Հարավկորեական Samsung, LG Electronics և Hyundai ընկերությունները դիտարկում են ռուսական շուկա վերադառնալու հնարավորությունը՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ռազմական հակամարտության կարգավորման և Ռուսաստանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների թուլացման շուրջ ընթացող բանակցությունների պայմաններում, հաղորդում է The Korea Times-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ LG-ն արդեն մասամբ վերագործարկել է իր Մոսկվայի մարզում գտնվող գործարանը։ Նման տեղեկություն մի քանի օր առաջ հրապարակել էր նաև ռուսական «Ռուսբեյս» պարբերականը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։ LG-ի ներկայացուցիչը The Korea Times-ին մեկնաբանել է, որ արտադրության վերագործարկումը պայմանավորված է «արտադրական հզորությունների մաշվածությունից խուսափելու անհրաժեշտությամբ, որոնք անգործության մեջ էին պատերազմի սկզբից»։ Նա հստակեցրել է, որ նոր մատակարարումներ չեն իրականացվել, և օգտագործվում են միայն առկա նյութերը, գրում է Deutsche Welle-ն։
LG Electronics-ի գլխավոր տնօրեն Չո Ջու Վանը նշել է, որ ընկերությունը «գործում է զգուշությամբ, քանի որ պատերազմը դեռ չի ավարտվել», բայց հավելել է. «Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին, քանի որ կարող ենք վերագործարկել աշխատանքը, երբ պատժամիջոցները հանվեն»։
Hyundai-ի վերաբերյալ պարբերականը հայտնում է, որ ընկերությունը ևս ուսումնասիրում է Ռուսաստանում գործունեության վերսկսման հնարավորությունը։
Hyundai Motor Group-ի ներկայացուցիչը պաշտոնապես հայտարարել է. «Վերջնական որոշում դեռ չկա, ընկերությունը ուշադիր հետևում է իրադարձությունների զարգացմանը»։
Samsung-ի վերաբերյալ թերթը որևէ մանրամասն տեղեկություն չի ներկայացրել՝ կապված ռուսական շուկա վերադառնալու ծրագրերի հետ։
Մարտի կեսերին The Bell պարբերականը հարցում էր իրականացրել արևմտյան այն ընկերությունների շրջանում, որոնք դուրս են եկել Ռուսաստանից պատերազմի սկսվելուց հետո՝ պարզելու՝ արդյոք մտադիր են վերադառնալ։ Լրագրողները դիմել են ավելի քան 60 արտասահմանյան ընկերությունների, որոնք ամենամեծ հասույթն են ունեցել՝ մինչև Ուկրաինա ՌԴ–ի ներխուժելը։ Պատասխանել է 21-ը, և նրանցից ոչ մեկը չի հաստատել վերադարձի պլաններ։
Վերադառնալու միտում չունեցող ընկերությունների թվում են IKEA-ի (Նիդերլանդներ) խանութների ցանցի սեփականատերը, Henkel քիմիագործարանային ընկերությունը (Գերմանիա), Nissan ավտոարտադրողը (Ճապոնիա) և Decathlon սպորտային ապրանքների մանրածախ ցանցը (Ֆրանսիա)։

28 Март 2025 - 14:22 AMT
Южнокорейские корпорации Samsung, LG Electronics и Hyundai рассматривают перспективу возвращения на российский рынок на фоне переговоров о возможном завершении вооруженного конфликта между Россией и Украиной, а также обсуждений смягчения международных санкций против России, сообщает газета The Korea Times.
По информации издания, компания LG уже частично возобновила работу на своем заводе в Московской области. О подобных сведениях несколько дней назад также сообщал российский портал «Русбейс», ссылаясь на свои источники. Представитель LG в комментарии изданию The Korea Times пояснил, что повторный запуск производства обусловлен «предотвращением износа производственного оборудования, находившегося в простое с начала конфликта». Он уточнил, что новых поставок на предприятие не осуществлялось, и на данный момент используются лишь ранее завезенные материалы.
Генеральный директор LG Electronics Чо Джу Ван отметил, что компания «действует с осторожностью, поскольку война еще продолжается», но добавил: «Мы внимательно следим за ситуацией, поскольку можем возобновить работу, когда санкции будут сняты».
Что касается Hyundai, по данным издания, компания также оценивает возможность возобновления деятельности в России. Представитель Hyundai Motor Group официально заявил, что «решение еще не принято, компания внимательно следит за развитием ситуации».
В отношении компании Samsung газета не привела конкретной информации о планах ее возвращения на российский рынок.
Ранее, в середине марта, издание The Bell опросило ряд западных компаний, покинувших Россию после начала боевых действий, по поводу их планов относительно возможного возвращения. Журналисты обратились более чем к 60 иностранным компаниям с крупнейшей выручкой, покинувшим страну с момента вторжения в Украину. Ответ предоставила 21 компания, и ни одна из них не подтвердила намерений вернуться. Среди тех, кто заявил об отсутствии планов по возвращению, оказались владелец сети магазинов IKEA (Нидерланды), химико-промышленная компания Henkel (Германия), автопроизводитель Nissan (Япония) и спортивный ритейлер Decathlon (Франция).