Մարտի 9–ին X–ում լարված բանավեճ է ծավալվել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի, տեխնոլոգիական միլիարդատեր Իլոն Մասկի և Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկու միջև՝ կապված Ուկրաինայում Starlink արբանյակային ցանցի օգտագործման հետ։
Բանավեճը սկսվել է Մասկի գրառումից, որտեղ նա ընդգծել է Starlink-ի կարևոր դերը Ուկրաինայի պաշտպանության մեջ՝ այն անվանելով «ուկրաինական բանակի ողնաշար» և հավելել է, որ «Նրանց ամբողջ առաջնագիծը կփլուզվի, եթե ես այն անջատեմ»,-գրում է BBC-ն։
Սիկորսկին արագ արձագանքել է՝ նշելով, որ ծառայության վճարները հոգում է Լեհաստանը։
«Ուկրաինայի Starlink-ների համար վճարում է Լեհաստանի Թվայնացման նախարարությունը՝ տարեկան մոտ 50 միլիոն դոլար արժողությամբ: Ագրեսիայի զոհին սպառնալու էթիկայից բացի, եթե SpaceX-ը դառնա անհուսալի մատակարար, մենք ստիպված կլինենք փնտրել այլընտրանքային տարբերակներ»,–գրել է նա։
Մասկի հայտարարությունը, թե հնարավոր է անջատի ծառայությունը, ստիպել է Սիկորսկուն ակնարկել, որ նման քայլը Ուկրաինային կխթանի նոր մատակարարներ գտնելու։ Ռուբիոն արագորեն հակադարձել է՝ հերքելով, թե Մասկը պատրաստվում է անջատել Starlink-ը, և հորդորել է Սիկորսկուն ավելի երախտապարտ լինել։
Առցանց բանավեճը շարունակվել է, վերջնականապես ավարտվելով Մասկի կողմից Սիկորսկուն «փոքր մարդ» անվանելով։
Starlink-ը, որը SpaceX-ի նախաձեռնություններից մեկն է, նախատեսված է հեռավոր և ցածր հասանելիություն ունեցող շրջաններին, այդ թվում՝ պատերազմական գոտիներին, բարձր արագությամբ ինտերնետ տրամադրելու համար։
Սիկորսկու գրառումը հանգեցրել է Ռուբիոյի կտրուկ արձագանքին, ով մեղադրել է Լեհաստանի արտգործնախարարին փաստերը խեղաթյուրելու մեջ։
«Ոչ ոք չի սպառնացել Ուկրաինային զրկել Starlink-ից», – գրել է Ռուբիոն՝ հավելելով, որ Սիկորսկին «պարզապես բաներ է հորինում»։
Այնուհետև նա հորդորել է Սիկորսկուն ճանաչել Starlink-ի վճռորոշ դերը Ուկրաինայի պաշտպանության մեջ։
«Եվ ասեք շնորհակալություն, քանի որ առանց Starlink-ի Ուկրաինան վաղուց այս պատերազմում կպարտվեր, իսկ ռուսները հիմա կլինեին Լեհաստանի սահմանի մոտ», – ավելացրել է նա։
Մասկը նույնպես միացել է բանավեճին՝ կտրուկ արձագանքելով Սիկորսկուն։
«Լռիր, փոքր մարդ։ Դու ծախսերի ընդամենը չնչին մասն ես վճարում։ Եվ Starlink-ին փոխարինող չկա», – գրել է Մասկը։
Ավելի ուշ ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում անջատել Starlink արբանյակային ցանցը, որն օգտագործում են ուկրաինացի զինվորականները, նույնիսկ եթե նրա տեսակետները չեն համընկնում Ուկրաինայի քաղաքականության հետ։
Այս մասին նա գրել է իր X (Twitter) սոցիալական ցանցում, փոխանցում է «Եվրոպեյսկայա պրավդան»։
Մասկը պարզաբանել է, որ առանց Starlink-ի ուկրաինական ուժերը կապի լուրջ խնդիրներ կունենան, քանի որ ռուսական կողմը կարող է խափանել մնացած բոլոր հաղորդակցման ուղիները։
«Որպեսզի լինի միանգամայն հստակ, անկախ նրանից, թե որքանով եմ ես համաձայն Ուկրաինայի քաղաքականության հետ, Starlink-ը երբեք չի անջատի իր տերմինալները: Մենք երբեք նման քայլի չենք դիմի և չենք օգտագործի դա որպես բանակցային գործիք», – ընդգծել է նա։
Starlink տերմինալները Ուկրաինայի բանակի գործողությունների առանցքային մասն են դարձել 2022 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի ներխուժման մեկնարկից ի վեր։ Տասնյակ հազարավոր տերմինալներ տեղակայված են երկրում, այդ թվում՝ մինչև 500 միավոր, որոնք 2023 թվականի հունիսին ձեռք է բերել ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը։

On March 9, a heated exchange unfolded on X between U.S. Senator Marco Rubio, tech billionaire Elon Musk, and Polish Foreign Minister Radosław Sikorski regarding the use of Starlink’s satellite network in Ukraine.
The debate started with Musk’s post emphasizing Starlink’s crucial role in Ukraine’s defense, calling it the "backbone of the Ukrainian military" and adding, "Their entire frontline would collapse if I shut it down," as reported by the BBC.
Sikorski quickly responded, stating that Poland pays for the service.
"Poland’s Ministry of Digitalization covers Ukraine’s Starlink costs, spending around $50 million annually. Beyond the ethics of threatening an invasion victim, if SpaceX becomes an unreliable provider, we will have to look for alternatives," Sikorski wrote.
Musk’s remark about potentially shutting down the service prompted Sikorski to suggest that such a move would push Ukraine to find new suppliers. Rubio quickly refuted claims that Musk intended to cut off Starlink and urged Sikorski to be more appreciative.
The online dispute escalated, culminating in Musk calling Sikorski a "small man."
Starlink, a SpaceX initiative, provides high-speed internet access to remote and low-connectivity areas, including war zones.
Sikorski’s statement triggered a sharp response from Rubio, who accused Poland’s foreign minister of distorting facts.
"No one has threatened to deprive Ukraine of Starlink," Rubio wrote, adding that Sikorski was "just making things up."
He then urged Sikorski to acknowledge Starlink’s critical role in Ukraine’s defense.
"And say thank you, because without Starlink, Ukraine would have lost this war long ago, and the Russians would now be at Poland’s border," Rubio added.
Musk also joined the exchange, responding sharply to Sikorski.
"Shut up, small man. You’re only covering a tiny fraction of the costs. And there is no substitute for Starlink," Musk wrote.
Later, Musk clarified that he has no plans to shut down Starlink, which is used by the Ukrainian military, even if his views do not align with Ukraine’s policies.
He made this statement on his X account, as reported by European Pravda.
Musk explained that without Starlink, Ukrainian forces would face serious communication problems, as the Russian side could disrupt all other communication channels.
"To be absolutely clear, regardless of how much I agree or disagree with Ukraine’s policies, Starlink will never shut down its terminals. We will never take such action or use it as a bargaining tool," he emphasized.
Since February 2022, Starlink terminals have become a key part of Ukraine’s military operations. Tens of thousands of terminals are deployed across the country, including up to 500 units purchased by the U.S. Department of Defense in June 2023.