Starship–ն արդեն երկրորդ անգամ պայթել է փորձնական թռիչքի ժամանակ։ SpaceX-ը հայտնել է, որ փորձնական ութերորդ թռիչքի ընթացքում կորցրել է կապը Starship տիեզերանավի նախատիպի հետ, գրում է BBC-ն։
«Մենք կարող ենք հաստատել, որ կորցրել ենք կապը տիեզերանավի հետ։ Ցավոք, նույնը տեղի է ունեցել նաև նախորդ անգամ, այնպես որ գիտենք՝ ինչ անել այսպիսի իրավիճակներում։ Մենք ձեռնարկել ենք բազմաթիվ անհրաժեշտ միջոցներ , որպեսզի ապահովենք մարդկանց անվտանգությունը», — հայտարարել է X սոցիալական ցանցում մեկնաբանը, որը վարում էր ուղիղ հեռարձակումը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Հրթիռի արձակումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ արևելյան ժամանակով 18:30-ին (Մոսկվայի ժամանակով 02:30) Բոկա Չիկայի (Տեխաս նահանգ) տիեզերակայանից։ Մոտ տասը րոպե անց կապը Starship-ի երկրորդ աստիճանի հետ խափանվել է։ Մինչ SpaceX-ը դադարեցրել էր հեռահար տվյալների ստացումը, հայտնի էր դարձել, որ մի քանի շարժիչներ շարքից դուրս են եկել, և տիեզերանավը կորցրել է դիրքային կառավարումը։ Դեպքի հանգամանքները քննվում են։
Հունվարին կայացած նախորդ՝ յոթերորդ փորձնական թռիչքը նույնպես ձախողվել էր. տիեզերանավը պայթել էր բարձրություն հավաքելու ընթացքում վառելիքի արտահոսքի պատճառով։ Ութերորդ թեստային թռիչքի ընթացքում SpaceX-ը նախատեսում էր տիեզերք դուրս բերել Starlink արբանյակային համակարգի չորս սիմուլյատոր։
Այնուամենայնիվ, SpaceX-ին հաջողվել է ապահով կերպով որսալ Super Heavy հրթիռային ուժեղացուցիչը, երբ այն վերադարձել է հատուկ Mechazilla հարթակի վրա։ Սա դարձել է այս հրթիռի երրորդ հաջող վայրէջքը բոլոր փորձարկումների ընթացքում։
Ըստ ընկերության ծրագրերի՝ Starship տիեզերանավային համակարգը նախատեսվում է դարձնել բազմաֆունկցիոնալ՝ այն օգտագործելով ինչպես մարդատար թռիչքների համար Երկրի ուղեծրում, այնպես էլ արբանյակների տեղակայման և խորը տիեզերական առաքելությունների իրականացման նպատակով։ Starship-ը ապագայում նախատեսվում է կիրառել դեպի Լուսին, Մարս և ավելի հեռավոր երկնային մարմիններ թռիչքների համար։
Համակարգի նախագծման մեջ նախատեսված է, որ ինչպես Starship տիեզերանավը, այնպես էլ Super Heavy ուժեղացուցիչը կկարողանան կատարել ուղղահայաց վայրէջք Երկրի վրա։ Ընդհանուր բարձրությունը կազմում է 121 մետր, որից 50 մետրը՝ տիեզերանավին, իսկ 71 մետրը՝ հրթիռային ուժեղացուցիչին։ Տրամագիծը 9 մետր է, իսկ բեռնատարողությունը՝ 100-150 տոննա։

SpaceX объявила о потере связи с прототипом корабля Starship во время его восьмого испытательного полета.
«Мы можем подтвердить, что потеряли связь с кораблем. К сожалению, это случилось и в прошлый раз, так что мы знаем, что делать [в таких ситуациях]. Мы приняли много необходимых мер , чтобы гарантировать безопасность людей», — заявил ведущий трансляции, которая велась в X.
Запуск ракеты состоялся в 18:30 по времени восточного побережья США (02:30 мск) с космодрома в Бока-Чика (штат Техас). Спустя примерно десять минут после старта контакт со второй ступенью Starship был утерян. Перед тем как SpaceX перестала получать телеметрию, стало известно о выходе из строя нескольких двигателей и потере контроля над ориентацией корабля. Причины произошедшего выясняются, сообщает ТАСС.
Предыдущий, седьмой испытательный запуск, состоявшийся в январе, также завершился неудачей: корабль разрушился при наборе высоты из-за утечки топлива. В ходе восьмого тестового полета SpaceX планировала вывести на орбиту четыре симулятора спутников системы связи Starlink.
Тем не менее SpaceX удалось успешно захватить ускоритель Super Heavy при его возвращении на специальную платформу Mechazilla. Это стало третьей удачной посадкой данного ускорителя за все время испытательных полетов.
Согласно планам компании-разработчика, космическая система Starship должна стать универсальной и применяться в различных миссиях — от пилотируемых полетов на околоземную орбиту до вывода спутников и освоения дальнего космоса. В перспективе Starship предполагается использовать для экспедиций на Луну, Марс и другие небесные тела.
Конструкция системы предусматривает вертикальную посадку на Землю как для самого корабля, так и для ускорителя Super Heavy, который выполняет первую ступень. Общая высота системы составляет 121 метр, из которых 50 метров приходится на сам корабль, а 71 метр — на ускоритель. Диаметр составляет 9 метров, а грузоподъемность оценивается в 100-150 тонн.