ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Կանադայի նկատմամբ նոր մաքսատուրքերի մասին՝ ի պատասխան Օնտարիո նահանգի կողմից ԱՄՆ մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի նկատմամբ 25-տոկոսանոց հարկի սահմանմանը, գրում է «Էխո Կավկազան»։
Truth Social-ում Թրամփը գրել է, որ հանձնարարել է Առևտրի նախարարությանը մարտի 12-ից կրկնակի բարձրացնել մաքսատուրքերը կանադական պողպատի և ալյումինի վրա՝ հասցնելով 50 տոկոսի։ Նա նաև նշել է, որ չի բացառում լրացուցիչ սահմանափակումների կիրառումը։ Բացի այդ, նախկին նախագահը պահանջել է Կանադայից անհապաղ նվազեցնել մաքսատուրքերը ամերիկյան կաթնամթերքի վրա՝ դրանք անվանելով անընդունելի։
«Եթե Կանադան չչեղարկի այլ ակնհայտ և վաղուց գործող մաքսատուրքերը, ապա ապրիլի 2-ին ես զգալիորեն կբարձրացնեմ ԱՄՆ ներմուծվող ավտոմեքենաների մաքսատուրքերը, ինչը, ըստ էության, վերջնականապես կփակի Կանադայի ավտոարտադրությունը», – նշել է Թրամփը։
Նրա խոսքով, «միակ տրամաբանական քայլը Կանադայի համար ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգը դառնալն է»։
«Սա կհանգեցնի բոլոր մաքսատուրքերի և այլ սահմանափակումների լիակատար վերացման։ Կանադացիների հարկերը զգալիորեն կնվազեն, նրանք ավելի պաշտպանված կլինեն թե՛ ռազմական, թե՛ այլ առումներով, քան երբևէ։ Հյուսիսային սահմանն այլևս խնդիր չի լինի, իսկ աշխարհի ամենահզոր երկիրը կդառնա ավելի մեծ, ավելի լավ և ավելի ուժեղ, քան երբևէ՝ Կանադայի կարևոր մասնակցությամբ», – գրել է Թրամփը։
Կանադայի նորանշանակ վարչապետ Մարկ Քարնին, որը մարտի 10-ին փոխարինել է Ջասթին Թրյուդոյին, մերժել է ԱՄՆ նախագահի առաջարկը՝ հայտարարելով, որ երկիրը երբեք չի դառնա ԱՄՆ-ի մաս։
Ավելի վաղ՝ փետրվարին, Թրամփը Թրյուդոյի հետ զրույցի ժամանակ կատակով առաջարկել էր Կանադային դառնալ 51-րդ նահանգ՝ խուսափելու համար ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված 25-տոկոսանոց մաքսատուրքերից։ Դրան ի պատասխան Թրյուդոն կտրուկ արձագանքել էր․ «ոչ մի դեպքում»։

12 Март 2025 - 06:48 AMT
Президент США Дональд Трамп объявил о новых торговых мерах в отношении Канады после того, как власти провинции Онтарио ввели 25-процентный налог на электроэнергию, поставляемую в Соединенные Штаты.
В своей соцсети Truth Social Трамп сообщил, что поручил Министерству торговли с 12 марта удвоить пошлины на канадские сталь и алюминий – до 50%. Он также отметил, что рассматривает возможность введения дополнительных ограничений. Помимо этого, экс-президент потребовал от Оттавы незамедлительно снизить пошлины на американскую молочную продукцию, назвав их неприемлемыми.
«Если Канада не отменит другие вопиющие и давно действующие пошлины, 2 апреля я существенно увеличу пошлины на автомобили, ввозимые в США, что, по сути, навсегда закроет автомобильное производство в Канаде», – отметил Трамп.
По его словам, «единственное, что имеет смысл, – это чтобы Канада стала нашим заветным 51-м штатом».
«Это приведет к полному исчезновению всех тарифов и всего остального. Налоги канадцев будут существенно снижены, они будут более защищены в военном и ином отношении, чем когда-либо прежде, больше не будет проблемы Северной границы, а величайшая и самая могущественная страна в мире станет больше, лучше и сильнее, чем когда-либо – и Канада будет играть в этом большую роль», – написал Трамп.
Новоназначенный премьер-министр Канады Марк Карни, который 10 марта сменил Джастина Трюдо, отверг предложение экс-президента США, заявив, что страна никогда не станет частью Соединенных Штатов.
Ранее, в феврале, Трамп в беседе с тогдашним премьер-министром Трюдо уже поднимал эту тему в шутливой форме, предлагая Канаде стать 51-м штатом, чтобы избежать 25-процентных пошлин со стороны США. На это Трюдо резко ответил: «черта с два».