ԱՄՆ ներգաղթի և մաքսային ծառայությունը (ICE) հրապարակել է վիճակագրություն՝ ներկայացնելով Դոնալդ Թրամփի Սպիտակ տուն վերադարձից հետո միգրանտների ձերբակալությունների ցուցանիշները։
Ըստ գերատեսչության՝ 2025 թվականի հունվարի 20-ից մարտի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ձերբակալվել է 32,809 մարդ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա ընդհանուր ցուցանիշը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ICE-ի հայտարարության մեջ նշվում է. «2024 ֆինանսական տարվա ընթացքում ICE-ի Կիրառման և հեռացման գործողությունների բաժինը կատարել է 33,242 նման ձերբակալություն»։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ձերբակալվածներից 14,111-ը դատապարտված հանցագործներ են, իսկ 9 980-ը՝ քրեական գործերով մեղադրյալներ։
ICE-ը նաև տեղեկացրել է, որ ձերբակալել է 1155 խմբավորման անդամի, ինչը գրեթե 2.5 անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ 483 մարդ։ Բացի այդ, ըստ զեկույցի, 39 ձերբակալվածներ մեղադրվում կամ կասկածվում են ահաբեկչության մեջ։
«Մենք մեր երկրից արտաքսել ենք հայտնի ահաբեկիչներին, կարտելի անդամներին և ավազակախմբերի անդամներին», – հայտարարել է Ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը՝ ընդգծելով, որ արտաքսման գործընթացը շարունակվելու է։
Փետրվարին ICE-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կալեբ Վիտելլոն փոխարինվել է Թոդ Լայոնսով։
«Ես նշանակում եմ ICE-ի նոր ղեկավարություն՝ ապահովելու այն արդյունքները, որոնք արդարացիորեն ակնկալում են նախագահ Թրամփը և ամերիկացի ժողովուրդը», – նշել է Նոեմը։
Թրամփի վարչակազմը փոփոխել է CBP One հավելվածի գործառույթները, որը մինչ այդ միգրանտներին թույլ էր տալիս նշանակել հարցազրույց օրինական մուտքի նավահանգիստներում։ Փոխարենը գործարկվել է CBP Home հավելվածը, որն օգտատերերին առաջարկում է հայտարարելու երկիրը լքելու մտադրության մասին։
«CBP Home հավելվածը միգրանտներին հնարավորություն է տալիս հեռանալ հենց հիմա՝ ինքնաարտաքսման միջոցով, որպեսզի նրանք ապագայում կարողանան օրինական ճանապարհով վերադառնալ և իրականացնել ամերիկյան երազանքը։ Եթե նրանք դա չանեն, մենք կգտնենք նրանց, կարտաքսենք, և նրանք երբեք չեն վերադառնա», – նշել է Նոեմը։
Միևնույն ժամանակ, Սպիտակ տունը հայտնել է, որ «Դարիեն Գափով» ԱՄՆ միգրացիոն հոսքերը նվազել են 99%-ով։ Այս տարածքը, որը գտնվում է Պանամայի հարավում և Կոլումբիայի հյուսիսում, ճահճային է, առանց ճանապարհների և ենթակառուցվածքների, ինչը միգրանտների համար անցումը դարձնում է ծայրահեղ դժվար։
Անօրինական միգրացիայի խնդրի լուծումը Թրամփի նախընտրական ծրագրի հիմնական խոստումներից մեկն էր։ Հունվարի 20-ին կայացած երդմնակալության արարողության ժամանակ նա խոստացել է իրականացնել «միլիոնավոր ու միլիոնավոր» անօրինական միգրանտների արտաքսումը՝ նախազգուշացնելով նաև ԱՄՆ-ի հարավային սահմանին զինված ուժեր ուղարկելու մասին՝ «աղետալի ներխուժումը» կանխելու նպատակով։
Թրամփի ստորագրած առաջին հրամանագրերից մեկով հարավային սահմանին արտակարգ դրություն է հայտարարվել, ինչը հեշտացրել է զանգվածային արտաքսումները։ Բացի այդ, նա չեղարկել է catch and release («բռնել և բաց թողնել») մեթոդը, որով միգրանտներին ազատ էին արձակում, մինչ նրանք կսպասեին դատական լսումներին։
Նրա հրամանագրերով դադարեցվել են փախստականների վերաբնակեցման ծրագրերը, ինչպես նաև չեղարկվել է իրավունքը, որով ԱՄՆ տարածքում ծնված միգրանտների երեխաները քաղաքացիություն էին ստանում։ Սակայն դատարանը հետագայում արգելափակեց այդ որոշումը։

The U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) has released statistics detailing migrant arrests following Donald Trump's return to the White House.
According to the agency, between January 20 and March 10, 2025, 32,809 individuals were arrested, surpassing the total number from the previous year, reports Voice of America.
ICE's statement noted: "During the 2024 fiscal year, ICE's Enforcement and Removal Operations division conducted 33,242 such arrests."
According to the agency, among those arrested, 14,111 were convicted criminals, and 9,980 were criminal defendants.
ICE also reported arresting 1,155 gang members, nearly 2.5 times the figure from the same period last year, which was 483 individuals. Additionally, the report states that 39 detainees are accused or suspected of terrorism.
"We have deported known terrorists, cartel members, and gang members from our country," stated Secretary of Homeland Security Kristi Noem, emphasizing that the deportation process will continue.
In February, Acting ICE Director Caleb Vitello was replaced by Todd Lyons.
"I am appointing new leadership at ICE to deliver the results that President Trump and the American people rightfully expect," Noem noted.
The Trump administration has modified the functionalities of the CBP One application, which previously allowed migrants to schedule interviews at legal ports of entry. Instead, the CBP Home application has been launched, offering users the option to declare their intention to leave the country.
"The CBP Home application enables migrants to depart immediately through self-deportation, allowing them to return legally in the future and pursue the American dream. If they don't, we will find them, deport them, and they will never return," Noem stated.
Meanwhile, the White House announced that U.S. migration flows through the "Darién Gap" have decreased by 99%. This area, located in southern Panama and northern Colombia, is swampy, lacking roads and infrastructure, making passage extremely difficult for migrants.
Addressing illegal migration was one of Trump's main campaign promises. During the inauguration ceremony on January 20, he pledged to deport "millions and millions" of illegal migrants, also warning about sending armed forces to the U.S. southern border to prevent a "catastrophic invasion."
One of Trump's first executive orders declared a state of emergency at the southern border, facilitating mass deportations. Additionally, he revoked the "catch and release" method, which allowed migrants to be released while awaiting court hearings.
His executive orders halted refugee resettlement programs and revoked the right for children born to migrants on U.S. soil to obtain citizenship. However, the court later blocked this decision.