ԱՄՆ ներգաղթի և մաքսային ծառայությունը (ICE) հրապարակել է վիճակագրություն՝ ներկայացնելով Դոնալդ Թրամփի Սպիտակ տուն վերադարձից հետո միգրանտների ձերբակալությունների ցուցանիշները։
Ըստ գերատեսչության՝ 2025 թվականի հունվարի 20-ից մարտի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ձերբակալվել է 32,809 մարդ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա ընդհանուր ցուցանիշը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ICE-ի հայտարարության մեջ նշվում է. «2024 ֆինանսական տարվա ընթացքում ICE-ի Կիրառման և հեռացման գործողությունների բաժինը կատարել է 33,242 նման ձերբակալություն»։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ձերբակալվածներից 14,111-ը դատապարտված հանցագործներ են, իսկ 9 980-ը՝ քրեական գործերով մեղադրյալներ։
ICE-ը նաև տեղեկացրել է, որ ձերբակալել է 1155 խմբավորման անդամի, ինչը գրեթե 2.5 անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ 483 մարդ։ Բացի այդ, ըստ զեկույցի, 39 ձերբակալվածներ մեղադրվում կամ կասկածվում են ահաբեկչության մեջ։
«Մենք մեր երկրից արտաքսել ենք հայտնի ահաբեկիչներին, կարտելի անդամներին և ավազակախմբերի անդամներին», – հայտարարել է Ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը՝ ընդգծելով, որ արտաքսման գործընթացը շարունակվելու է։
Փետրվարին ICE-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կալեբ Վիտելլոն փոխարինվել է Թոդ Լայոնսով։
«Ես նշանակում եմ ICE-ի նոր ղեկավարություն՝ ապահովելու այն արդյունքները, որոնք արդարացիորեն ակնկալում են նախագահ Թրամփը և ամերիկացի ժողովուրդը», – նշել է Նոեմը։
Թրամփի վարչակազմը փոփոխել է CBP One հավելվածի գործառույթները, որը մինչ այդ միգրանտներին թույլ էր տալիս նշանակել հարցազրույց օրինական մուտքի նավահանգիստներում։ Փոխարենը գործարկվել է CBP Home հավելվածը, որն օգտատերերին առաջարկում է հայտարարելու երկիրը լքելու մտադրության մասին։
«CBP Home հավելվածը միգրանտներին հնարավորություն է տալիս հեռանալ հենց հիմա՝ ինքնաարտաքսման միջոցով, որպեսզի նրանք ապագայում կարողանան օրինական ճանապարհով վերադառնալ և իրականացնել ամերիկյան երազանքը։ Եթե նրանք դա չանեն, մենք կգտնենք նրանց, կարտաքսենք, և նրանք երբեք չեն վերադառնա», – նշել է Նոեմը։
Միևնույն ժամանակ, Սպիտակ տունը հայտնել է, որ «Դարիեն Գափով» ԱՄՆ միգրացիոն հոսքերը նվազել են 99%-ով։ Այս տարածքը, որը գտնվում է Պանամայի հարավում և Կոլումբիայի հյուսիսում, ճահճային է, առանց ճանապարհների և ենթակառուցվածքների, ինչը միգրանտների համար անցումը դարձնում է ծայրահեղ դժվար։
Անօրինական միգրացիայի խնդրի լուծումը Թրամփի նախընտրական ծրագրի հիմնական խոստումներից մեկն էր։ Հունվարի 20-ին կայացած երդմնակալության արարողության ժամանակ նա խոստացել է իրականացնել «միլիոնավոր ու միլիոնավոր» անօրինական միգրանտների արտաքսումը՝ նախազգուշացնելով նաև ԱՄՆ-ի հարավային սահմանին զինված ուժեր ուղարկելու մասին՝ «աղետալի ներխուժումը» կանխելու նպատակով։
Թրամփի ստորագրած առաջին հրամանագրերից մեկով հարավային սահմանին արտակարգ դրություն է հայտարարվել, ինչը հեշտացրել է զանգվածային արտաքսումները։ Բացի այդ, նա չեղարկել է catch and release («բռնել և բաց թողնել») մեթոդը, որով միգրանտներին ազատ էին արձակում, մինչ նրանք կսպասեին դատական լսումներին։
Նրա հրամանագրերով դադարեցվել են փախստականների վերաբնակեցման ծրագրերը, ինչպես նաև չեղարկվել է իրավունքը, որով ԱՄՆ տարածքում ծնված միգրանտների երեխաները քաղաքացիություն էին ստանում։ Սակայն դատարանը հետագայում արգելափակեց այդ որոշումը։

Служба иммиграции и таможенного контроля США (ICE) опубликовала статистику, отражающую показатели арестов мигрантов после возвращения Дональда Трампа в Белый дом.
Согласно данным ведомства, в период с 20 января по 10 марта 2025 года было арестовано 32 809 человек, что превышает общий показатель за предыдущий год, сообщает «Голос Америки».
В заявлении ICE отмечается: «В течение 2024 финансового года подразделение ICE по обеспечению исполнения и депортации провело 33 242 подобных ареста».
По данным ведомства, среди задержанных 14 111 были осуждены за преступления, а 9 980 являлись обвиняемыми по уголовным делам.
ICE также сообщила об аресте 1 155 членов банд, что почти в 2,5 раза превышает показатель за аналогичный период прошлого года, составлявший 483 человека. Кроме того, согласно отчету, 39 задержанных обвиняются или подозреваются в терроризме.
«Мы депортировали известных террористов, членов картелей и банд из нашей страны», — заявила министр внутренней безопасности Кристи Ноэм, подчеркнув, что процесс депортации будет продолжаться.
В феврале исполняющий обязанности директора ICE Калеб Вителло был заменен на Тодда Лайонса.
«Я назначаю новое руководство ICE, чтобы обеспечить те результаты, которых справедливо ожидают президент Трамп и американский народ», — отметила Ноэм.
Администрация Трампа изменила функциональность приложения CBP One, которое ранее позволяло мигрантам назначать интервью в легальных пунктах въезда. Вместо этого было запущено приложение CBP Home, предлагающее пользователям заявить о намерении покинуть страну.
«Приложение CBP Home позволяет мигрантам немедленно покинуть страну через самодепортацию, что даст им возможность в будущем легально вернуться и осуществить американскую мечту. Если они этого не сделают, мы найдем их, депортируем, и они никогда не вернутся», — заявила Ноэм.
Между тем, Белый дом сообщил, что миграционные потоки через «Дарьенский разрыв» сократились на 99%. Эта территория, расположенная на юге Панамы и севере Колумбии, является болотистой местностью без дорог и инфраструктуры, что делает переход крайне сложным для мигрантов.
Решение проблемы нелегальной миграции было одним из основных предвыборных обещаний Трампа. Во время инаугурации 20 января он пообещал депортировать «миллионы и миллионы» нелегальных мигрантов, а также предупредил о возможности отправки вооруженных сил на южную границу США для предотвращения «катастрофического вторжения».
Одним из первых указов Трампа было объявление чрезвычайного положения на южной границе, что упростило массовые депортации. Кроме того, он отменил метод «поймай и отпусти», позволявший мигрантам оставаться на свободе в ожидании судебных слушаний.
Один из первых исполнительных указов президента Трампа объявил чрезвычайное положение на южной границе, что упростило массовые депортации. Кроме того, он отменил практику 'поймай и отпусти', которая ранее позволяла мигрантам оставаться на свободе в ожидании судебных слушаний.
Его исполнительные указы также приостановили программы переселения беженцев и отменили право на получение гражданства для детей, рожденных от мигрантов на территории США. Однако суд впоследствии заблокировал это решение.