Telegram-ի ակտիվ ամսական օգտատերերի թիվը գերազանցել է մեկ միլիարդը, ինչի արդյունքում այն դարձել է աշխարհի երկրորդ ամենատարածված մեսենջերը։ Այդ մասին հայտարարել է Պավել Դուրովը։
«Այժմ Telegram-ն ունի ավելի քան մեկ միլիարդ ամսական ակտիվ օգտատեր, այն դարձել է աշխարհում երկրորդ ամենահայտնի հաղորդակցման հավելվածը (չհաշված չինական WeChat-ը)», – գրել է Դուրովը իր Telegram-ալիքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հավելվածի հիմնադիրը նաև ընդգծել է օգտատերերի ներգրավվածության բարձր մակարդակը․ միջինում նրանք բացում են Telegram-ը օրական 21 անգամ և այնտեղ անցկացնում 41 րոպե։ Բացի այդ, ըստ նրա, Telegram-ի նախորդ տարվա եկամուտը կազմել է 547 միլիոն դոլար։
Դուրովի խոսքով՝ WhatsApp-ը շարունակում է գլխավորել վարկանիշը։
«Տարիներ շարունակ նրանք հուսահատորեն փորձել են կրկնօրինակել մեր նորարարությունները՝ միլիարդավոր դոլարներ ծախսելով լոբբինգի և PR արշավների վրա՝ մեր զարգացումը դանդաղեցնելու համար։ Նրանք ձախողվեցին։ Telegram-ն աճեց, դարձավ շահութաբեր և՝ ի տարբերություն մեր մրցակցի, պահպանեց իր անկախությունը», – հավելել է նա։

Число пользователей Telegram, активно использующих приложение ежемесячно, превысило один миллиард, благодаря чему мессенджер занял второе место по популярности в мире. Об этом сообщил Павел Дуров.
«Сейчас Telegram насчитывает более одного миллиарда ежемесячных активных пользователей, он стал вторым по популярности приложением для обмена сообщениями в мире (не считая китайского WeChat)», – написал Дуров в своем Telegram-канале., сообщает РИА Новости.
Создатель платформы также подчеркнул высокий уровень вовлеченности аудитории: пользователи в среднем открывают Telegram 21 раз в день и проводят в нем 41 минуту. При этом, по его словам, доход сервиса за прошлый год составил 547 миллионов долларов.
Лидирующую позицию в рейтинге сохраняет WhatsApp, отметил Дуров. «В течение многих лет они отчаянно пытались скопировать наши инновации, тратя миллиарды на лоббирование и PR-кампании, чтобы замедлить наше развитие. Они потерпели неудачу. Telegram вырос, стал прибыльным и – в отличие от нашего конкурента – сохранил независимость», – добавил он.