Եվրամիության ընդհանուր հարցերով խորհրդի նիստում նախատեսվում է քննարկել «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանին օժանդակելու հնարավորությունը: Այդ մասին տեղեկացրել է Չեխիայի եվրոպական հարցերով նախարար Մարտին Դվորժակը։
Չեխիայի արտգործնախարարը նախորդ օրը՝ Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարների հավաքի ժամանակ, բարձրացրել է լրատվամիջոցին աջակցելու հարցը՝ նախաձեռնելով հայտարարության նախագիծ, որտեղ անդրադարձ է կատարվում ԵՄ-ի կողմից «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանին օժանդակելու հնարավորությանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Մարտին Դվորժակն ասել է, որ մարտի 17–ի դրությամբ Եվրամիության ևս 7 երկիր՝ Ավստրիան, Գերմանիան, Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Լեհաստանը և Բելգիան, միացել են այս նախաձեռնությանը։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվում է կրճատել 7 դաշնային գործակալություն, այդ թվում՝ գլոբալ լրատվամիջոցների գործակալությունը, որը վերահսկում է «Ազատություն» ռադիոկայանն ու «Ամերիկայի ձայն» լրատվամիջոցը։
Հրամանի հրապարակումից ժամեր անց լրատվամիջոցները տարածել են վերահսկող գործակալության նամակը, ըստ որի՝ Կոնգրեսի հաստատած դրամաշնորհը, որից ֆինանսավորվում է «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը, դադարեցվել է։ Նամակը ստորագրել է Քերի Լեյքը, որը ներկայանում է որպես գործակալության գործադիր տնօրենի պաշտոնակատարի ավագ խորհրդական և Թրամփի թեկնածուն՝ «Ամերիկայի ձայնի» ղեկավարի պաշտոնում։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Կապուսը X-ի իր հարթակում գրել է. «Առանց մեզ, փակ հասարակություններում շաբաթական մոտ 50 միլիոն մարդ, կզրկվի աշխարհի մասին ճշմարտության հասանելիությունից»։

The European Union's General Affairs Council is expected to discuss the possibility of supporting Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL), Czech Minister for European Affairs Martin Dvořák announced.
During the previous day's meeting of EU foreign ministers, the Czech Foreign Minister raised the issue of assisting the media organization. He initiated a draft statement addressing the EU’s potential support for RFE/RL, according to reports from Radio Free Europe.
Dvořák stated that as of March 17, seven more EU countries—Austria, Germany, Lithuania, Latvia, Estonia, Poland, and Belgium—had joined this initiative.
Earlier, U.S. President Donald Trump had signed an executive order to cut funding for seven federal agencies, including the U.S. Agency for Global Media (USAGM), which oversees RFE/RL and Voice of America (VOA).
Just hours after the order was issued, media reports surfaced about a letter from the oversight agency indicating that Congress-approved grants funding RFE/RL had been halted. The letter was signed by Kerri Lake, who identified herself as a senior adviser to the agency’s acting CEO and Trump’s nominee for the Voice of America leadership.
RFE/RL President and CEO Stephen Capus commented on X, stating: “Without us, nearly 50 million people in closed societies would lose access to the truth about the world.”