Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրել է ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը բողոքների ժամանակ բռնության ու սեփականությունը վնասելու համար: Նա ասել է, որ ընդդիմությունը, որի անդամ է Ստամբուլի բանտարկված քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն, և հատկապես նրա առաջնորդ Օզգյուր Օզելը, պատասխանատու են տեղի ունեցածի համար, գրում է «Վեստնիկ Կավկազա»–ն։
«Մենք մտահոգությամբ հետևեցինք այն իրադարձություններին, որոնք տեղի ունեցան ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդի կոչից հետո՝ փողոց դուրս գալու, և շուտով դրանք վերածվեցին բռնի գործողությունների: Մարգինալ կազմակերպությունների և քաղաքային ավազակների հարձակումներից վնասվածք է ստացել 123ոստիկան», – ասել է Էրդողանը:
Նա մեղադրեց կուսակցության ղեկավարությանը, այդ թվում՝ նրա նախագահին, անպատասխանատու գործողությունների մեջ, որոնց, հետևանքով ոստիկաններ են վնասվածքներ ստացել, խանութների ցուցափեղկեր են կոտրվել։ Ընդհանուր առմամբ վնասվել է միլիարդավոր լիրաների պետական սեփականության:
Էրդողանը նշել է, որ խորհրդարանի պատգամավորները կգնահատեն տեղի ունեցածը, և կազմված զեկույցները կուղարկվեն դատարան՝ հետագա դատաքննության համար:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган возложил ответственность за протестные акции, приведшие к насилию и повреждению имущества, на Народно-республиканскую партию (НРП). По его мнению, партия, к которой принадлежит арестованный мэр Стамбула Экрем Имамоглу, и в частности её лидер Озгюр Озель, несут ответственность за происходящее, сообщает Вестник Кавказа.
«Мы с тревожностью следили за событиями, которые развернулись после призыва лидера главной оппозиционной партии выйти на улицы и быстро переросли в насильственные действия. Из-за нападений маргинальных организаций и городских бандитов за эти дни пострадали 123 наших полицейских», – заявил Эрдоган.
Президент обвинил руководство НРП, включая её председателя, в безответственных действиях, приведших к насилию, повреждениям витрин магазинов и материальному ущербу государственному имуществу, который, по его словам, оценивается в миллиарды лир.
Эрдоган сообщил, что парламентарии будут оценивать случившееся, а все подготовленные отчёты будут направлены в суд для дальнейшего разбирательства.