Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (CHP) ղեկավար Օզգյուր Օզելը մեկնաբանել է Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալության հետ կապված իրադարձությունները։ Ըստ նրա՝ կատարվածը պետք է դիտարկել որպես «հեղաշրջման փորձ», քանի որ Ստամբուլի բնակչության կամքը ենթարկվել է հարձակման։
Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացն ուղղակիորեն կապված է այն բանի հետ, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի հաշտվել Ստամբուլի ՏԻՄ ընտրություններում կրած պարտության հետ և փորձում է վերականգնել իր կորցրած իշխանությունը, գրում է Factor.am-ը։
Օզելը վերստին հիշեցրել է հայտնի արտահայտությունը՝ «ով հաղթում է Ստամբուլում, տիրում է Թուրքիային»՝ շեշտելով, որ Իմամօղլուն արդեն չորս անգամ հաղթել է Էրդողանին, ինչն էլ դարձել է այս միջամտության պատճառը։ Ընդդիմադիր գործիչը խստորեն քննադատել է Էրդողանի գործողությունները՝ պնդելով, որ պետությունը ժողովրդի դեմ դուրս բերելու փորձերն ապարդյուն են։
Ըստ նրա՝ մարտի 31-ի ընտրությունների ժամանակ իշխանությունները գործադրել են բոլոր միջոցները, որպեսզի խոչընդոտեն Իմամօղլուի հաղթանակին, սակայն վերջնականապես ժողովուրդն է որոշել ընտրությունների ելքը։ Օզելը վստահեցրել է, որ այս անգամ ևս ժողովուրդը չի զիջելու իր իրավունքները։
«Նրանք փորձում են ոչնչացնել արդարադատությունը, հարձակվել ընդդիմության վրա, հատկապես՝ մեր կուսակցության վրա, քրեականացնել նրանց, որոնք հաղորդում են այդ իրադարձությունները, նրանց, ովքեր թվիթերում են կամ պարզապես հավանում են գրառումները, անվանում են հանցագործներ, կանչում հարցաքննության, բանտ նստեցնում և մեզ մաշեցնում»,- հայտարարել է նա։
Անդրադառնալով CHP-ի մարտի 23-ին կայանալիք նախնական ընտրություններին՝ Օզելը հայտնել է, որ լրացուցիչ քվեատուփ է տեղադրվելու՝ համերաշխության խորհրդանիշի նպատակով։
«Սա քվեատուփ է համերաշխության համար։ Բոլոր քաղաքական կուսակցությունները, ովքեր հանդես են գալիս ժողովրդավարության օգտին, հրավիրված են քվեարկելու»,- նշել է նա։
Օզելը նաև շեշտել է, որ չնայած իշխանության բոլոր ճնշումներին, CHP-ի և Էքրեմ Իմամօղլուի պայքարը հնարավոր չէ դադարեցնել։ Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել ընդդիմադիր 16 կուսակցություններին՝ ցուցաբերած աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ Իզմիրում, Անկարայում և այլ քաղաքներում իշխանության սահմանած սահմանափակումները միայն ժամանակավոր բնույթ են կրում, քանի որ ժողովրդի կամքը միշտ վեր է մնալու։
Թուրքիայում 37 մարդ է ձերբակալվել սոցցանցերում Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետի վերաբերյալ հրապարակումների համար: Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն ձերբակալվել է ահաբեկչության, կոռուպցիայի և կաշառակերության մեղադրանքների հետաքննության շրջանակում։ Նա համարվում է Թուրքիայի նախագահՌեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավոր մրցակիցը առաջիկա նախագահական ընտրություններում։

Лидер оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP) Турции Озгюр Озель прокомментировал арест мэра Стамбула Экрема Имамоглу. По его словам, произошедшее следует рассматривать как «попытку переворота», поскольку это прямое посягательство на волю жителей Стамбула.
Озель подчеркнул, что эта ситуация напрямую связана с тем, что президент Реджеп Тайип Эрдоган не смирился с поражением на муниципальных выборах в Стамбуле и пытается вернуть утраченные позиции, сообщает Factor.am .
Он напомнил известную фразу: «Кто побеждает в Стамбуле, тот владеет Турцией», подчеркнув, что Имамоглу уже четыре раза побеждал Эрдогана. Именно это, по его мнению, стало причиной вмешательства. Оппозиционный лидер резко раскритиковал действия Эрдогана, заявив, что попытки использовать государство против собственного народа обречены на провал.
По его словам, власти приложили все усилия, чтобы помешать победе Имамоглу на выборах 31 марта, но окончательное решение принял народ. Озель заверил, что и на этот раз люди не откажутся от своих прав.
«Они пытаются уничтожить правосудие, атаковать оппозицию, особенно нашу партию, криминализировать тех, кто освещает эти события, называть преступниками тех, кто пишет в Twitter или даже просто ставит лайки, вызывать их на допросы, сажать в тюрьму и изматывать нас», – заявил он.
Говоря о предстоящих 23 марта внутрипартийных выборах CHP, Озель сообщил, что будет установлен дополнительный избирательный ящик в знак солидарности.
«Это урна для голосования в поддержку солидарности. Все политические партии, выступающие за демократию, приглашены принять участие в голосовании», – отметил он.
Озель также подчеркнул, что несмотря на давление со стороны властей, борьбу CHP и Экрема Имамоглу остановить невозможно. Он поблагодарил 16 оппозиционных партий за поддержку, подчеркнув, что ограничения, введенные властями в Измире, Анкаре и других городах, носят лишь временный характер, поскольку воля народа всегда окажется выше.
В Турции арестованы 37 человек за публикации в соцсетях о мэре Стамбула. Экрем Имамоглу задержан в рамках расследования обвинений в терроризме, коррупции и взяточничестве. Он считается главным соперником Эрдогана на предстоящих президентских выборах.