ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության խորհրդատու Մայքլ Ուոլթցը սխալմամբThe Atlantic-ի խմբագիրՋեֆրի Գոլդբերգին ավելացրել է Signal մեսենջերի նամակագրությունում, որտեղ քննարկվում էին հարվածները Յեմենի շիա «Անսար Ալլահ» շարժման (հուսիթների) դիրքերին: Խմբում քննարկվում էին հարվածների նպատակները, ժամանակը և օգտագործվող զինատեսակները:
Գոլդբերգը այս պատմությունը ներկայացրել է The Atlantic ամսագրում հրապարակված հոդվածում, գրում է Theins.ru-ն:
Գոլդբերգի խոսքով՝ մարտի 11-ին նա նամակագրության հարցում է ստացել «Մայքլ Ուոլց» անունով օգտատերից: Չնայած նրան, որ նա ենթադրում էր, թե հնարավոր է՝ դա լինի կեղծ հաշիվ, նա համաձայնել է հաղորդակցություն սկսել: Երկու օր անց նրան ընդգրկել են Houthi PC small group անվամբ խմբում, որտեղ Ուոլցը գրել էր, որ ստեղծվում է խումբ, որը կարգավորելու է հուսիթների դեմ գործողությունների իրականացումը:
Հաջորդ օրերին խմբում սկսել են քննարկել հարվածների շուրջ Ուոլցի հրահանգները: «Ջեյ Դի Վենս» անունով օգտատերը քննադատել է Թրամփի որոշումը և նշել, որ նախապես պետք է դաշնակիցների հետ խորհրդակցել:
Գոլդբերգը նշել է, որ որոշ տեղեկություններ խմբում այնքան զգացնունքային էին, որ նա որոշել է չհրապարակել դրանք: Երբ հարվածները հասցվել են, ինչպես նախապես նախատեսված էր, խմբի անդամներն արտահայտել են իրենց էմոցիաները, և Ուոլցը տեղադրել է ամերիկյան դրոշի, կրակի և սեղմված ափի էմոջիներ:
Խմբում, բացի Գոլդբերգից, առկա էին նաև Ուոլցը, պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, արտաքին գործերի նախարար Մարկո Ռուբիոն և ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի այլ անդամներ:
Խմբում քննարկվել էին ամբողջ գործողությունը, հարվածի ժամանակը, նպատակները և հնարավոր հետևանքները, գրում է «Կոմերսանտը»։
«Ես երբեք նախկինում չէի տեսել նման խախտում գաղտնիության մեջ։ Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակիցները կանոնավոր կերպով օգտագործում են Signal-ը՝ հիմնականում հանդիպումների նշանակման և այլ լոգիստիկ հարցերի համար։ Իհարկե, ոչ թե զգայուն ռազմական գործողությունների քննարկման համար», –ասել է Գոլդբերգը:
Գործողությունը սկսելուց հետո Գոլդբերգը դիմել է ազգային անվտանգության խորհրդին մեկնաբանություններ ստանալու համար: Խորհրդի ներկայացուցիչը հաստատել է զրույցի իսկությունը և նշել, որ այժմ ուսումնասիրում են, թե ինչպես և ինչու լրագրողը հայտնվեց այդ խմբում:

25 Март 2025 - 08:55 AMT
Национальный советник США по безопасности Майкл Уолтц случайно добавил журналиста Джеффри Голдберга в группу в Signal, где обсуждались удары по позициям хуситского движения («Ансар Аллах») в Йемене. В группе обсуждали цели ударов, их время и используемые виды оружия.
Голдберг представил эту историю в статье, опубликованной в журнале The Atlantic, главным редактором которого он является, сообщает Theins.ru .
По словам Голдберга, 11 марта он получил сообщение от пользователя с именем «Майкл Уолтц». Несмотря на то, что он подозревал, что это может быть фальшивый аккаунт, он согласился начать общение. Два дня спустя его добавили в группу под названием «Houthi PC small group», где Уолтц написал, что создается группа для координации действий против хуситов.
В последующие дни в группе начали обсуждать распоряжения Уолтца по ударам. Пользователь с именем «Джей Д. Вэнс» раскритиковал решение Трампа и указал, что следовало предварительно проконсультироваться с союзниками.
Голдберг отметил, что некоторая информация в группе была настолько чувствительной, что он решил не публиковать ее. Когда удары были нанесены, как планировалось, члены группы выразили свои эмоции, и Уолтц разместил эмодзи американского флага, огня и сжатой ладони.
Помимо Голдберга, в группе были также Уолтц, министр обороны Пит Хегсет, вице-президент Джей Д. Вэнс, министр иностранных дел Марко Рубио и другие члены Совета национальной безопасности США.
В группе обсуждали всю операцию, время ударов, цели и возможные последствия, сообщает Коммерсант.
«Я никогда не видел такого нарушения конфиденциальности. Сотрудники Совета национальной безопасности регулярно используют Signal, в основном для назначения встреч и других логистических вопросов. Конечно, не для обсуждения текущих военных операций», — сказал Голдберг.
После начала операции Голдберг обратился в Совет национальной безопасности за комментариями. Представитель Совета подтвердил подлинность разговора и сообщил, что сейчас проводится расследование, как и почему журналист оказался в этой группе.