Սիրիայի անցումային շրջանի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարան դիմել է Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին՝ պահանջելով արտահանձնել Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար Ասադին, ով քաղաքական ապաստան է ստացել Ռուսաստանում։ Այդ մասին հայտնել է «Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքը X սոցիալական ցանցում՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Հեռուստաալիքը լրացուցիչ մանրամասներ չի հայտնել, գրում է «Կոմերսանտը»։
2024 թվականի դեկտեմբերին Սիրիայում իշխանության է եկել «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» ծայրահեղական թուրքամետ խմբավորումը, ինչից հետո Բաշար Ասադը հրաժարական է ներկայացրել և ընտանիքի հետ մեկնել Ռուսաստան։ Նա եղել է Սիրիայի նախագահը 2000 թվականի հուլիսի 17-ից՝ ղեկավարելով երկիրը 24 տարի։
2025-ի մարտին Սիրիայի ալավիներով բնակեցված շրջաններում սկսել են զինված բախումներ նոր ռեժիմի ուժային կառույցների և նախկին նախագահի կողմնակիցների միջև։ Մարտի 7-ին կառավարական բանակը վերահսկողություն է սահմանել Տարտուսի և Լաթաքիայի կենտրոնական շրջաններում։ Այդ ժամանակ Ահմեդ աշ-Շարան դիմել է ապստամբներին՝ կոչ անելով «զենքը դնել և հանձնվել, քանի դեռ ուշ չէ»։ Նա նաև ընդգծել է, որ այս զարգացումները եղել են «սպասելի խնդիր»։ Վերջին պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Սիրիայում զոհվել է մոտ 1500 մարդ։
Մարտի 13-ին երկրի ժամանակավոր ղեկավարը ստորագրել է սահմանադրական հռչակագիր, որը սահմանում է անցումային շրջանի իրավական հիմքը։ Այդ շրջանը, ըստ հռչակագրի, տևելու է հինգ տարի։ Մարտի 20-ին Վլադիմիր Պուտինը պաշտոնական ուղերձ է հղել Ահմեդ աշ-Շարային՝ հայտնելով իր աջակցությունը Սիրիայի նոր կառավարության կայունություն վերականգնելու ջանքերին։

Ahmed al-Sharaa, the interim president of Syria, has formally requested Russian President Vladimir Putin to hand over former Syrian leader Bashar al-Assad, who has been granted political asylum in Russia. This was reported by the Al Arabiya TV channel on social network X, citing its sources. The channel provided no additional details on the matter, according to Kommersant.
In December 2024, the radical group Hayat Tahrir al-Sham (designated as a terrorist organization and banned in Russia) seized power in Syria. Following the takeover, Bashar al-Assad resigned and left for Russia with his family. He had served as president since July 17, 2000, holding office for 24 years.
In March 2025, clashes erupted in Syria's Alawite-majority regions between the new government forces and supporters of the ousted president. On March 7, government troops took control of central Tartus and Latakia. At the time, Ahmed al-Sharaa called on the rebels to “lay down their arms and surrender before it’s too late.” He noted that the clashes were “an expected problem.” According to the latest official data, approximately 1,500 people have died in the conflict.
On March 13, the interim president signed a constitutional declaration, establishing the legal framework for the country's transitional period, which will last five years. On March 20, Vladimir Putin sent an official message to Ahmed al-Sharaa, expressing his support for the new government's efforts to restore stability in Syria.