STARLINK-ի ինտերնետ ծառայությունները արդեն հասանելի են Հայաստանի տարածքում՝ ներառյալ ամենահեռավոր բնակավայրերն ու բարդ տեղանք ունեցող տարածքները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նա նշել է, որ այս կարևոր քայլը հնարավոր է դարձել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, STARLINK ընկերության և պետական գործընկերների համատեղ ու նվիրված աշխատանքի շնորհիվ։
«Ինչո՞ւ է սա կարևոր՝ Թվային ենթակառուցվածքների նոր մակարդակ՝ անվտանգ, որակյալ կապի ապահովմամբ։ Հասանելիություն համաշխարհային առաջատար ծառայություններին։ Կապի նոր հնարավորություններ բոլորի համար՝ անկախ գտնվելու վայրից»,- նշել է նախարը և ներկայացրել Հայաստանում STARLINK-ի ծառայությունների սակագները։
«Հաջորդ սերնդի ինտերնետն արդեն Հայաստանում է»,–գրել է նախարարը։
Հարցին ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Starlink արբանյակային ինտերնետը այլևս հասանելի է Հայաստանում։ Starlink–ի բաժանորդները կարող են իրենց աշխատանքը կազմակերպել Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում, բնության գրկում, սարերում, դաշտերում, անտառներում՝ մնալով անմիջական կապի մեջ աշխարհի և բնության հետ»,–գրել է նա։

28 Март 2025 - 06:44 AMT
Интернет-услуги компании Starlink официально стали доступны на всей территории Армении, включая самые отдалённые населённые пункты и районы со сложным рельефом. Об этом сообщил министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян на своей странице в Facebook.
По его словам, этот важный шаг стал возможен благодаря совместной и целенаправленной работе Министерства высокотехнологичной промышленности, компании Starlink и государственных партнёров.
«Почему это важно? Новый уровень цифровой инфраструктуры — с безопасной и качественной связью. Доступ к ведущим мировым сервисам. Новые возможности для связи — для всех, независимо от места проживания», — отметил министр и представил тарифы на услуги Starlink в Армении.
«Интернет нового поколения уже в Армении», — написал он.
К теме на своей странице в Facebook также обратился премьер-министр Никол Пашинян.
«Спутниковый интернет Starlink теперь доступен в Армении. Подписчики Starlink могут организовать свою работу на всей территории Республики Армения — на лоне природы, в горах, полях, лесах — оставаясь на связи с миром и с природой», — написал он.