2024 թվականի վերջի տվյալներով 700,000 օտարերկրաց գտնվել է Ռուսաստանի տարածքում առանց օրինական հիմքերի, սակայն նրանց դեռևս հնարավորություն է տրվել օրինականացնել իրենց բնակությունը մինչև ապրիլի 30-ը։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը՝ ելույթ ունենալով գերատեսչության ընդլայնված կոլեգիայի նիստում, որին ներկա է գտնվել նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Ըստ մեր գնահատականների՝ տարվա վերջում (2024 – խմբ.) մոտ 700 հազար օտարերկրյա քաղաքացիներ չունեին օրինական բնակության հիմքեր։ Նրանց հնարավորություն է տրվել մինչև ապրիլի 30-ը կարգավորել իրենց կարգավիճակը։ Այդ ժամկետից հետո կկիրառվեն բոլոր իրավական մեխանիզմները, ներառյալ արտաքսումը», — նշել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կոլոկոլցևը նաև ընդգծել է, որ անցած տարի ոստիկանությունը բացահայտել է ավելի քան 16 հազար ապօրինի զենքի շրջանառության դեպք։
«Ներկայիս պայմաններում մեծ կարևորություն ենք տալիս ապօրինի զենքի շրջանառության կանխարգելմանը։ Մենք բացահայտել ենք ավելի քան 16 հազար նման դեպք և գրեթե ութ հազար անձ», — ասել է նա։
Բացի այդ, նախարարը հայտնել է, որ ՆԳՆ-ն, անվտանգության դաշնային ծառայության և Ռոսգվարդիայի հետ համատեղ, իրականացնում է միջոցառում, որը խթանում է քաղաքացիներին հանձնել անօրինական կերպով պահվող զենքը։

5 Март 2025 - 14:19 AMT
К концу 2024 года около 700 тысяч иностранных граждан находились на территории России без законных оснований, однако у них еще есть возможность легализовать свое пребывание до 30 апреля. Об этом сообщил глава МВД РФ Владимир Колокольцев в ходе расширенного заседания коллегии ведомства, где также присутствовал президент России Владимир Путин.
«По нашим оценкам, на конец года (2024 – ред.) не имели оснований пребывания порядка 700 тысяч иностранных граждан. До 30 апреля им предоставлена возможность урегулировать свой статус. По истечении данного срока будет задействован весь правовой инструментарий вплоть до выдворения», — заявил министр, сообщает Sputnik Армения.
Колокольцев также подчеркнул, что в прошлом году сотрудники полиции зафиксировали свыше 16 тысяч случаев незаконного оборота оружия.
«В нынешних условиях большое значение придаем пресечению незаконного оборота оружия. Нами выявлено более 16 тысяч таких фактов и почти восемь тысяч лиц», — отметил он.
Кроме того, министр сообщил, что МВД совместно с Федеральной службой безопасности и Росгвардией проводит мероприятие, направленное на добровольную сдачу гражданами незарегистрированного оружия.