Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որն այցով Թուրքիայում է, տեսակապի ձևաչափով մասնակցելով Իգդիր-Նախիջևան գազատարի բացման արարողությանը։
Ընդգծվել է այս իրադարձության կարևորությունը «թուրք-ադրբեջանական բարեկամության և եղբայրության համար»։
Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ Իգդիր-Նախիջևան գազատարն առանցքային դեր ունի Նախիջևանի էներգամատակարարման ապահովման գործում, հայտնում է Minval.az-ը։
«Թուրքիայի տարածքով Նախիջևան մուտք գործող գազը կլուծի նաև ինքնավար հանրապետության գազամատակարարման խնդիրը»,–ասել է նա։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ընդգծել է Անկարայի և Բաքվի միջև ռազմավարական գործընկերության կարևորությունը, որը հիմնված է «մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքի վրա, հայտնում է APA-ն։
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հետ համատեղ արդեն իրականացվել են մի շարք ռազմավարական նախագծեր և որ «Իգդիր-Նախիջևան գազատարը կհամալրի էներգետիկ ռազմավարական նախաձեռնությունները»։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նաև նշել է, որ երկու երկրները ցանկանում են «միայն կայունություն, խաղաղություն և համագործակցություն, տարածաշրջանի համատեղ զարգացում»։
«Մենք արդեն բազմաթիվ քայլեր ենք ձեռնարկել այս ուղղությամբ, դրսևորել անկեղծություն։ Մենք հաստատակամ ենք շարունակել համատեղ իրականացնել տարածաշրջանում բոլոր այն նախագծերը, որոնք ուղղված են խաղաղությանն ու բարգավաճմանը։ Ինչպես մեր սիրելի Ադրբեջանը մեր կողքին էր Թուրքիայում երկրաշարժի ժամանակ, ամենադժվար օրերին, մենք ևս մեր եղբայրների կողքին կլինենք ցանկացած պահին, երբ դա պահանջվի»,–ասել է նա։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и президент Азербайджана Ильхам Алиев, находящийся с визитом в Турции, приняли участие в церемонии открытия газопровода Игдыр-Нахичевань в формате видеоконференции.
Было подчеркнуто, что это событие имеет важное значение для «турецко-азербайджанской дружбы и братства».
Президент Азербайджана отметил, что газопровод Игдыр-Нахичевань играет ключевую роль в обеспечении энергоснабжения Нахичевани, сообщает Minval.az .
«Газ, поступающий в Нахичевань через территорию Турции, также решит проблему газоснабжения автономной республики», — заявил он.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подчеркнул важность стратегического партнерства между Анкарой и Баку, основанного на принципе «одна нация – два государства», передает APA.
Он отметил, что уже реализован ряд стратегических проектов совместно с Азербайджаном, и добавил, что «газопровод Игдыр-Нахичевань дополнит энергетические стратегические инициативы».
Эрдоган также заявил, что «обе страны стремятся только к стабильности, миру и сотрудничеству, совместному развитию региона».
«Мы уже сделали множество шагов в этом направлении, проявили искренность. Мы твердо намерены продолжать совместную реализацию всех проектов в регионе, направленных на мир и процветание. Как наш дорогой Азербайджан был рядом с нами во время землетрясения в Турции в самые трудные дни, так и мы будем рядом с нашими братьями в любой момент, когда это потребуется», — подчеркнул он.