Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող Emerson-NI ընկերության նախագահ Ռիտու Ֆավրեին։
Փաշինյանը կարևորել Emerson-NI-ի գործունեությունը Հայաստանում։ Նա նշել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է, և այս ոլորտում նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացումը մեծապես շահագրգռում է գործադիրին։
Զրուցակիցները քննարկել են ներդրումային միջավայրի բարելավման, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման և համատեղ նախագծերի իրագործման հնարավորությունները, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարները։
Նշվել է, որ Emerson-NI-ն համագործակցում է Երևանի պետական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ՝ բարձրորակ մասնագետների պատրաստման նպատակով։ Ռիտու Ֆավրեն ընդգծել է հայ երիտասարդների մեծ ներուժը և նշել, որ ընկերությունը շարունակելու է իր ակտիվ գործունեությունը Հայաստանում՝ կարևորելով ՀՀ կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը։
Փաշինյանը շեշտել է կրթական ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում համատեղ ծրագրերի շարունակականության ապահովման կարևորությունը։

10 Март 2025 - 14:35 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом высокотехнологичной компании Emerson-NI Риту Фавре.
Пашинян отметил важность деятельности Emerson-NI в Армении, подчеркнув, что развитие высоких технологий является одним из приоритетов правительства. Он указал, что кабинет министров особенно заинтересован в реализации новых инвестиционных программ в данной сфере.
Стороны обсудили улучшение инвестиционного климата, развитие технологического сектора, реализацию совместных проектов, а также новые перспективы сотрудничества.
Отмечено, что Emerson-NI сотрудничает с Ереванским государственным университетом и Национальным политехническим университетом Армении с целью подготовки высококвалифицированных специалистов. Риту Фавре подчеркнула высокий потенциал армянской молодежи и заверила, что компания продолжит активную деятельность в Армении, уделяя особое внимание тесному взаимодействию с правительством.
Пашинян отметил важность обеспечения непрерывности совместных программ в области развития образовательной инфраструктуры.