ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախարարների կաբինետի նիստում նշել է, որ գերատեսչությունների ղեկավարներն են պատասխանատու իրենց բաժինների համար, ոչ թե Իլոն Մասկը, որը ղեկավարում է Կառավարության արդյունավետության վարչությունը (DOGE)։
Երկու վարչական պաշտոնյաների համաձայն, Թրամփն իր վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին հայտնել է, որ թեև Մասկը կարող է առաջարկություններ ներկայացնել, նա չի կարող միանձնյա որոշումներ ընդունել քաղաքականության կամ կադրային հարցերի վերաբերյալ։ Մասկը ներկա է եղել հանդիպմանը, հայտնում է Politico-ն։
Քննարկումը հաջորդեց Մասկի կողմից զանգվածային աշխատանքից ազատումների և պետական ծառայողներին ուղղված սպառնալիքների ալիքին։ Մասկը ղեկավարում է Կառավարության արդյունավետության վարչությունը (DOGE), որի գործողություններն անորոշություն են առաջացրել դաշնային աշխատուժի շրջանում։
DOGE-ի նախաձեռնությունները բախվել են դատական մարտահրավերների և խիստ քննադատության՝ ինչպես դեմոկրատ օրենսդիրների, այնպես էլ որոշ հանրապետականների կողմից։
Թրամփի այս նոր ուղեցույցը Մասկի ազդեցության առաջին լուրջ սահմանափակման քայլն է։ Նախագահի որոշման համաձայն, DOGE-ը պետք է ունենա միայն խորհրդատվական դեր, մինչդեռ կադրային, քաղաքական և գործառնական վերջնական որոշումները մնում են Կաբինետի ղեկավարների իրավասության ներքո։
Մասկը, մասնակցելով քննարկմանը, նշել է, որ աջակցում է Թրամփի որոշմանը։ Հանդիպման մանրամասներին ծանոթ մեկ անձ հայտնել է, որ Մասկը ընդունել է, որ DOGE-ն որոշ սխալներ է թույլ տվել՝ այս դիրքորոշումը հայտնելով նաև Կոնգրեսի անդամներին ավելի վաղ։
Թրամփը շեշտել է, որ իր նպատակը կառավարության հմուտ կադրերին պահելն է, այլ ոչ թե զանգվածային կրճատումներ իրականացնելը։ Սակայն վերջին շաբաթներին վարչակազմը հարյուր հազարավոր դաշնային աշխատակիցների զանգվածային ազատումներ է իրականացրել մի շարք գերատեսչություններում։
Դաշնային դատավորը և քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահը եզրակացրել են, որ այս աշխատանքից հեռացումները կապված չեն կատարողականի հետ և կարող են խախտել քաղաքացիական ծառայության օրենքները։

President Donald Trump convened his Cabinet in person to make one thing clear: department heads, not Elon Musk, are in charge of their agencies.
According to two administration officials, Trump told senior members of his administration that while Musk could provide recommendations, he did not have the power to make unilateral decisions on policy or staffing. Musk was present at the meeting, Politico reports.
The discussion followed a period of turbulence triggered by mass firings and threats directed at government employees by Musk, who leads the Department of Government Efficiency (DOGE). His actions have created widespread uncertainty across the federal workforce.
The moves by DOGE have faced intense legal challenges and criticism from both Democratic lawmakers and some Republicans.
Trump’s directive marks the first significant effort to scale back Musk’s influence. Under the president’s new guidance, DOGE and its personnel should serve in an advisory capacity, while final decisions on hiring, policy implementation, and departmental operations remain in the hands of Cabinet secretaries.
Musk, participating in the discussion, signaled his agreement with Trump’s decision. A person familiar with the meeting said Musk admitted that DOGE had made some mistakes, an acknowledgment he also shared with members of Congress earlier in the week.
Trump emphasized that his goal is to retain skilled federal employees rather than conduct sweeping dismissals of qualified workers. However, in recent weeks, his administration has carried out mass terminations across multiple agencies, affecting tens of thousands of federal employees.
A federal judge and the chair of a civil service board have both ruled that these dismissals were not based on performance-related concerns and may have violated civil service protections.