Մոսկվան կքննարկի Վաշինգտոնի առաջարկը Ուկրաինայի արևելքում հրադադար հաստատելու վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կելինը The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ ռազմական գործողությունների վերջնական դադարեցումը հնարավոր կլինի միայն լիարժեք խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք մոտենում ենք դրան մեծ զգուշավորությամբ։ Մենք կդադարեցնենք ռազմական գործողությունները, երբ հասնենք ամբողջական, համապարփակ համաձայնության», — ասել է նա լրագրողներին։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի հոռետեսությունը հրադադարի հեռանկարների հարցում պայմանավորված է Կիևի հետ նախորդ բանակցությունների փորձով։
Սաուդյան Արաբիայում հանդիպել են ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունները։ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակը հրապարակել է Կիևի և Վաշինգտոնի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ նշվում է, որ Ուկրաինան համաձայն է ընդունել ԱՄՆ-ի առաջարկը 30-օրյա հրադադարի վերաբերյալ՝ հետագա երկարաձգման հնարավորությամբ կողմերի համաձայնության դեպքում։ Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ ԱՄՆ-ն անմիջապես վերացնում է հետախուզական տվյալների փոխանակման սահմանափակումները և վերսկսում է ռազմական օգնության մատակարարումներն Ուկրաինային։

Москва рассмотрит предложение Вашингтона о прекращении огня в восточной части Украины, заявил посол Российской Федерации в Великобритании Андрей Келин в интервью газете The Wall Street Journal.
Дипломат подчеркнул, что окончательное прекращение боевых действий возможно лишь после заключения полноценного мирного соглашения.
«Мы подходим к этому с большой осторожностью. Мы прекратим военные действия когда мы достигнем полного, всестороннего соглашения», — сказал он журналистам, сообщает ТАСС.
По его словам, скептическое отношение Москвы к перспективе перемирия обусловлено предыдущим опытом переговоров с Киевом.
Во вторник в Саудовской Аравии состоялась встреча делегаций США и Украины. Офис президента Украины опубликовал совместное заявление Киева и Вашингтона по итогам переговоров, в котором отмечается, что Украина согласна на предложение США о прекращении огня сроком на 30 дней с возможностью продления при взаимном согласии. В документе также указано, что США немедленно снимают ограничение на обмен разведданными и возобновляют поставки военной помощи Киеву.