Starship–ն արդեն երկրորդ անգամ պայթել է փորձնական թռիչքի ժամանակ։ SpaceX-ը հայտնել է, որ փորձնական ութերորդ թռիչքի ընթացքում կորցրել է կապը Starship տիեզերանավի նախատիպի հետ, գրում է BBC-ն։
«Մենք կարող ենք հաստատել, որ կորցրել ենք կապը տիեզերանավի հետ։ Ցավոք, նույնը տեղի է ունեցել նաև նախորդ անգամ, այնպես որ գիտենք՝ ինչ անել այսպիսի իրավիճակներում։ Մենք ձեռնարկել ենք բազմաթիվ անհրաժեշտ միջոցներ , որպեսզի ապահովենք մարդկանց անվտանգությունը», — հայտարարել է X սոցիալական ցանցում մեկնաբանը, որը վարում էր ուղիղ հեռարձակումը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Հրթիռի արձակումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ արևելյան ժամանակով 18:30-ին (Մոսկվայի ժամանակով 02:30) Բոկա Չիկայի (Տեխաս նահանգ) տիեզերակայանից։ Մոտ տասը րոպե անց կապը Starship-ի երկրորդ աստիճանի հետ խափանվել է։ Մինչ SpaceX-ը դադարեցրել էր հեռահար տվյալների ստացումը, հայտնի էր դարձել, որ մի քանի շարժիչներ շարքից դուրս են եկել, և տիեզերանավը կորցրել է դիրքային կառավարումը։ Դեպքի հանգամանքները քննվում են։
Հունվարին կայացած նախորդ՝ յոթերորդ փորձնական թռիչքը նույնպես ձախողվել էր. տիեզերանավը պայթել էր բարձրություն հավաքելու ընթացքում վառելիքի արտահոսքի պատճառով։ Ութերորդ թեստային թռիչքի ընթացքում SpaceX-ը նախատեսում էր տիեզերք դուրս բերել Starlink արբանյակային համակարգի չորս սիմուլյատոր։
Այնուամենայնիվ, SpaceX-ին հաջողվել է ապահով կերպով որսալ Super Heavy հրթիռային ուժեղացուցիչը, երբ այն վերադարձել է հատուկ Mechazilla հարթակի վրա։ Սա դարձել է այս հրթիռի երրորդ հաջող վայրէջքը բոլոր փորձարկումների ընթացքում։
Ըստ ընկերության ծրագրերի՝ Starship տիեզերանավային համակարգը նախատեսվում է դարձնել բազմաֆունկցիոնալ՝ այն օգտագործելով ինչպես մարդատար թռիչքների համար Երկրի ուղեծրում, այնպես էլ արբանյակների տեղակայման և խորը տիեզերական առաքելությունների իրականացման նպատակով։ Starship-ը ապագայում նախատեսվում է կիրառել դեպի Լուսին, Մարս և ավելի հեռավոր երկնային մարմիններ թռիչքների համար։
Համակարգի նախագծման մեջ նախատեսված է, որ ինչպես Starship տիեզերանավը, այնպես էլ Super Heavy ուժեղացուցիչը կկարողանան կատարել ուղղահայաց վայրէջք Երկրի վրա։ Ընդհանուր բարձրությունը կազմում է 121 մետր, որից 50 մետրը՝ տիեզերանավին, իսկ 71 մետրը՝ հրթիռային ուժեղացուցիչին։ Տրամագիծը 9 մետր է, իսկ բեռնատարողությունը՝ 100-150 տոննա։

SpaceX has announced the loss of communication with the Starship prototype during its eighth test flight.
“We can confirm that we lost contact with the spacecraft. Unfortunately, this happened last time as well, so we know what to do [in such situations]. We have taken many necessary measures to ensure people’s safety,” said the host of the launch livestream on X.
The rocket was launched at 6:30 p.m. Eastern Time (2:30 a.m. Moscow Time) from the Boca Chica spaceport in Texas. About ten minutes after liftoff, contact with Starship’s second stage was lost. Before SpaceX stopped receiving telemetry, it was reported that several engines had failed and the spacecraft had lost attitude control. The causes of the incident are being investigated.
The previous, seventh test launch in January also ended in failure when the spacecraft broke apart during ascent due to a fuel leak. During the eighth test flight, SpaceX aimed to deploy four simulators of Starlink communication satellites into orbit.
Nevertheless, SpaceX successfully caught the Super Heavy booster as it returned to the Mechazilla platform. This marked the third successful landing of the booster in all test flights.
According to the company's plans, the Starship space system is designed to be versatile, capable of carrying out a variety of missions, including crewed flights to low Earth orbit, satellite deployment, and deep space exploration. In the future, Starship is expected to support missions to the Moon, Mars, and other celestial bodies.
The system is designed for vertical landings on Earth for both the Starship spacecraft and the Super Heavy booster, which serves as the first stage. The total height of the system is 121 meters, with 50 meters for the spacecraft and 71 meters for the booster. The diameter is 9 meters, and the payload capacity ranges from 100 to 150 tons.