Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որն այցով Թուրքիայում է, տեսակապի ձևաչափով մասնակցելով Իգդիր-Նախիջևան գազատարի բացման արարողությանը։
Ընդգծվել է այս իրադարձության կարևորությունը «թուրք-ադրբեջանական բարեկամության և եղբայրության համար»։
Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ Իգդիր-Նախիջևան գազատարն առանցքային դեր ունի Նախիջևանի էներգամատակարարման ապահովման գործում, հայտնում է Minval.az-ը։
«Թուրքիայի տարածքով Նախիջևան մուտք գործող գազը կլուծի նաև ինքնավար հանրապետության գազամատակարարման խնդիրը»,–ասել է նա։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ընդգծել է Անկարայի և Բաքվի միջև ռազմավարական գործընկերության կարևորությունը, որը հիմնված է «մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքի վրա, հայտնում է APA-ն։
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հետ համատեղ արդեն իրականացվել են մի շարք ռազմավարական նախագծեր և որ «Իգդիր-Նախիջևան գազատարը կհամալրի էներգետիկ ռազմավարական նախաձեռնությունները»։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նաև նշել է, որ երկու երկրները ցանկանում են «միայն կայունություն, խաղաղություն և համագործակցություն, տարածաշրջանի համատեղ զարգացում»։
«Մենք արդեն բազմաթիվ քայլեր ենք ձեռնարկել այս ուղղությամբ, դրսևորել անկեղծություն։ Մենք հաստատակամ ենք շարունակել համատեղ իրականացնել տարածաշրջանում բոլոր այն նախագծերը, որոնք ուղղված են խաղաղությանն ու բարգավաճմանը։ Ինչպես մեր սիրելի Ադրբեջանը մեր կողքին էր Թուրքիայում երկրաշարժի ժամանակ, ամենադժվար օրերին, մենք ևս մեր եղբայրների կողքին կլինենք ցանկացած պահին, երբ դա պահանջվի»,–ասել է նա։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, who is currently on a visit to Turkey, participated via video link in the opening ceremony of the Igdir-Nakhijevan gas pipeline.
The event was emphasized as a significant moment for “Turkish-Azerbaijani friendship and brotherhood.”
Azerbaijan’s president underlined that the Igdir-Nakhijevan gas pipeline plays a crucial role in ensuring Nakhijevan’s energy supply, according to Minval.az .
"The gas entering Nakhijevan through Turkish territory will also resolve the autonomous republic's gas supply issue," he stated.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan stressed the importance of the strategic partnership between Ankara and Baku, based on the “one nation, two states” principle, APA reports.
Erdogan highlighted that numerous strategic projects have already been jointly implemented with Azerbaijan, adding that “the Igdir-Nakhijevan pipeline will complement energy strategic initiatives.”
He also stated that “both countries seek only stability, peace, and cooperation for the region’s shared development.”
"We have already taken many steps in this direction, demonstrating sincerity. We are determined to continue implementing all projects aimed at peace and prosperity in the region. Just as our beloved Azerbaijan stood by us during Turkey's earthquake, in the most difficult times, we will always stand by our brothers whenever needed," he declared.