Միլիարդատեր Իլոն Մասկը հայտնել է իրեն պատկանող X սոցցանցի վրա զանգվածային կիբերհարձակման մասին։
«X-ի վրա իրականացվել է (և շարունակվում է) զանգվածային կիբերհարձակում: Մեզ վրա ամեն օր են հարձակվում, բայց այս անգամ ներգրավվել են մեծ ռեսուրսներ: Կամ մեծ համակարգված խումբ, կամ պետություն է մասնակից։ Հետևում ենք», — գրել է Մասկը, հայտնում է Meduza-ն։
Fox News-ին տված հարցազրույցում գործարարը նշել է, որ հարձակումը կատարվել է ուկրաինական IP հասցեներից։
«Մենք ճշգրիտ չենք կարող ասել, թե ինչ է տեղի ունեցել, բայց իրականացվել է զանգվածային կիբերհարձակում՝ X համակարգը շարքից դուրս բերելու նպատակով՝ Ուկրաինայում գտնվող IP հասցեներից», –հայտարարել է նա:
Downdetector-ի տվյալներով՝ մարտի 10-ին X ցանցում երեք խոշոր խափանում է գրանցվել։ Օգտատերերը մի քանի ժամ շարունակ բողոքել են կայքի և հավելվածի խնդիրներից։
Newsweek պարբերականը հայտնել է, որ հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է պաղեստինամետ Dark Storm Team հաքերային խումբը։
Օգտատերերի մեծ մասը բողոքել է բջջային հավելվածի աշխատանքի խափանումներից (58%), իսկ մեկ երրորդը (31%) բախվել է դեսքթոփ տարբերակի խնդիրների: Մոտ 11% օգտատերեր հայտնել են սերվերի հետ միացման դժվարությունների մասին:
Check Point Research-ի սպառնալիքների հետազոտողների տվյալներով, հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է պաղեստինամետ հաքերային խումբ՝ Dark Storm Team-ը: Այս խումբը նախկինում հաջողությամբ հարձակվել է կարևոր ենթակառուցվածքների օբյեկտների վրա, ներառյալ Լոս Անջելեսի միջազգային օդանավակայանը, Իսրայելի Հայֆայի նավահանգիստը և ԱՄԷ պաշտպանության նախարարությունը:

11 Март 2025 - 11:07 AMT
«На X была совершена (и продолжается) массированная кибератака. Нас атакуют ежедневно, но на этот раз были задействованы значительные ресурсы. Вовлечена либо большая скоординированная группа, либо государство. Мы следим за ситуацией», — написал Маск, сообщает «Медуза».​
В интервью Fox News предприниматель отметил, что атака была осуществлена с украинских IP-адресов.​
«Мы не можем точно сказать, что произошло, но была совершена массированная кибератака с целью вывести из строя систему X с IP-адресов, расположенных в Украине», — заявил он.​
По данным Downdetector, 10 марта в сети X произошло три крупных сбоя. Пользователи в течение нескольких часов жаловались на проблемы с сайтом и приложением.​
Newsweek сообщил, что ответственность за атаку взяла на себя пропалестинская хакерская группа Dark Storm Team.​
Большинство пользователей сообщили о сбоях в работе мобильного приложения (58%), треть (31%) столкнулась с проблемами в десктопной версии. Около 11% пользователей сообщили о трудностях с подключением к серверу.​
Согласно данным исследователей угроз из Check Point Research, ответственность за атаку взяла на себя пропалестинская хакерская группа Dark Storm Team. Эта группа ранее успешно совершала атаки на объекты критической инфраструктуры, включая международный аэропорт Лос-Анджелеса, израильский порт Хайфа и Министерство обороны ОАЭ.