ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախարարների կաբինետի նիստում նշել է, որ գերատեսչությունների ղեկավարներն են պատասխանատու իրենց բաժինների համար, ոչ թե Իլոն Մասկը, որը ղեկավարում է Կառավարության արդյունավետության վարչությունը (DOGE)։
Երկու վարչական պաշտոնյաների համաձայն, Թրամփն իր վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին հայտնել է, որ թեև Մասկը կարող է առաջարկություններ ներկայացնել, նա չի կարող միանձնյա որոշումներ ընդունել քաղաքականության կամ կադրային հարցերի վերաբերյալ։ Մասկը ներկա է եղել հանդիպմանը, հայտնում է Politico-ն։
Քննարկումը հաջորդեց Մասկի կողմից զանգվածային աշխատանքից ազատումների և պետական ծառայողներին ուղղված սպառնալիքների ալիքին։ Մասկը ղեկավարում է Կառավարության արդյունավետության վարչությունը (DOGE), որի գործողություններն անորոշություն են առաջացրել դաշնային աշխատուժի շրջանում։
DOGE-ի նախաձեռնությունները բախվել են դատական մարտահրավերների և խիստ քննադատության՝ ինչպես դեմոկրատ օրենսդիրների, այնպես էլ որոշ հանրապետականների կողմից։
Թրամփի այս նոր ուղեցույցը Մասկի ազդեցության առաջին լուրջ սահմանափակման քայլն է։ Նախագահի որոշման համաձայն, DOGE-ը պետք է ունենա միայն խորհրդատվական դեր, մինչդեռ կադրային, քաղաքական և գործառնական վերջնական որոշումները մնում են Կաբինետի ղեկավարների իրավասության ներքո։
Մասկը, մասնակցելով քննարկմանը, նշել է, որ աջակցում է Թրամփի որոշմանը։ Հանդիպման մանրամասներին ծանոթ մեկ անձ հայտնել է, որ Մասկը ընդունել է, որ DOGE-ն որոշ սխալներ է թույլ տվել՝ այս դիրքորոշումը հայտնելով նաև Կոնգրեսի անդամներին ավելի վաղ։
Թրամփը շեշտել է, որ իր նպատակը կառավարության հմուտ կադրերին պահելն է, այլ ոչ թե զանգվածային կրճատումներ իրականացնելը։ Սակայն վերջին շաբաթներին վարչակազմը հարյուր հազարավոր դաշնային աշխատակիցների զանգվածային ազատումներ է իրականացրել մի շարք գերատեսչություններում։
Դաշնային դատավորը և քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահը եզրակացրել են, որ այս աշխատանքից հեռացումները կապված չեն կատարողականի հետ և կարող են խախտել քաղաքացիական ծառայության օրենքները։

7 Март 2025 - 13:19 AMT
Президент Дональд Трамп провёл очное заседание Кабинета министров, чтобы дать чёткий сигнал: управляют ведомствами их руководители, а не Илон Маск.
По словам двух чиновников администрации, Трамп сообщил высокопоставленным членам правительства, что Маск может давать рекомендации, но не имеет права единолично принимать решения по вопросам политики и кадров. Маск также присутствовал на встрече, сообщает Politico.
Обсуждение последовало после массовых увольнений и угроз в адрес госслужащих со стороны Маска, возглавляющего Департамент правительственной эффективности (DOGE). Его действия вызвали широкую неопределённость среди федеральных сотрудников.
Деятельность DOGE встретила жёсткое сопротивление в судах, а также критику со стороны демократов и некоторых республиканцев.
Решение Трампа стало первой серьёзной попыткой ограничить влияние Маска. Согласно новой директиве президента, DOGE и его сотрудники должны выполнять консультативную роль, а окончательные решения по кадровым вопросам, политике и реализации программ остаются за министрами.
Маск принял участие в обсуждении и выразил поддержку решению Трампа. По словам одного из источников, знакомых с ходом встречи, Маск признал, что DOGE допустил ряд ошибок, и ранее на этой неделе он озвучил это мнение членам Конгресса.
Трамп подчеркнул, что его цель — сохранить в правительстве компетентных специалистов, а не устраивать массовые увольнения. Однако в последние недели его администрация уволила десятки тысяч госслужащих из различных агентств в рамках широкомасштабных сокращений.
Федеральный судья и глава федерального совета по гражданской службе пришли к выводу, что увольнения не были связаны с профессиональными качествами сотрудников и, возможно, нарушают законы о гражданской службе.