Մարտի 9–ին X–ում լարված բանավեճ է ծավալվել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի, տեխնոլոգիական միլիարդատեր Իլոն Մասկի և Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկու միջև՝ կապված Ուկրաինայում Starlink արբանյակային ցանցի օգտագործման հետ։
Բանավեճը սկսվել է Մասկի գրառումից, որտեղ նա ընդգծել է Starlink-ի կարևոր դերը Ուկրաինայի պաշտպանության մեջ՝ այն անվանելով «ուկրաինական բանակի ողնաշար» և հավելել է, որ «Նրանց ամբողջ առաջնագիծը կփլուզվի, եթե ես այն անջատեմ»,-գրում է BBC-ն։
Սիկորսկին արագ արձագանքել է՝ նշելով, որ ծառայության վճարները հոգում է Լեհաստանը։
«Ուկրաինայի Starlink-ների համար վճարում է Լեհաստանի Թվայնացման նախարարությունը՝ տարեկան մոտ 50 միլիոն դոլար արժողությամբ: Ագրեսիայի զոհին սպառնալու էթիկայից բացի, եթե SpaceX-ը դառնա անհուսալի մատակարար, մենք ստիպված կլինենք փնտրել այլընտրանքային տարբերակներ»,–գրել է նա։
Մասկի հայտարարությունը, թե հնարավոր է անջատի ծառայությունը, ստիպել է Սիկորսկուն ակնարկել, որ նման քայլը Ուկրաինային կխթանի նոր մատակարարներ գտնելու։ Ռուբիոն արագորեն հակադարձել է՝ հերքելով, թե Մասկը պատրաստվում է անջատել Starlink-ը, և հորդորել է Սիկորսկուն ավելի երախտապարտ լինել։
Առցանց բանավեճը շարունակվել է, վերջնականապես ավարտվելով Մասկի կողմից Սիկորսկուն «փոքր մարդ» անվանելով։
Starlink-ը, որը SpaceX-ի նախաձեռնություններից մեկն է, նախատեսված է հեռավոր և ցածր հասանելիություն ունեցող շրջաններին, այդ թվում՝ պատերազմական գոտիներին, բարձր արագությամբ ինտերնետ տրամադրելու համար։
Սիկորսկու գրառումը հանգեցրել է Ռուբիոյի կտրուկ արձագանքին, ով մեղադրել է Լեհաստանի արտգործնախարարին փաստերը խեղաթյուրելու մեջ։
«Ոչ ոք չի սպառնացել Ուկրաինային զրկել Starlink-ից», – գրել է Ռուբիոն՝ հավելելով, որ Սիկորսկին «պարզապես բաներ է հորինում»։
Այնուհետև նա հորդորել է Սիկորսկուն ճանաչել Starlink-ի վճռորոշ դերը Ուկրաինայի պաշտպանության մեջ։
«Եվ ասեք շնորհակալություն, քանի որ առանց Starlink-ի Ուկրաինան վաղուց այս պատերազմում կպարտվեր, իսկ ռուսները հիմա կլինեին Լեհաստանի սահմանի մոտ», – ավելացրել է նա։
Մասկը նույնպես միացել է բանավեճին՝ կտրուկ արձագանքելով Սիկորսկուն։
«Լռիր, փոքր մարդ։ Դու ծախսերի ընդամենը չնչին մասն ես վճարում։ Եվ Starlink-ին փոխարինող չկա», – գրել է Մասկը։
Ավելի ուշ ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում անջատել Starlink արբանյակային ցանցը, որն օգտագործում են ուկրաինացի զինվորականները, նույնիսկ եթե նրա տեսակետները չեն համընկնում Ուկրաինայի քաղաքականության հետ։
Այս մասին նա գրել է իր X (Twitter) սոցիալական ցանցում, փոխանցում է «Եվրոպեյսկայա պրավդան»։
Մասկը պարզաբանել է, որ առանց Starlink-ի ուկրաինական ուժերը կապի լուրջ խնդիրներ կունենան, քանի որ ռուսական կողմը կարող է խափանել մնացած բոլոր հաղորդակցման ուղիները։
«Որպեսզի լինի միանգամայն հստակ, անկախ նրանից, թե որքանով եմ ես համաձայն Ուկրաինայի քաղաքականության հետ, Starlink-ը երբեք չի անջատի իր տերմինալները: Մենք երբեք նման քայլի չենք դիմի և չենք օգտագործի դա որպես բանակցային գործիք», – ընդգծել է նա։
Starlink տերմինալները Ուկրաինայի բանակի գործողությունների առանցքային մասն են դարձել 2022 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի ներխուժման մեկնարկից ի վեր։ Տասնյակ հազարավոր տերմինալներ տեղակայված են երկրում, այդ թվում՝ մինչև 500 միավոր, որոնք 2023 թվականի հունիսին ձեռք է բերել ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը։

10 Март 2025 - 08:52 AMT
9 марта на платформе X разгорелась напряженная перепалка между сенатором США Марко Рубио, технологическим миллиардером Илоном Маском и главой МИД Польши Радославом Сикорским по поводу использования спутниковой сети Starlink в Украине.
Спор начался с публикации Маска, который подчеркнул важность Starlink для обороны Украины, назвав его «хребтом украинской армии» и добавив: «Вся их линия фронта рухнет, если я его отключу», – пишет BBC.
Сикорский быстро отреагировал, заявив, что Польша оплачивает услугу.
«Министерство цифровизации Польши покрывает расходы на Starlink для Украины, ежегодно тратя около 50 миллионов долларов. Помимо этики угроз жертве агрессии, если SpaceX окажется ненадежным поставщиком, нам придется искать альтернативы», – написал он.
Заявление Маска о возможном отключении сервиса заставило Сикорского намекнуть, что Украина начнет искать новых поставщиков. Рубио немедленно опроверг утверждения о том, что Маск собирается отключить Starlink, и призвал Сикорского проявлять больше благодарности.
Перепалка продолжилась и завершилась тем, что Маск назвал Сикорского «маленьким человеком».
Starlink – проект компании SpaceX, предназначенный для обеспечения высокоскоростного интернета в труднодоступных регионах, включая зоны боевых действий.
Заявление Сикорского вызвало резкую реакцию Рубио, который обвинил польского министра в искажении фактов.
«Никто не угрожал отключением Starlink в Украине», – написал Рубио, добавив, что Сикорский «просто выдумывает».
Затем он призвал польского министра признать ключевую роль Starlink в обороне Украины.
«И скажите спасибо, потому что без Starlink Украина давно бы проиграла эту войну, а российские войска уже стояли бы у границ Польши», – добавил он.
Маск также подключился к дискуссии и резко ответил Сикорскому.
«Заткнись, маленький человек. Вы покрываете лишь ничтожную часть расходов. И альтернативы Starlink нет», – написал Маск.
Позже американский миллиардер Илон Маск заявил, что не собирается отключать Starlink, который используется украинскими военными, даже если его взгляды не совпадают с политикой Украины.
Об этом он написал в своем аккаунте X, передает «Европейская правда».
Маск пояснил, что без Starlink украинские войска столкнутся с серьезными проблемами связи, поскольку российская сторона способна заблокировать все остальные каналы коммуникации.
«Чтобы было предельно ясно, независимо от того, согласен я с политикой Украины или нет, Starlink никогда не отключит свои терминалы. Мы никогда не пойдем на такой шаг и не будем использовать это как инструмент для переговоров», – подчеркнул он.
С февраля 2022 года терминалы Starlink стали ключевым элементом военных операций Украины. Десятки тысяч терминалов развернуты по всей стране, включая до 500 устройств, приобретенных Министерством обороны США в июне 2023 года.