Կառավարությունը հաստատվել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի աջակցության 7-ամյա նոր ծրագիրը՝ այն կգործի ապրիլի 1-ից։
Բարձր արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտարարել է, որ նոր ծրագրի հիմքում դրված է 3 հիմնական մեխանիզմ՝ խթանելու ոլորտի զարգացումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ առաջին մեխանիզմը վերաբերում է այն կազմակերպություններին, որտեղ ներգրավված կլինեն աշխատանքային միգրանտներ կամ որոնք նրանց կներառեն 2022 թվականի մարտի 1-ից սկսած։ Այդ ընկերություններին տրամադրվելու է աջակցություն՝ համապատասխան մասնագետների եկամտահարկի 60 %-ի չափով։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ աշխատաշուկա նոր մուտք գործած մասնագետների դեպքում ևս ընկերությունները կստանան եկամտահարկի 60 %-ի չափով աջակցություն։
«Երրորդ ուղղությունը մասնագիտական վերապատրաստման կրթական ծրագրերի միջոցով վերապատրաստվող մասնագետների մասով կրկին ընկերություններն արդեն 50 %-ի չափով եկամտահարկի աջակցություն են ստանում»,- ասել է նախարարը։
Բացի այդ, Հայրապետյանը նշել է, որ նախագծով հստակեցվել է «բարձր տեխնոլոգիաների» սահմանումը, որի մեջ ընդգրկվել են ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, այլև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ճյուղերը՝ գիտահեն տնտեսության ձևավորման նպատակով։
Մխիթար Հայրապետյանը հավելել է, որ աջակցության ծրագրից օգտվելու հայտատուների ընտրությամբ զբաղվելու է հատուկ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովը։

The government has approved a new seven-year support program for the high-tech sector, set to commence on April 1.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan announced that the program is built upon three main mechanisms aimed at promoting sector development, as reported by Panorama.am.
According to him, the first mechanism pertains to organizations that have engaged labor migrants or will include them starting from March 1, 2022. These companies will receive support amounting to 60% of the income tax for the respective specialists.
The minister also emphasized that companies will receive support equivalent to 60% of the income tax for specialists newly entering the labor market.
"The third direction involves companies receiving 50% income tax support for specialists retrained through professional training educational programs," he said.
Additionally, Hayrapetyan noted that the project clarifies the definition of "high technologies," encompassing not only the information technology sector but also branches of high-tech industry, with the aim of forming a knowledge-based economy.
Mkhitar Hayrapetyan added that a specially created interdepartmental commission will handle the selection of applicants wishing to benefit from the support program.