Եվրամիության ընդհանուր հարցերով խորհրդի նիստում նախատեսվում է քննարկել «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանին օժանդակելու հնարավորությունը: Այդ մասին տեղեկացրել է Չեխիայի եվրոպական հարցերով նախարար Մարտին Դվորժակը։
Չեխիայի արտգործնախարարը նախորդ օրը՝ Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարների հավաքի ժամանակ, բարձրացրել է լրատվամիջոցին աջակցելու հարցը՝ նախաձեռնելով հայտարարության նախագիծ, որտեղ անդրադարձ է կատարվում ԵՄ-ի կողմից «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանին օժանդակելու հնարավորությանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Մարտին Դվորժակն ասել է, որ մարտի 17–ի դրությամբ Եվրամիության ևս 7 երկիր՝ Ավստրիան, Գերմանիան, Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Լեհաստանը և Բելգիան, միացել են այս նախաձեռնությանը։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվում է կրճատել 7 դաշնային գործակալություն, այդ թվում՝ գլոբալ լրատվամիջոցների գործակալությունը, որը վերահսկում է «Ազատություն» ռադիոկայանն ու «Ամերիկայի ձայն» լրատվամիջոցը։
Հրամանի հրապարակումից ժամեր անց լրատվամիջոցները տարածել են վերահսկող գործակալության նամակը, ըստ որի՝ Կոնգրեսի հաստատած դրամաշնորհը, որից ֆինանսավորվում է «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը, դադարեցվել է։ Նամակը ստորագրել է Քերի Լեյքը, որը ներկայանում է որպես գործակալության գործադիր տնօրենի պաշտոնակատարի ավագ խորհրդական և Թրամփի թեկնածուն՝ «Ամերիկայի ձայնի» ղեկավարի պաշտոնում։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Կապուսը X-ի իր հարթակում գրել է. «Առանց մեզ, փակ հասարակություններում շաբաթական մոտ 50 միլիոն մարդ, կզրկվի աշխարհի մասին ճշմարտության հասանելիությունից»։

18 Март 2025 - 14:31 AMT
На заседании Совета Европейского Союза по общим вопросам планируется обсудить возможность оказания поддержки радиостанции «Радио Свобода/Радио Свободная Европа» (RFE/RL). Об этом сообщил министр Чехии по европейским делам Мартин Дворжак.
Накануне глава МИД Чехии на встрече министров иностранных дел ЕС поднял вопрос о поддержке данного СМИ. Он инициировал проект заявления, в котором рассматривается возможность помощи RFE/RL со стороны ЕС, сообщает «Радио Свобода».
По словам Дворжака, к 17 марта к этой инициативе присоединились еще семь стран ЕС — Австрия, Германия, Литва, Латвия, Эстония, Польша и Бельгия.
Ранее стало известно, что президент США Дональд Трамп подписал указ о сокращении финансирования семи федеральных агентств, включая Глобальное агентство по медиа (USAGM), которое контролирует «Радио Свобода» и «Голос Америки».
Через несколько часов после публикации указа СМИ распространили письмо от контролирующего агентства, в котором говорится, что утвержденные Конгрессом гранты на финансирование RFE/RL были приостановлены. Письмо подписано Керри Лейк, которая представилась старшим советником исполняющего обязанности главы агентства и кандидатом Трампа на пост руководителя «Голоса Америки».
Президент и генеральный директор RFE/RL Стивен Капус заявил на платформе X: «Без нас около 50 миллионов человек в закрытых обществах лишатся доступа к правде о мире».