Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն, որը մարտի 19-ին ձերբակալվել է քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնյաների հետ միասին և կալանավորվել, հոդված է հրապարակել ամերիկյան The New York Times պարբերականում՝ վերնագրելով այն «Ես Թուրքիայի նախագահի գլխավոր մրցակիցն եմ, ինձ կալանավորել են»։
Իմամօղլուն նշել է, որ իր կալանավորումը ուղղակիորեն պայմանավորված է քաղաքական նկատառումներով՝ բացատրելով, որ ինքն Էրդողանի գլխավոր ընդդիմախոսն է։
«Երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հասկացավ, որ չի կարող ինձ հաղթել ընտրություններում, դիմեց այլ մեթոդների։ Նա հաղթեց իր հիմնական քաղաքական մրցակցին՝ ինձ։ Ինձ հեռացրել են ընտրված պաշտոնից ֆինանսական մեղադրանքների պատճառով»,- գրել է Իմամօղլուն՝ ընդգծելով, որ ձերբակալվել է անհիմն մեղադրանքներով, հայտնում է Factor.am-ը։
Ըստ նրա՝ Էրդողանի վարչակազմը քանդում է ժողովրդավարական հիմնակառուցվածքները, սահմանափակում մամուլի ազատությունը, պաշտոնից հեռացնում է ընտրված ղեկավարներին, նսեմացնում օրենսդիր մարմնի դերը, վերահսկում դատական համակարգը և մանիպուլացնում ընտրական գործընթացները։
«Նա լռեցնում է լրատվամիջոցներին, ընտրված քաղաքապետերին փոխարինում է հոգաբարձուներով, չեզոքացնում է օրենսդիր մարմինը, վերահսկում է դատական համակարգը և շահարկում է ընտրությունները: Վերջին ամիսներին ցուցարարների և լրագրողների զանգվածային ձերբակալությունները հստակ ուղերձ են հղել՝ ոչ ոք ապահով չէ։ Քվեները կարող են անվավեր ճանաչվել, ազատությունները մի ակնթարթում ձեզանից կարող են խլել։ Էրդողանի իշխանության տակ գտնվող հանրապետությունը վերածվել է վախի հանրապետության»,- նշել է նա։
Իմամօղլուն ընդգծել է, որ չնայած ճնշումներին, թուրք հասարակության լայն շերտեր համախմբվել են արդարության և ավելի լավ ապագայի գաղափարի շուրջ։ Նա ասել է, որ բողոքի ալիքները տարածվել են ամբողջ Թուրքիայով։
Միևնույն ժամանակ, Իմամօղլուն դժգոհել է, որ Արևմուտքի արձագանքը իր կալանավորմանը բավարար չի եղել՝ հատկապես այն պարագայում, երբ այս երկրներն առաջին հերթին պաշտպանում են ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքները։
«Չնայած ճնշումներին՝ համերաշխության օրինակները շարունակվում են։ Սոցիալ-դեմոկրատ առաջնորդներն ու քաղաքապետերը Թուրքիայում և ամբողջ աշխարհում՝ Ամստերդամից մինչև Զագրեբ, իմ ձերբակալությունից հետո քաջությամբ և սկզբունքայնությամբ իրենց աջակցությունը ցուցաբերեցին: Քաղաքացիական հասարակությունը նույնպես հետ չի կանգնել, բայց կենտրոնական կառավարությունների լռությունը խլացուցիչ է։ Վաշինգտոնը միայն մտահոգություն է հայտնել «վերջին ձերբակալությունների և բողոքի ցույցերի վերաբերյալ»։ Եվրոպական առաջնորդները, մի քանի բացառություններով, խիստ չեն արձագանքել»,- գրել է ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը:
Նա հավելել է, որ վերջին զարգացումները, ներառյալ՝ Ռուսաստանի պատերազմն Ուկրաինայում, Ասադի վարչակարգի տապալումը Սիրիայում և ավերածությունները Գազայում, մեծացրել են Թուրքիայի ռազմավարական նշանակությունը, և դա ավելի ակնհայտ է դառնում, հատկապես, երբ հաշվի են առնվում եվրոպական անվտանգությանը նպաստելու՝ Անկարայի կարողությունները։

Ekrem Imamoglu, the opposition mayor of Istanbul, who was detained on March 19 along with several municipal officials, published an op-ed in The New York Times titled “I’m the main challenger to Turkey’s president. I’ve been jailed.”
Imamoglu argued that his arrest was purely politically motivated, stating that he is President Erdoğan’s leading rival.
“When President Recep Tayyip Erdoğan realized he couldn’t beat me at the ballot box, he turned to other methods. He defeated his main political opponent—me. I’ve been removed from elected office over financial accusations,” Imamoglu wrote, emphasizing that the charges were baseless, according to Factor.am.
He accused Erdoğan’s administration of dismantling democratic institutions, restricting press freedom, removing elected officials, undermining the legislature, controlling the judiciary, and manipulating elections.
“He silences the media, replaces elected mayors with trustees, paralyzes the legislature, controls the judiciary, and manipulates the vote. The recent mass arrests of protesters and journalists send a clear message—no one is safe. Ballots can be voided, and freedoms can vanish instantly. Under Erdoğan, the republic has become a republic of fear,” he wrote.
Despite these pressures, Imamoglu highlighted that broad segments of Turkish society have united around the idea of justice and a better future, with protest movements spreading across the country.
At the same time, Imamoglu expressed disappointment with the Western response to his arrest, especially from countries that prioritize democracy and human rights.
“Despite the pressure, signs of solidarity continue. Social democratic leaders and mayors in Turkey and worldwide—from Amsterdam to Zagreb—bravely and clearly voiced their support. Civil society, too, stood firm. But central governments have remained deafeningly silent. Washington merely expressed ‘concern over recent arrests and protests.’ European leaders, with few exceptions, have been far from forceful,” wrote the opposition figure.
He added that recent global developments—including Russia’s war in Ukraine, the collapse of Assad’s regime in Syria, and the destruction in Gaza—have only increased Turkey’s strategic importance, particularly in relation to European security.
Ekrem Imamoglu has been nominated for the presidency by the opposition Republican People’s Party. He was arrested on March 19 on charges of leading a criminal organization and corruption. He also faces terrorism-related allegations, including support for the banned Kurdistan Workers’ Party. Imamoglu has denied all charges.