Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը TikTok-ի ամերիկյան մասնաճյուղի հավանականգնորդների շարքում է` որպես սոցիալական մեդիայի ոլորտում մասնագիտացած ռազմավարական խորհրդատու: Այդ մասին հայտնել է գործարար Ֆրենք ՄըքՔորթը։
Օհանյանը համարվում է համացանցային բիզնեսի առաջամարտիկներից մեկը։ Նա Վիրջինիայի համալսարանում իր համակուրսեցու հետ հիմնել է Reddit հարթակը, որը 2006-ին վաճառել է Conde Nast-ին։ Ավելի ուշ՝ 2014-ին, կրկին վերադարձել է ընկերություն՝ որպես գործադիր տնօրեն՝ խթանելու դրա հետագա զարգացումը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Տարիների ընթացքում Օհանյանը ներդրումներ է իրականացրել մի շարք տեխնոլոգիական ստարտափներում, որոնց թվում են Instacart-ը, Patreon-ը և OpenSea-ն։
«Նա մեծ փորձ ունի…, թե որտեղ էր սոցիալական մեդիան և, թե ուր է այն հասնելու»,- նշել է ՄըքՔորթը։
ՄըքՔորթի փոխանցմամբ՝ Օհանյանը կնպաստի Project Liberty-ի առաջարկի ամրապնդմանը, որն ուղղված է TikTok-ի ամերիկյան ակտիվների ձեռքբերմանը։ Այս նախագիծը ՄըքՔորթը համարում է «ժողովրդի հայտ», քանի որ նպատակ ունի հարթակը կառուցել այնպիսի տեխնոլոգիայի հիման վրա, որը հնարավորություն կտա օգտատերերին վերահսկել իրենց տվյալների օգտագործման և տարածման գործընթացը։
«Նա կարող է օգնել՝ ապացուցելու, որ մեր գործն արդյունավետ է, և աջակցել գործի սոցիալականացմանը»,- նշել է ՄըքՔորթը:
Օհանյանը, իր հերթին, հայտնել է, որ ոգևորված է այս նախագծում ներգրավվածությամբ և ցանկանում է ապահովել, որ մարդիկ ավելի մեծ վերահսկողություն ունենան իրենց անձնական տվյալների նկատմամբ։
TikTok-ի հնարավոր գնորդների շարքում են նաև այլ ներդրողներ, այդ թվում՝ Ջեսսի Թինսլիի գլխավորած խումբը, որի կազմում են YouTube-յան հայտնի բլոգեր MrBeast-ը (Ջիմի Դոնալդսոնը) և ձեռնարկատեր Ռեյդ Ռասները։
ՄըքՔորթը հայտնել է, որ Սպիտակ տուն է ներկայացրել TikTok-ի գնման վերաբերյալ մանրամասն զեկույց, որը ներառում է ֆինանսական կարողությունների, տեխնոլոգիական մոտեցումների և ազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ տվյալներ։
TikTok-ի ձեռքբերման հարցը շարունակում է մնալ քննարկման փուլում։ Չի բացառվում, որ ByteDance-ը, որը TikTok-ի սեփականատերն է, կդադարեցնի հավելվածի գործունեությունը ԱՄՆ-ում՝ այն վաճառելու փոխարեն, ինչը կարող է ազդել միլիոնավոր ամերիկացի օգտատերերի վրա։

6 Март 2025 - 09:46 AMT
Сооснователь Reddit Алексис Оханян входит в число потенциальных покупателей американского подразделения TikTok, выступая в роли стратегического консультанта с опытом в сфере социальных медиа. Об этом сообщил бизнесмен Фрэнк МакКорт.
Оханян считается одним из пионеров интернет-бизнеса. Вместе с однокурсником он основал платформу Reddit и в 2006 году продал её компании Conde Nast. Позже, в 2014 году, он вернулся в компанию в качестве исполнительного директора, чтобы способствовать её дальнейшему развитию, сообщает «Голос Америки».
С годами Оханян инвестировал в ряд технологических стартапов, включая Instacart, Patreon и OpenSea.
«У него большой опыт в области социальных медиа — он знает, как они развивались и куда движутся», — отметил МакКорт.
По словам МакКорта, участие Оханяна усилит предложение Project Liberty, направленное на приобретение американских активов TikTok. Этот проект МакКорт называет «заявкой народа», так как он ориентирован на создание платформы с технологией, позволяющей пользователям контролировать использование и распространение их данных.
«Он может помочь доказать эффективность нашей работы и способствовать её социальной реализации», — добавил МакКорт.
Сам Оханян заявил, что воодушевлён возможностью участия в этом проекте и стремится к тому, чтобы пользователи получили больше контроля над своими личными данными.
Среди других потенциальных покупателей TikTok также значится группа под руководством Джесси Тинсли, в которую входят популярный ютуб-блогер MrBeast (Джимми Дональдсон) и предприниматель Рейд Роснер.
МакКорт сообщил, что направил в Белый дом подробный отчёт о возможной сделке по покупке TikTok, включающий финансовые возможности, технологические подходы и вопросы национальной безопасности.
Судьба TikTok в США остаётся неопределённой. Не исключено, что его владелец, компания ByteDance, примет решение закрыть приложение в США вместо продажи, что может затронуть миллионы американских пользователей.