STARLINK-ի ինտերնետ ծառայությունները արդեն հասանելի են Հայաստանի տարածքում՝ ներառյալ ամենահեռավոր բնակավայրերն ու բարդ տեղանք ունեցող տարածքները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նա նշել է, որ այս կարևոր քայլը հնարավոր է դարձել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, STARLINK ընկերության և պետական գործընկերների համատեղ ու նվիրված աշխատանքի շնորհիվ։
«Ինչո՞ւ է սա կարևոր՝ Թվային ենթակառուցվածքների նոր մակարդակ՝ անվտանգ, որակյալ կապի ապահովմամբ։ Հասանելիություն համաշխարհային առաջատար ծառայություններին։ Կապի նոր հնարավորություններ բոլորի համար՝ անկախ գտնվելու վայրից»,- նշել է նախարը և ներկայացրել Հայաստանում STARLINK-ի ծառայությունների սակագները։
«Հաջորդ սերնդի ինտերնետն արդեն Հայաստանում է»,–գրել է նախարարը։
Հարցին ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Starlink արբանյակային ինտերնետը այլևս հասանելի է Հայաստանում։ Starlink–ի բաժանորդները կարող են իրենց աշխատանքը կազմակերպել Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում, բնության գրկում, սարերում, դաշտերում, անտառներում՝ մնալով անմիջական կապի մեջ աշխարհի և բնության հետ»,–գրել է նա։

Starlink's internet services are now officially available throughout Armenia, including the most remote settlements and areas with challenging terrain. The announcement was made by Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan on his Facebook page.
He emphasized that this milestone was achieved thanks to the joint and dedicated efforts of the Ministry of High-Tech Industry, the Starlink company, and other government partners.
“Why is this important? A new level of digital infrastructure—with secure, high-quality connectivity. Access to leading global services. New communication opportunities for everyone, regardless of location,” the minister noted, also sharing Starlink’s pricing plans in Armenia.
“The next-generation internet has arrived in Armenia,” he wrote.
Prime Minister Nikol Pashinyan also addressed the news on his Facebook page.
“Starlink satellite internet is now available in Armenia. Starlink users can work from anywhere in the Republic of Armenia—in the heart of nature, in the mountains, fields, or forests—while staying in direct connection with the world and nature,” he wrote.