Իր հերթին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացմանը, նշել է, որ հայ-ադրբեջանական համաձայնությունը կարող է լրջորեն վերափոխել տարածաշրջանը, եթե այն ստորագրվի։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ այս զարգացումների ֆոնին Մինսկի խմբի շարունակական գոյության անհրաժեշտություն այլևս չկա, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Հուսով եմ, որ ԵԱՀԿ-ն կարող է շարունակել դերակատարում ունենալ տարածաշրջանում։ Բայց Մինսկի խմբի ժամանակն անցել է», – ասել է Ուորլիքը։
Նա հավելել է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ճանապարհին դեռևս կան որոշ խոչընդոտներ, որոնց լուծումը կարևոր է։
«Սակայն կարծում եմ, որ դա հնարավոր է։ Խաղաղության պայմանագրի առկայությունը նոր դարաշրջան կբացի, հատկապես Հայաստանի համար։ Ժամանակի ընթացքում այն կխթանի տարածաշրջանի բոլոր երկրների, հատկապես Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավումը», – նշել է Ուորլիքը։
Ըստ նրա՝ այս գործընթացը կնպաստի Հայաստանի էներգետիկ և տնտեսական կախվածության նվազմանը Ռուսաստանից՝ հնարավորություն տալով Երևանին զարգացնել հարաբերությունները Արևմուտքի, Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հետ։
Ուորլիքը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը չի վերացնի կողմերի միջև առկա անվստահությունը։ Նրա խոսքով՝ այդ հարցը մնում է հիմնական մարտահրավերներից մեկը, որը կպահանջի հետևողական և երկարատև աշխատանք՝ հաղթահարելու համար։
ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ռիչարդ Կազլյարիչն իր հերթին դրական է գնահատել Վաշինգտոնի արձագանքը հայ-ադրբեջանական բանակցություններին, սակայն ընդգծել է, որ «այն չի սահմանում ԱՄՆ-ի որևէ կոնկրետ դերակատարություն այն հաջորդ քայլերում, որոնք, ըստ պետքարտուղարության, պետք է ձեռնարկեն Հայաստանն ու Ադրբեջանը՝ խաղաղ հարաբերություններ հաստատելու համար»։ Կազլյարիչը կարծում է, որ Վաշինգտոնը պետք է շարունակի աջակցություն ցուցաբերել կողմերին՝ դիվանագիտական և այլ մակարդակներում։
«Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք շարունակել մեր ներգրավվածությունն այն ոլորտներում, որտեղ արդեն ցուցաբերել ենք աջակցություն։ Օրինակ, մենք նպաստել ենք ականազերծման գործընթացին՝ օգնելով թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին, և սա մի ուղղություն է, որը ԱՄՆ-ը կարող է շարունակել զարգացնել։ Բացի այդ, մենք կարող ենք դրական ազդեցություն ունենալ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման հարցում՝ խրախուսելով նրանց առաջ շարժվել դեպի հարաբերությունների նորմալացում», – ասել է նա։
Նախկին դեսպանի գնահատմամբ՝ խաղաղության հաստատման ճանապարհին դեռևս առկա են լուրջ մարտահրավերներ, որոնք անհրաժեշտ է լուծել։ Դրանց թվում են ԵՄ քաղաքացիական դիտորդների ներկայությունը սահմանային գոտիներում, տրանսպորտային կապերի վերականգնումը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարաժամկետ հարաբերությունների կարգավորումը համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
«Վերջին դրույթը ընդգրկում է ողջ սպեկտրը՝ ականազերծումից և չպայթած արկերի չեզոքացումից մինչև հարևան պետությունների միջև կայուն ու բնականոն հարաբերությունների հաստատում։ Այսպիսով, կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է համապարփակ լուծումներ գտնել վերոնշյալ չորս ուղղություններով», – ասում է Կազլյարիչը։
Ռուսաստանի ներգրավվածության մասին խոսելով՝ Կազլյարիչը նկատել է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման մասին հայտարարությունից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ինչը վկայում է Մոսկվայի հետաքրքրվածության մասին։ Սակայն, ըստ նրա, այսօր Ռուսաստանը շարունակում է իր առաջնահերթ ուշադրությունը կենտրոնացնել Ուկրաինայի իրադարձությունների վրա։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտնել են, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ աշխատանքներն ավարտվել են, բայց Բաքուն ներկայացրել է երկու պայման՝ համաձայնագրի ստորագրման համար՝ պահանջելով փոփոխություններ Հայաստանի Սահմանադրությունում և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում։ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտարարել է, որ ողջունում է կողմերին «պատմական խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի կապակցությամբ»։

Джеймс Уорлик, бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США, комментируя финализацию текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, отметил, что в случае подписания оно может кардинально преобразовать регион.
Он также выразил мнение, что на фоне этих событий необходимость в дальнейшем существовании Минской группы отсутствует, сообщает «Голос Америки».
«Надеюсь, что ОБСЕ сможет продолжать играть роль в регионе. Но время Минской группы прошло», — заявил Уорлик.
Он добавил, что на пути к подписанию мирного соглашения все еще существуют некоторые препятствия, которые необходимо решить.
«Однако я считаю, что это возможно. Наличие мирного соглашения откроет новую эру, особенно для Армении. Со временем это будет способствовать улучшению отношений между всеми странами региона, особенно с Азербайджаном и Турцией», — отметил Уорлик.
По его словам, этот процесс будет способствовать снижению энергетической и экономической зависимости Армении от России, позволяя Еревану развивать отношения с Западом, Европейским Союзом и США.
Уорлик также подчеркнул, что подписание мирного соглашения не устранит существующее недоверие между сторонами. По его словам, этот вопрос остается одним из основных вызовов, требующих последовательной и долгосрочной работы для преодоления.
Бывший посол США Ричард Каузларич, в свою очередь, положительно оценил реакцию Вашингтона на армяно-азербайджанские переговоры, однако подчеркнул, что «она не определяет какой-либо конкретной роли США в дальнейших шагах, которые, по мнению Госдепартамента, Армения и Азербайджан должны предпринять для установления мирных отношений». Каузларич считает, что Вашингтон должен продолжать оказывать поддержку сторонам на дипломатическом и других уровнях.
«Думаю, что мы можем продолжать наше участие в тех областях, где уже оказывали поддержку. Например, мы содействовали процессу разминирования, помогая как Армении, так и Азербайджану, и это одно из направлений, которое США могут продолжать развивать. Кроме того, мы можем оказать положительное влияние на нормализацию отношений между Турцией и Арменией, поощряя их двигаться вперед к нормализации», — сказал он.
Бывший посол отметил, что на пути к установлению мира все еще существуют серьезные вызовы, которые необходимо решить. Среди них присутствие гражданских наблюдателей ЕС в приграничных районах, восстановление транспортных связей, а также долгосрочное урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном после подписания соглашения.
«Последнее положение охватывает весь спектр — от разминирования и нейтрализации неразорвавшихся боеприпасов до установления стабильных и нормальных отношений между соседними государствами. Таким образом, я считаю, что необходимо найти комплексные решения по вышеупомянутым четырем направлениям», — сказал Каузларич.
Говоря о вовлеченности России, Каузларич отметил, что после объявления о подписании мирного договора премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, что свидетельствует об интересе Москвы. Однако, по его словам, Россия продолжает сосредотачивать свое основное внимание на событиях в Украине.
Армения и Азербайджан объявили о завершении работы над текстом мирного договора, однако Баку выдвинул два условия для его подписания: внесение изменений в Конституцию Армении и роспуск Минской группы ОБСЕ. Госдепартамент США заявил, что приветствует завершение переговоров по «историческому мирному соглашению».