинился за разногласия с Белым домом. Ранее Зеленский охарактеризовал ситуацию как «досадную» и подтвердил готовность Украины подписать соглашение о полезных ископаемых и безопасности «в любое время и в любом удобном формате».*